Zemřel další člověk s vazbami na Putina. Ruský exministr údajně spáchal sebevraždu

Autor: DVL, lig - 
3. října 2024
16:57

Vysoce postavený úředník Konstantin Zavizenov byl v úterý večer nalezen mrtev, píše server Newsweek. Podle zpráv měl blízko k Vladimiru Putinovi prostřednictvím ruské mafiánské rodiny Kovalčukových.

V úterý večer byl nalezen mrtvý vysoce postavený ruský úředník, který měl údajně úzké finanční vazby na Vladimira Putina.

Tělo Konstantina Zavizenova našel jeho syn v úterý večer ve venkovském sídle v Moskevské oblasti Istra, uvedla státní tisková agentura RIA Novosti. Orgány činné v trestním řízení uvedly, že smrt byla předběžně označena za sebevraždu, ale někteří to zpochybňují.

Podle převážně prokremelského zpravodajského webu Lenta byl padesátiletý Zavizenov před svou smrtí „týden a půl“ ve stavu, kdy nadměrně pil. Jeho syn našel na stole v domě vzkaz a alkohol, než v jiné místnosti domu uslyšel výstřel. Web rovněž uvedl, že Zavizenova manželka ho nedávno přistihla při nevěře a požádala o rozvod.

Zprávu o jeho smrti sdílel politický komentátor Igor Suško, který vyjádřil skepsi ohledně tvrzení o Zavizenově sebevraždě.

Bývalým ministrem na okupovaném území

„Konstantin Zavizenov, bývalý ministr paliv, energetiky a uhelného průmyslu ‚Luhanské lidové republiky‘ na Ukrajině byl zavražděn v Moskvě výstřelem do hlavy,“ napsal Suško na X s tím, že měl velmi blízké spojení s Vladimirem Putinem prostřednictvím mafiánské rodiny Kovalčukových. 

Podle ruského telegramového kanálu Čeka-OGPU Zavizenov pracoval v letech 2010 až 2016 ve společnosti Inter RAO, energetické holdingové společnosti se sídlem v Moskvě. V té době vedl firmu Boris Kovalčuk, syn Jurije Kovalčuka.

Kovalčuk je ruský miliardář a oligarcha, kterého ruský novinář Michail Viktorovič Zygar, který rovněž kritizoval Putina, označil za „de facto druhého muže v Rusku“ a americkou vládou financovaná Svobodná Evropa ho označila za „Putinova osobního bankéře“.

Zavizenov dříve sloužil jako ministr paliv, energetiky a uhelného průmyslu pro Luhanskou lidovou republiku, mezinárodně neuznaný separatistický region na východní Ukrajině, založený v roce 2014 po ukrajinské majdanské revoluci.

Jako člen samozvané vlády této oblasti, anektované Ruskem v roce 2022, byl Zavizenov jmenován do své funkce v srpnu téhož roku a následně se zapojil do separatistických aktivit v regionu.

Byl také zodpovědný za organizaci referenda zaměřeného na integraci Luhanska do Ruska, uvádí web OpenSanctions pro sledování sankcí.

Přestože byl v červnu 2023 odvolán ze svého postu, jeho zapojení mu vyneslo místo na seznamu osob, na které uvalila sankce Evropská unie, Velká Británie a několik dalších zemí.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

18:45
Dnes

Toto jsou orientační odhady ruských bojových ztrát k dnešnímu dni, uvedly Ozbrojené síly Ukrajiny.

16:45
Dnes

Soud v Rusku poslal za korupci na šest let do vězení generála Vladimira Šesterova. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Šesterova zadrželi kriminalisté loni v srpnu za podvody a rozkrádání státních peněz ve vojenském tematickém parku Patriot.

Šesterov podle vyšetřovatelů společně s někdejším šéfem parku Vjačeslavem Achmedovem, který je ve vazbě, padělali dokumenty ke stavebním pracím v hodnotě 26 milionů rublů (sedm milionů Kč). Šesterov se k obviněním přiznal, ale tvrdil, že z podvodů neměl žádný materiální prospěch. Achmedov, který se zodpovídá v samostatném procesu, se rovněž doznal.

16:02
Dnes

I slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok dnes kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu vyhrožování školám, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok na tiskové konferenci uvedl, že jde o nepotvrzenou hypotézu a zveřejnění takové informace může ohrozit vyšetřování.

BIS reagovala, že nebude komentovat kritiku od slovenských politiků. Podstatné je, že se podařilo chytit pachatele.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa