Pátek 4. října 2024
Svátek slaví František, zítra Eliška
Zataženo, déšť 10°C

Boje o vodku Stoličnaja: Rusko znárodnilo palírny, uprchlý majitel prý podporuje ukrajinskou armádu

Autor: mav, inf - 
9. září 2024
09:23

K nejslavnějším vodkám patří Stoličnaja. Málokdo tuší, jak složitý příběh historická značka má. S Putinovou invazí na Ukrajinu se píší další kapitoly. Nyní ruský stát znárodnil palírny, které ještě nedávno sloužily pro výrobu věhlasné kořalky.

Počátky vodky Stoličnaja (či anglickým přepisem Stolichnaya) nejsou jednoznačně datované. „Původní receptura pochází z roku 1901, kdy ruský car Mikuláš II. nechal postavit v Moskvě a v Rize moderní palírny vodky,“ uvádí distributor v Česku. „Vodka Stolichnaya byla patentována v roce 1938 a už během 2. světové války hrála významnou roli – sloužila jako zdroj povzbuzení ruských vojáků, kteří dostávali pravidelný příděl 100 gramů. V 50. letech se obliba vodky Stolichnaya šířila západní Evropou a v roce 1972 vstoupila do USA díky společnosti Pepsi Co. Stolichnaya se dokonce vypravila i do vesmíru na lodi Sojuz 19.“

Naopak Pepsi Cola se tehdy výměnným obchodem stala prvním americkým zbožím, jež se v licenci vyrábělo v Sovětském svazu.

Divoká privatizace

Po pádu komunismu a rozpadu SSSR nastal divoký kapitalismus a privatizace; v případě Stoličné se jeho následky táhnou dosud. O ochranné známky se pere ruský státní podnik Sojuzplodoimport a SPI Group ruského emigranta Jurije Šeflera (56). První firma Stoličnou prodávala v Rusku a pár dalších zemích, Šefler se svou firmou SPI Group získal většinu světového trhu. Z Ruska odešel brzy poté, co se Vladimir Putin stal roku 1999 prezidentem.

Když roku 2022 Putin rozpoutal plnohodnotnou invazi Ukrajiny, Šefler se značky Stoličnaja dobrovolně vzdal a svůj produkt takzvaně rebrandoval na zkrácené Stoli. „Přejmenováním vodky se firma brání bojkotu ruských výrobků, kterým lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Ukrajinou,“ komentoval deník e15.

A také přestal do lotyšské továrny dovážet základní surovinu – alkohol – z ruských palíren, nahradil je slovenským lihem. O ty ruské beztak nyní přišel, spolu s dalšími majetky a financemi v Ruské federaci. Včetně firmy Amber Talvis, jednoho z největších výrobců alkoholu v Rusku.

„Soudní vykonavatelé Hlavního meziregionálního (specializovaného) ředitelství (GSU) Federální služby soudních vykonavatelů Ruska převedli majetek člena extremistického sdružení na stát. Více než 90 000 akcií, tj. 100 % podílů na základním kapitálu akciových společností, bylo zapsáno a připsáno na účet Federální agentury pro správu státního majetku,“ uvedla tisková služba GMU pro agenturu TASS.

Znárodnění patrně Šeflera zas tolik nebolí, s nějakými takovými kroky ruského režimu jistě počítal. Jeho jmění se ztenčilo právě roku 2022 s invazí na Ukrajinu, před ní ho magazín Forbes vyčísloval kolem 2,6 miliardy dolarů (59 miliard Kč), poté až do nynějška kolem 1,5 miliardy (34 mld. korun). Podle Forbesu žije v Ženevě, jiné zdroje uvádějí Británii a také izraelské občanství.

Video  Suchý únor: Co udělá s tělem měsíc bez alkoholu  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa