Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Drsný trest pro seniora ze Sibiře: Dostal 8 let v trestanecké kolonii. Chtěl bránit Ukrajinu

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
24. ledna 2024
21:39

Ruský soud v Abakanu na Sibiři poslal na osm let a jeden měsíc do vězeňského tábora jednašedesátiletého Igora Pokusina, kterého uznal vinným z přípravy vlastizrady, uvedl dnes na svém ruskojazyčném webu server BBC News. Obžaloba žádala o rok nižší trest, obhajoba přislíbila, že se odvolá.

Pokusin, který se narodil v Oděse na jihu Ukrajiny, ale žije v Rusku, i v penzi pokračoval v práci civilního pilota. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se postavil proti válce a chtěl se vrátit do vlasti. O svém záměru diskutoval se známými. Podle verze ruských tajných služeb se penzista chtěl přidat k ukrajinským ozbrojeným silám, aby „s využitím svých zkušeností bojoval v letectvu proti ruským vojskům“.

Penzista byl stíhán už předloni na jaře, kdy krátce po vypuknutí války polil žlutou a modrou barvou billboard s písmenem Z, symbolem ruské invaze na Ukrajinu, a na stěnu muzea v Abakanu napsal „Sláva Ukrajině“. V prosinci téhož roku jej odsoudili k půl roku za mřížemi. Den po vynesení rozsudku jej agenti tajné policie znovu zatkli a obvinili z vlastizrady.

Pokusin se před kamerou na místním oddělení FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB, přiznal, že chtěl pomáhat své vlasti a čelit speciální vojenské operaci, jak Moskva nazývá válku, kterou rozpoutala předloni v únoru proti Ukrajině. V tu chvíli byl však zatčen. Ve výpovědi uvedl, že lituje toho, co spáchal, a nehodlá to zopakovat až do uzavření míru mezi oběma zeměmi.

Ochránci lidských práv předpokládají, že zadržený byl k přiznání donucen mučením. Pokusinovi přátelé a manželka tvrdí, že penzista bojovat proti Rusku nemohl, protože má dva umělé klouby a v srdci stent, tedy pružinku ve věnčité tepně.

Trest si má podle rozhodnutí abakanského soudu odpykat Pokusin v trestanecké kolonii s přísným režimem.

Ruské soudy jen loni soudily přinejmenším 70 případů vlastizrady, což je historické maximum, upozornili na konci prosince ochránci lidských práv z nevládní organizace Pervyj otdel. V 37 případech už soudci vynesli rozsudky, ve všech případech byli obžalovaní shledáni vinnými. V některých případech stačil k odsouzení pouhý měsíc od předložení případu soudu až po vynesení verdiktu.

FSB dnes také informovala o zadržení nejmenovaného obyvatele Chabarovska na ruském Dálném východě, který podle vyšetřovatelů tajné služby předával ukrajinské vojenské rozvědce údaje o účastnících války proti Ukrajině a chystal se likvidovat vojáky posádek v Chabarovském kraji. V okupovaném východoukrajinském Luhansku agenti FSB podle agentury TASS zadrželi Ukrajinku, která předávala Ukrajincům informace o ruských vojácích a dislokaci vojenské techniky.

16:40
19. 4. 2024

OBRAZEM: Dopady ruského útoku na ukrajinské město Dnipro, který měl přinejmenším dvě oběti na životě.

15:58
19. 4. 2024

Litva a Polsko specifikovaly, kterak dopadly lidi podezřelé z brutálního útoku na Leonida Volkova, spolupracovníka ruského opozičníka Alexeje Navalného. Polská policie uvedla, že dvojici polských občanů zadržela na základě evropského zatykače a že případem se zabývá prokuratura ve varšavské čtvrti Praga.

Polský premiér Donald Tusk následně na sociální síti X oznámil, že zadržen byl i běloruský občan, který polským vykonavatelům nařídil atentát na Volkova spáchat. „Spojeni jsou s prostředím ultras mezi fotbalovými fanoušky,“ dodal.

14:55
19. 4. 2024

„Od hybridního útoku Běloruska z listopadu 2021 proti Litvě, Lotyšsku a Polsku všichni víme, jak Putin a jeho spojenci využívají migranty k testování naší obrany a snaží se nás destabilizovat,“ řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová během návštěvy Finska. „Teď se Putin soustředí na Finsko,“ dodala.

Helsinky koncem loňského roku uzavřely 1340 kilometrů dlouhou hranici s Ruskem v reakci na zvyšující se počet migrantů přicházejících z třetích zemí do Finska přes ruské území. Helsinky již dříve obvinily Rusko, že k hranici přepravuje žadatele o azyl z blízkovýchodních, afrických a dalších zemí, kteří nemají platné doklady, s cílem vyvolat migrační krizi. Moskva to popřela. Na začátku dubna Finsko uzávěru pozemních přechodů prodloužilo na neurčito a na seznam přidalo několik přístavních hraničních přechodů.

Kompletní online
Video  Mrtví a zranění po útoku na Belgorod: Podle Ruska zabíjely i české raketomety  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa