Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Zkonfiskovaný byt Zelenských na anektovaném Krymu: Vydražila ho Ruska za téměř 11 milionů korun

Autor: ČTK - 
30. října 2023
17:32

Byt rodiny ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Ruskem anektovaném Krymu vydražila obyvatelka Moskvy za 44,3 milionu rublů (asi 10,856 milionu Kč), oznámila dnes ruská média s odvoláním na úřední portál. Vyvolávací cena činila 24,6 milionu rublů. „Vítězkou dražby je Olga Lipovecká," citovala agentura RIA Novosti z protokolu o aukci.

Ruskem dosazené krymské úřady zkonfiskovaly byt Zelenských o rozloze 119,5 metru čtverečního v rezidenci Imperator v letovisku Jalta letos v květnu. Předseda krymského sněmu tehdy tvrdil, že výtěžek z dražby pomůže účastníkům „speciální vojenské operace“, jak Rusko nazývá svou válku v Ukrajině, připomněla agentura Interfax.

Krátce po zvolení Zelenského ukrajinským prezidentem v roce 2019 se objevily informace, že manželka nové hlavy státu Olena Zelenská koupila luxusní byt od oligarchy Oleksandra Burjaka za polovinu tržní ceny. Podle agentury Reuters to vyplývalo z oficiálního výpisu o vlastnictví nemovitosti. Zástupci nové hlavy státu informace o údajné nižší ceně odmítli.

Neobvykle výhodná koupě apartmánu v luxusním přímořském komplexu na poloostrově Krym za 164.000 dolarů (asi 3,8 milionu korun) se Oleně Zelenské podařila v roce 2013, tedy rok před ruskou anexí. Podle informací ústřední volební komise se oligarcha rovněž podílel na Zelenského prezidentské volební kampani. Burjak posléze čelil podezření, že tuneloval jím spoluvlastněnou banku Brokbizněsbank.

Zástupci zvoleného ukrajinského prezidenta informace o koupi bytu za nižší cenu odmítli. „Nemovitost byla koupena za tržní cenu. Na Ukrajině pak byly zaplaceny veškeré daně a poplatky. Kvůli nezákonné ruské anexi Krymu rodina Zelenských nemovitost nikdy neužívala,“ uvádí se v prohlášení, které také ujišťuje, že byt hodlá prezidentova rodina využívat po navrácení poloostrova Ukrajině.

13:13
Dnes

Úterní návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Česku bude mimo jiné příležitostí k diskusi o dalším postupu a konkrétních iniciativách k vojenské pomoci Ukrajině. Mimo jiné se to týká českého plánu na nákup velkorážové munice v zemích mimo Evropskou unii. 

Podle Hradu návštěva navazuje na cestu prezidenta Petra Pavla do Francie v prosinci loňského roku. Tehdy Pavel po setkání s Macronem uvedl, že česko-francouzské vztahy jsou na vysoké úrovni. Paříž a Praha se podle něj shodují nejen v otázkách, jako je válka na Ukrajině nebo situace na Blízkém východě, ale i v oblasti energetiky či rozšiřování Evropské unie. Francie se podle Hradu projevila jako jeden z lídrů evropské pomoci Ukrajině.

Pavel v pátek při návštěvě Lucemburska potvrdil, že se k iniciativě k zajištění munice pro Ukrajinu ve třetích zemích zatím přihlásilo asi 15 zemí. Zájem se zapojit má mimo jiné právě Francie.

12:21
Dnes

V Polsku do pole možná dopadl vojenský objekt, hlásí server Fakt. A to u Milakova ve Varmijsko-mazurském vojvodství na severovýchodě země, u Baltu. Policie je na místě. „Prokuratura v Elblągu uvedla, že šlo pravděpodobně o meteorologický balon,“ dodává Fakt.

12:01
Dnes

Státy Evropské unie by se měly vyhnout jednostranným opatřením, která by mohla zvyšovat ceny plynu pro budoucí spotřebitele. Na jednání v Bruselu to uvedl český ministr průmyslu Jozef Síkela. Právě proto chce dnes se svými kolegy z dalších členských států jednat o zrušení poplatku, který Německo vybírá za tranzit zemního plynu přes své území. Ministři ale budou řešit i aktuální situaci ohledně bezpečnosti dodávek a rovněž přípravy na příští zimní období.

Závislost Evropy na ruském plynu byla podle Síkely po dlouhou dobu nástrojem, kterým se ruský prezident Vladimir Putin snažil kontrolovat i vydírat členské státy EU. „Po ruské agresi se Evropa spojila, zkoordinovala své kroky a podařilo se nám tuto zbraň Putinovi odejmout. Musíme ale zůstat pozorní a mít na paměti, že plyn je stále možné použít jako zbraň proti nám,“ dodal český ministr s odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa