Ukrajina dostane v rámci dalšího balíku vojenské pomoci od Spojených států i kazetovou munici, kterou se řada zemí před lety zavázala nepoužívat. Například Rusové ji ale v rámci agrese v sousední zemi opakovaně použili. Kazetové bomby jsou extrémně ničivé a představují větší nebezpečí pro civilisty. Ukrajinské úřady věří, že kazetová munice bude mít mimořádný dopad i na psychiku okupantů. Jak přesně kazetová munice působí, v jakých konfliktech byla použita a proč víc než 100 zemí podepsalo úmluvu o jejím nepoužívání?
„Bylo to z mé strany skutečně těžké rozhodnutí, které jsem mimochodem konzultoval s partnery i našimi přáteli (v Kapitolu). Ukrajincům dochází munice,“ okomentoval dnes oznámení prezident Joe Biden v rozhovoru se stanicí CNN.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru napsal, že balík vojenské pomoci Ukrajina velmi potřebovala, a Bidenovi za něj poděkoval. „Rozšíření obranných schopností Ukrajiny nám dává nové možnosti, jak osvobodit naše teritorium a přiblížit se míru,“ napsal Zelenskyj.
Poradce prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak už dříve řekl, že kazetová munice může Rusy psychicky zdecimovat. „Kazetová munice nepochybně může mít mimořádný psychický a emocionální dopad na už tak demoralizovaná ruská okupační uskupení,“ uvedl Podoljak.