Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Kyjev chce zlikvidovat Putina, potvrdil zástupce šéfa ukrajinské rozvědky

Autor: ČTK, swp - 
25. května 2023
21:00

Ruský prezident Vladimir Putin je v čele seznamu lidí, které chce Ukrajina zabít, řekl německému listu Die Welt zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov reagoval, že Putinovi nic nehrozí, protože ruské tajné služby „vědí, co dělají“.

Kyjev chce podle Skibického Putina odstranit, protože šéf Kremlu „koordinuje vše, co se děje, a o všem rozhoduje“. „Putin si všímá, že se k němu dostáváme blíž a blíž, ale možná, že se bojí i toho, že ho zavraždí jeho vlastní lidi,“ prohlásil také Skibickyj.

Mluvčí Kremlu v reakci na Skibického prohlášení označil Ukrajinu za „teroristický režim“ s „teroristickými cíli“. Podle agentury TASS také navázal prohlášením, že ruská „speciální vojenská operace“ je nadmíru oprávněná a víc než nutná. Speciální vojenskou operací ruští představitelé nazývají invazi na Ukrajinu, kterou Moskva rozpoutala před více než rokem.

20:48
Dnes

Rusové po odchodu žoldnéřů Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny od Bachmutu snížili u tohoto východoukrajinského města intenzitu svých útočných operací. Na telegramu to dnes uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová, podle které Ukrajinci stále drží část jihozápadního Bachmutu. Moskva město předminulý týden prohlásila za dobyté, Kyjev to oficiálně nepotvrdil.

Intenzita nepřátelské ofenzivy se výrazně snížila, protože nepřítel nahradil wagnerovce běžnými jednotkami. Naši vojáci tento postup nepříteli výrazně ztěžují,“ píše v příspěvku na sociální síti Maljarová, podle které ale ruská armáda na bachmutské frontě se stejnou intenzitou pokračuje v dělostřeleckém ostřelování.

20:37
Dnes

Rusko nebude ochotno vyjednávat, dokud se bude snažit vyhrát válku na Ukrajině, prohlásil dnes v Barceloně šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Dodal, že není „optimistický“ ohledně toho, co by se na Ukrajině mohlo stát letos v létě. „Vidím koncentraci vojsk na obou stranách, jasnou vůli Ruska pokusit se vyhrát válku,“ řekl Borrell. Moskva podle něj dala opakovaně najevo, že invazi neukončí, dokud nedosáhne svých vojenských cílů.

20:31
Dnes

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraschenko na Twitteru zveřejnil video z ruskem zasaženého bytového komplexu v Kisharivce v Charkovské oblasti. „Zraněna byla těhotná žena, dvě děti (10 a 14 let) a tři starší ženy. Poškozeno několik budov a plynové potrubí,“ napsal k záběrům.

Zobrazit celý online

Video  Zkáza Bachmutu zachycená z dronu 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa