Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Moskva zmrazila aktiva Volkswagenu. Automobilka obchody v Rusku zastavila už dřív

Aktualizováno -
20. března 2023
08:56
Autor: ČTK - 
20. března 2023
08:33

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily výrobu v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl také zastaven vývoz vozidel do Ruska.

Ruská invaze na Ukrajinu měla finanční dopady na hospodaření firmy. Volkswagen ve své výroční zprávě minulý týden uvedl, že v souvislosti s rozhodnutím zastavit obchodní aktivity v Rusku byla již prodána řada jednotlivých společností a o prodeji dalších se jedná. „Jako přímý následek rusko-ukrajinského konfliktu byly ve sledovaném roce (2022) stanoveny celkové náklady na asi dvě miliardy eur (47,7 miliardy Kč),“ uvedla společnost.

19:48
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu prohlásil, že je „šokován“ tím, že OSN a Červený kříž dosud neposkytly pomoc po zničení Kachovské přehrady. „Přestože ke katastrofě došlo před mnoha hodinami, nejsou tady,“ řekl Zelenskyj německým novinám Bild, Die Welt a Politico. „Nedostali jsme žádnou odpověď. Jsem z toho v šoku,“ dodal. Uvedl také, že ruští vojáci stříleli z dálky na dobrovolníky, kteří se pokoušeli o záchranu lidí v postižených oblastech. „Jakmile se je naši dobrovolníci snaží zachránit, střílejí na ně,“ prohlásil.

19:29
Dnes

Hladina vody v Chersonu již dosáhla 5,51 metru, informovala agentura Ukrinform s odvoláním na Státní službu pro mimořádné situace. Město bylo částečně zaplaveno po zničení Kachovské přehrady.

19:17
Dnes

Ukrajina ještě plánovanou a napjatě očekávanou protiofenzívu nezahájila, až se tak stane, bude to všem zřejmé, řekl dnes agentuře Reuters tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Rusové si prý podle něj pletou lokální ukrajinské postupy na některých úsecích fronty se zahájením větší operace. Popřel tak tvrzení ruské strany, že Ukrajina už do protiútoku přešla.

Nic z toho není pravda. Naše armáda rozhodne, kdy to vše začne,“ řekl v rozhovoru Danilov. „Až protiofenzívu spustíme, všichni o tom budou vědět, uvidí to,“ dodal. Ukrajina už několik měsíců hovoří o protiofenzívě s cílem získat zpět území na jihu a východě země, která od února loňského okupují ruská vojska.

Zobrazit celý online

V srpnu podnik vypověděl smlouvu s ruským výrobcem automobilů GAZ na výrobu vozů Volkswagen v továrně v Nižním Novgorodu. GAZ pak Volkswagen zažaloval. Ruská společnost odhadla své ztráty z ukončené smlouvy na téměř 16 miliard rublů (4,65 miliardy Kč).

Volkswagen se také pokouší prodat svůj montážní závod v Kaluze jižně od Moskvy. Závod, který má kapacitu 225.000 vozidel ročně, v březnu 2022 přerušil provoz. Montovaly se zde mimo jiné i vozy Škoda Octavia a Škoda Rapid. Předloni bylo Rusko pro Škodu Auto druhým největším trhem.

Video se připravuje ...
Další videa