Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Za padlé manžele teplé kožichy: Ruské vdovy dostaly podivné bolestné

Autor: pma, ČTK, swp - 
9. února 2023
05:00

V Rusku je zima a teploty někdy spadnou až hluboko pod nulu. Spojenci Kremlu se tak zřejmě rozhodli potěšit vdovy po padlých ruských bojovnících praktickým darem. Přes dvacet žen ve městě Makijivka dostalo na východo-ukrajinském Donbasu pravé kožichy. Mát jít o „útěchu“ za mrtvé vojáky.

Ruské síly se i nadále snaží ovládnout Luhanskou a Doněckou oblast na východě Ukrajiny, kde již téměř rok probíhají kruté boje. V těch umírají jak tisíce ukrajinských vojáků, tak i těch ruských. Vlivní Rusové napojení na Kreml se zřejmě usmysleli, že by některé matky po padlých vojácích měly dostat adekvátní odškodné.

Na záběrech, které se objevily na sociálních sítích, je zachyceno přes dvacet Rusek. Ty drží v rukou plastová ramínka a na nich pravé kožichy. V tuhých mrazech je mají zahřát. „Rodiny mrtvých vojáků, které se zde sešly, vám z celého srdce děkují,“ těší se ženy na videu, o kterém informoval britský deník Mirror

Video  Manželky padlých ruských vojáků, kteří zemřeli v boji s ukrajinskou armádou, dostaly od Kremlu kožichy.  - Twitter.com/andrewofpolesia
Video se připravuje ...

O zaslání celkem jednadvaceti kožichů se postarala Miroslava Reginská, majitelka moskevské oděvní společnosti. S distribucí pomáhal také její manžel Jevgenij Skripnik, spojenec Igora Strelkova. 

Ten byl v minulosti společně s Rusem Sergejem Dubinským a Ukrajincem Leonidem Charčenkem soudem shledán vinným za to, že pomáhal v roce 2014 sestřelit letadlo MH17 nad separatistickým územím na východě Ukrajiny, což mělo za následek smrt 298 pasažérů.

Všichni tři muži zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Předpokládá se, že se všichni nacházejí v Rusku, které je ale odmítá vydat.

15:59
Dnes
!

Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 98 miliard metrů krychlových zemního plynu plus 100 milionů tun zkapalněného plynu. Prohlásil to dnes podle tiskových agentur ruský prezident Vladimir Putin, který v Moskvě druhým dnem jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes uvedla, že v pondělí dodala do Číny plynovodem Síla Sibiře rekordní objem plynu za den, množství ale neupřesnila.

15:34
Dnes

Ruské úřady dnes zahájily stíhání šéfa rozpuštěné lidskoprávní organizace Memorial Olega Orlova, informovala agentura AFP. Prokuratura Orlova viní z "veřejných aktivit zaměřených na diskreditaci" ruských ozbrojených sil. Jde o článek zákona používaný proti kritikům války na Ukrajině. Organizace Memorial byla v říjnu 2022 jedním ze tří laureátů Nobelovy ceny za mír.

15:04
Dnes

Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří tu nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

Zatímco účast na základním vzdělání je v Česku pro všechny děti pobývající v zemi povinná, studovat střední školy je dobrovolné. Podle údajů MŠMT z loňského září základní školy studuje téměř 39.500 ukrajinských dětí. „Bojíme se, že z devátých tříd budou odcházet mladí lidé s uprchlickou zkušeností a nedostanou se na střední školy. Protože chybí kapacity nebo jim chybí jazyk,“ uvedla programová ředitelka Mety Kristýna Titěrová.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa