Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C

Šokující svědectví z Mariupolu. U zbídačeného města odhalili 10 tisíc nových hrobů

Autor: ČTK, swp - 
22. prosince 2022
09:39

 Na pohřebištích v jihoukrajinském městě Mariupol a jeho okolí přibylo nejméně 10.300 nových hrobů, napsala agentura AP s odkazem na analýzy satelitních snímků od začátku března až do prosince. Většina hrobů se nachází na masovém pohřebišti v obci Staryj Krym.

Analytici AP zkoumali a měřili prostor, o který byl hřbitov rozšířen. Spočítali, že se nové hroby nyní nacházejí na ploše více než 51.500 metrů čtverečních. Odborníci následně vyhodnotili záběry z dronů a videozáznamy. Ty ukázaly, že Rusové používali těžkou techniku k tomu, aby vykopali dlouhé příkopy, které poté zasypali. Hroby byly na záběrech viditelné jako hliněné valy, někdy s dřevěnými kříži se jménem a datem, většinou ale s ručně napsanými čísly na malých cedulích. Několik hrobů bylo označeno více než jedním číslem, což by mohlo naznačovat, že v nich jsou uloženy více než jedny lidské ostatky.

Z videozáznamů se podařilo spočítat počet hrobů v určitých částech hřbitova a podle odhadů se průměrně každý hrob nacházel na šesti metrech čtverečních. Analytici následně aplikovali tento výpočet na celý prostor, kde byly vykopány nové hroby. Stejný výpočet použili i při odhadu počtu hrobů na nedalekých pohřebištích v obcích Manhuš a Vynohradne.

Jak agentura AP dodala, tři forenzní experti, kteří mají z minulosti zkušenosti s vyšetřováním válečných zločinů v masových hrobech, analýzu označili za spolehlivou. Tedy s přihlédnutím k tomu, jaké informace jsou k dispozici, a v souvislosti s nemožností přístupu k hrobům. Roland Wessing, který pomáhal s vykopáváním masových hrobů v Bosně, Chorvatsku a Iráku, nicméně upozornil, že počet hrobů nemusí nutně odpovídat počtu zabitých Ukrajinců.

Analýza nedokázala určit, jak lidé zemřeli. V jiných masových hrobech na Ukrajině se nicméně často nacházely více než jedny lidské ostatky. A mnoho těl vykazovalo známky násilné smrti. Oběti měly zranění způsobená výbušninami, střelnými zbraněmi nebo měly svázané ruce.

Přístavní město Mariupol Rusové oblehli krátce po začátku letošní invaze z 24. února, ale dobýt se jej podařilo až v květnu, po týdnech masivního ostřelování a bombardování, které si vyžádalo tisíce obětí a zničení části města.

Ukrajinští představitelé se domnívají, že při bojích v Mariupolu bylo zabito nejméně 25.000 lidí, dalších 5000 až 7000 zahynulo v troskách domů při bombardování. Před válkou žilo v Mariupolu téměř 500.000 lidí.

7:30
Dnes

Ukrajinci na Twitteru sdíleli video z ruského telegramu, které má ukazovat výbuch na Kachovské přehradě.

7:24
Dnes

Takhle teď vypadá situace přímo u vodní nádrže Nová Kachovka. 

7:09
Dnes

Ukrajinský prezident Zelenskyj svolal mimořádné jednání kvůli explozi, jež zasáhla Kachovskou přehradu, uvedl tajemník bezpečnostní rady.

Zobrazit celý online

Video  Lidé vylézají z trosek: Evakuace civilistů z oceláren Azovstal  - David Arakhamia/Pluk Azov
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa