Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Šokující svědectví z Mariupolu. U zbídačeného města odhalili 10 tisíc nových hrobů

Autor: ČTK, swp - 
22. prosince 2022
09:39

 Na pohřebištích v jihoukrajinském městě Mariupol a jeho okolí přibylo nejméně 10.300 nových hrobů, napsala agentura AP s odkazem na analýzy satelitních snímků od začátku března až do prosince. Většina hrobů se nachází na masovém pohřebišti v obci Staryj Krym.

Analytici AP zkoumali a měřili prostor, o který byl hřbitov rozšířen. Spočítali, že se nové hroby nyní nacházejí na ploše více než 51.500 metrů čtverečních. Odborníci následně vyhodnotili záběry z dronů a videozáznamy. Ty ukázaly, že Rusové používali těžkou techniku k tomu, aby vykopali dlouhé příkopy, které poté zasypali. Hroby byly na záběrech viditelné jako hliněné valy, někdy s dřevěnými kříži se jménem a datem, většinou ale s ručně napsanými čísly na malých cedulích. Několik hrobů bylo označeno více než jedním číslem, což by mohlo naznačovat, že v nich jsou uloženy více než jedny lidské ostatky.

Z videozáznamů se podařilo spočítat počet hrobů v určitých částech hřbitova a podle odhadů se průměrně každý hrob nacházel na šesti metrech čtverečních. Analytici následně aplikovali tento výpočet na celý prostor, kde byly vykopány nové hroby. Stejný výpočet použili i při odhadu počtu hrobů na nedalekých pohřebištích v obcích Manhuš a Vynohradne.

Jak agentura AP dodala, tři forenzní experti, kteří mají z minulosti zkušenosti s vyšetřováním válečných zločinů v masových hrobech, analýzu označili za spolehlivou. Tedy s přihlédnutím k tomu, jaké informace jsou k dispozici, a v souvislosti s nemožností přístupu k hrobům. Roland Wessing, který pomáhal s vykopáváním masových hrobů v Bosně, Chorvatsku a Iráku, nicméně upozornil, že počet hrobů nemusí nutně odpovídat počtu zabitých Ukrajinců.

Analýza nedokázala určit, jak lidé zemřeli. V jiných masových hrobech na Ukrajině se nicméně často nacházely více než jedny lidské ostatky. A mnoho těl vykazovalo známky násilné smrti. Oběti měly zranění způsobená výbušninami, střelnými zbraněmi nebo měly svázané ruce.

Přístavní město Mariupol Rusové oblehli krátce po začátku letošní invaze z 24. února, ale dobýt se jej podařilo až v květnu, po týdnech masivního ostřelování a bombardování, které si vyžádalo tisíce obětí a zničení části města.

Ukrajinští představitelé se domnívají, že při bojích v Mariupolu bylo zabito nejméně 25.000 lidí, dalších 5000 až 7000 zahynulo v troskách domů při bombardování. Před válkou žilo v Mariupolu téměř 500.000 lidí.

13:55
Dnes

Amerického zpěváka Roda Stewarta vypískali něměčtí fanoušci během jeho koncertu v Lipsku. A to ve chvíli, kdy vyjádřil podporu Ukrajině, zařval „Ať jde Putin do p*dele“ a na obrazovce ukázal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Díky, že jste tak milí,“ řekl ironicky Stewart svým fanouškům poté, co na něj bučeli.

Nelibost fanoušků v Lipsku zrovna k Ukrajině ale není velkým překvapením. Krajněpravicová strana AFD, která v Lipsku vyhrála volby do Evropského parlamentu, nepodporuje třeba úsilí německé vlády posílat zbraně Ukrajině.

13:16
Dnes

Potvrzeno, ruský prezident Vladimir Putin navštíví tenhle týden v úterý a středu Severní Koreu a poté se přesune do Vietnamu. V Pchjongjangu ruský prezident nebyl od července 2000, píše Reuters.

Sbližování Ruska a KLDR bylo v poslední době patrné z několika událostí, včetně veřejného poděkování ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova za podporu ruské války na Ukrajině při jeho návštěvě Severní Koreje.

Severní Korea Rusku poskytla značné množství munice a raket, čímž podle USA a jeho spojenců porušila vícero rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Méně jasné podle náměstka amerického ministra zahraničí Kurta Campbella je, co Rusko poskytuje Severní Koreji. Mohla by to být tvrdá měna, energie či kapacity, které KLDR umožňují rozvíjet jaderný a raketový program.

13:01
Dnes

Evropská fotbalová unie UEFA zakázala ruské vlajky na dnešním utkání mistrovství Evropy v Mnichově mezi fotbalisty Ukrajiny a Rumunska. Pořadatelé mají za úkol je okamžitě zabavit. Informovala o tom agentura AP.

UEFA, která Rusko krátce po invazi na Ukrajinu vyloučila z mezinárodních soutěží, zakročila poté, co se ruské vlajky objevily například při zahajovacím utkání šampionátu mezi domácím Německem a Skotskem nebo u příznivců Srbska při nedělním duelu s Anglií.

K podobnému kroku už před šampionátem měli v úmyslu sáhnout němečtí organizátoři, kteří chtěli povolit na tribunách a v oficiálních fanzonách pouze vlajky účastníků mistrovství Evropy. Důvodem byla i válka v Pásmu Gazy.

Zobrazit celý online

Video  Lidé vylézají z trosek: Evakuace civilistů z oceláren Azovstal  - David Arakhamia/Pluk Azov
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa