Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Putinovy jaderné zbraně jsou reálná hrozba, varuje expert. A jaké udělali Rusové zásadní chyby?

Autor: vja, swp - 
26. prosince 2022
05:00

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhlo již přes 10 měsíců. Za tuto dobu se toho pro Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina mnohé změnilo. „Speciální vojenskou operaci“, jak oficiálně svou agresi vůči Ukrajině nazývají, Západ odsoudil a na Rusko byly uvaleny tvrdé sankce, ruku v ruce s tím však také narostla hrozba použití jaderných zbraní. Jakých chyb se Rusové ve svém válečném tažení dopustili, a jak se proměnily vztahy Ruska s dalšími zeměmi? Na tyto a další otázky Blesk Zprávám odpovídal bezpečnostní expert Jan Ludvík.

Během prvních měsíců na Ukrajině celý svět překvapilo silné odhodlání ukrajinské armády a špatná organizace ruských sil, která ve výsledku vedla k výrazným ztrátám v armádě, která byla do té doby dlouhodobě považována za jednu z početně nejsilnějších a vybavenou vcelku kvalitní výzbrojí. Podle vojenských expertů se ale ukázalo, že pokulhávalo zejména špatně organizované vedení, nedostatečná logistika či sporná kvalita výcviku některých jednotek.

Rusko se tak dostalo postupně do pozice, kdy se mu jen stěží daří posunout bojovou linii, přičemž části dříve okupovaného území se Ukrajincům podařilo získat zpět. Podle ukrajinského ministerstva obrany přišli Rusové již o 100 000 lidí z vojenského personálu, téměř 3 000 tanků a 281 bojových letounů.

Ruský prezident Vladimir Putin však i přes významné vojenské ztráty považuje svou „speciální operaci“ za úspěšnou. Za jeden z hlavních zisků považuje skutečnost, že Azovské moře se nyní ocitlo uvnitř Ruské federace.

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

Řinčení jaderným arzenálem

Zároveň v poslední době Putin i další ruští představitelé stupňují výhružky jaderným konfliktem. „Budeme se orientovat především na mírové prostředky. Ale pokud nám nic jiného nezbude, budeme se bránit všemi prostředky, které máme k dispozici,“ prohlásil na nedávném jednání ruské rady pro lidská práva ruský prezident.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa