Putinovi docházejí nápady: Morálku vojáků na Ukrajině chce zvednout klauny!

Autor: rix, ČTK - 
20. prosince 2022
11:00

S netradičním řešením úpadku morálky ruských vojsk na Ukrajině měl podle deníku Daily Star přijít prezident Vladimir Putin. Na frontu chce poslat speciálně vycvičené klauny a baviče. Ti by měli pozvednout náladu na bojišti, a následně tak zajistit Rusku převahu v dlouhotrvajícím konfliktu. 

Podle britského deníku Daily Star s odkazem na Ministerstvo obrany Spojeného království ruské úřady rozhodly o vytvoření skupiny umělců, která se má vydat přímo na frontu mezi ruské vojáky. 

V jednotce budou hudebníci, operní zpěváci, herci a cirkusoví umělci. Baviči se mají buď dobrovolně přihlásit k odvedení na frontu, nebo tam budou přiděleni v rámci mobilizace. 

Ministerstvo obrany Spojeného království poznamenalo, že ruští vojáci v současné době čelí vysokému počtu obětí, špatnému vedení, nedostatku munice, vybavení a problémům s platy. „Křehká morálka je významnou slabinou ruské armády,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany. 

Jak dodal, podle něj je velmi nepravděpodobné, že by umělci situaci nějakým způsobem zlepšili. Morálka Rusů je opravdu nízká. Ruští vojáci, z nichž mnozí byli šokováni, že jdou do války, používali své mobilní telefony k volání domů, což umožnilo Ukrajincům sledovat je a útočit na ně.

Ruské ozbrojené síly jsou zároveň tak strnulé, že se nepřizpůsobily ani poté, co utrpěly obrovské ztráty na bojišti. Rusko nejenže zpackalo pozemní a letecký útok, ale selhali také ruští hackeři, konstatuje americký list NYT. Ruská hackerská jednotka se podle něj snažila napadnout ukrajinské systémy, ale nepodařilo se jí je vyřadit.

Moskva se kvůli svým velkolepým ambicím zmocnila na začátku invaze většího území, než dokázala následně ubránit.

„Rusko nikdy ve své historii neudělalo tak hloupá rozhodnutí,“ řekl listu NYT generál Ivašov, který proti válce s Ukrajinou vystoupil veřejně už na začátku února, tedy pár týdnů před tím, než ruská vojska do sousední země vtrhla.

19:04
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obdržel návrh amerického plánu na dosažení míru s Ruskem a bude o něm jednat se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Dnes to podle tiskových agentur uvedla kancelář ukrajinského prezidenta. Zelenskyj se sešel v Kyjevě s vysoce postavenými americkými vojenskými činiteli.

Ukrajinská strana se s Američany dohodla, že „bude pracovat na jednotlivých bodech plánu tak, aby to vedlo k důstojnému ukončení války“. Zdůraznila, že od začátku ruské invaze usiluje o mír a podporuje všechny smysluplné návrhy, které k němu mohou vést. „Jsme připraveni i nyní konstruktivně spolupracovat s americkou stranou a našimi partnery v Evropě a ve světě na dosažení míru,“ uvedla také kancelář ukrajinského prezidenta.

18:06
Dnes

Ruské ministerstvo obrany dnes zveřejnilo video, na kterém jeho vojáci chodí kolem zničených panelových domů v ukrajinském Pokrovsku. Toto město a sousední Myrnohrad se ruské invazní síly snaží obklíčit a dobýt.

Na videu, které bylo podle agentury Reuters natočené v jižní části Pokrovsku, vojáci hlídkují na vylidněné ulici a jeden z nich tlačí vozík se zdravotnickými nosítky. Podle záběrů nic nenasvědčuje tomu, že by čelili odporu ze strany ukrajinských obránců.

17:38
Dnes

Mezi unijními ministry zahraničí zaznívala podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského velká podpora pro takzvanou reparační půjčku Ukrajině financovanou ze zmrazených ruských aktiv v Evropě. Lipavský to řekl po skončení dnešního jednání v Bruselu. Existují nicméně stále země, které s tím mají problém, český ministr zmínil zejména Belgii, kde se nachází většina zmrazených ruských aktiv.

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa