Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

Útok na letecké základny v Rusku: Mohutný výbuch zachytily kamery, Moskva potvrdila tři mrtvé

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
5. prosince 2022
18:20
Autor: ČTK, for, swp - 
5. prosince 2022
09:42

Neznámé létající zařízení dopadlo na dráhu ruského vojenského letiště Engels u Saratova a údajně poškodilo dva strategické bombardéry, uvedl dnes s odkazem na ruské sociální sítě zpravodajský server Meduza. Z letiště Engels vzlétají ruské bombardéry, než odpálí střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině. Prakticky současně ruské tiskové agentury s odvoláním na záchranné složky informovaly, že tři lidé dnes přišli o život a pět či šest utrpělo zranění při výbuchu cisterny s palivem na letišti nedaleko Rjazaně, která leží asi 200 kilometrů na jihovýchod od Moskvy.

Videozáznam z údajného útoku dronu na letiště Engels podle Meduzy zveřejnil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko a opoziční blogger Anatolij Šarij, zastávající proruská stanoviska. Podle informací ze sociálních sítí obyvatelé Engelsu a Saratova slyšeli okolo šesté ráno (asi 04:00 SEČ) silný výbuch. Dva vojáci údajně utrpěli zranění a museli být hospitalizováni.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům podle agentury TASS sdělil, že zprávy z Engelsu ani Rjazaňské oblasti nebude komentovat. „Zatím jsem viděl pouze zprávy v médiích, ale přesné informace nemám,“ řekl.

Mokva potvrdila tři mrtvé

Ukrajina se dnes pokusila provést dronový útok na dvě armádní letiště v ruské Rjazaňské a Saratovské oblasti, potvrdilo však později podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

Ruská protivzdušná obrana drony sestřelila, na jednom z letišť ale zemřeli tři ruští vojáci a další čtyři utrpěli zranění, sdělilo také ministerstvo.

 

Gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na sociální síti spoluobčany ujistil, že není důvod ke znepokojení, protože v obytných čtvrtích Engelsu se nic nestalo, žádný civilní objekt nebyl poškozen a úřady prověřují, co se událo na vojenské letecké základně.

Kyjev se k útokům nepřihlásil. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes ale na twitteru ironicky napsal: „Země je kulatá... Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu.“

„A kdo to udělal?“ dotázal se na internetu mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat, podle kterého si útok na bombardéry vyžádal „mrtvé a raněné“. Ihnat vedle toho pole agentury Unian označil výbuchy na letištích v hloubi ruského území za „výstražný signál“ pro Rusy.

„Na území Ruska to stále častěji bouchá. Ale ať by si nepřítel přál cokoliv, ještě jsme se do ničeho nepustili,“ prohlásil v televizi. Mluvčí nicméně varoval, že nebezpečí dalších ruských vzdušných útoků trvá. Už se také objevily informace, podle kterých Rusové na základně Engels shromáždili dvě desítky bombardérů, které nakládají střelami a tankují do nich palivo. „Musíme počkat na satelitní snímky, aby bylo jasné, co se stalo. Satelitní snímky se určitě brzy objeví. Pak bude možné hovořit o škodách. Doufáme, že budou co největší,“ řekl Ihnat.

Z pěti lidí, kteří utrpěli zranění v důsledku výbuchu na letišti u Rjazaně, mají dva vážně poškozené zdraví, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranáře. Hospitalizaci pěti zraněných potvrdila oblastní nemocnice. RIA Novosti píše o šesti zraněných a poškozeném letadle. Okolnosti vyšetřují odborníci.

Engels na levém břehu Volhy leží naproti Saratovu, obě města spojuje most. Nacházejí se asi 750 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Na letecké základně Engels jsou podle tisku rozmístěny strategické bombardéry typů Tu-95MS, Tu-160 a Tu-22M3.

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.

23:02
31. 1. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:26
31. 1. 2023

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

21:38
31. 1. 2023

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde dnes pořadatelé vyhlásili výsledky.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa