Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 4°C

Útok na letecké základny v Rusku: Mohutný výbuch zachytily kamery, Moskva potvrdila tři mrtvé

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
5. prosince 2022
18:20
Autor: ČTK, for, swp - 
5. prosince 2022
09:42

Neznámé létající zařízení dopadlo na dráhu ruského vojenského letiště Engels u Saratova a údajně poškodilo dva strategické bombardéry, uvedl dnes s odkazem na ruské sociální sítě zpravodajský server Meduza. Z letiště Engels vzlétají ruské bombardéry, než odpálí střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině. Prakticky současně ruské tiskové agentury s odvoláním na záchranné složky informovaly, že tři lidé dnes přišli o život a pět či šest utrpělo zranění při výbuchu cisterny s palivem na letišti nedaleko Rjazaně, která leží asi 200 kilometrů na jihovýchod od Moskvy.

Videozáznam z údajného útoku dronu na letiště Engels podle Meduzy zveřejnil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko a opoziční blogger Anatolij Šarij, zastávající proruská stanoviska. Podle informací ze sociálních sítí obyvatelé Engelsu a Saratova slyšeli okolo šesté ráno (asi 04:00 SEČ) silný výbuch. Dva vojáci údajně utrpěli zranění a museli být hospitalizováni.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov novinářům podle agentury TASS sdělil, že zprávy z Engelsu ani Rjazaňské oblasti nebude komentovat. „Zatím jsem viděl pouze zprávy v médiích, ale přesné informace nemám,“ řekl.

Mokva potvrdila tři mrtvé

Ukrajina se dnes pokusila provést dronový útok na dvě armádní letiště v ruské Rjazaňské a Saratovské oblasti, potvrdilo však později podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany.

Ruská protivzdušná obrana drony sestřelila, na jednom z letišť ale zemřeli tři ruští vojáci a další čtyři utrpěli zranění, sdělilo také ministerstvo.

 

Gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na sociální síti spoluobčany ujistil, že není důvod ke znepokojení, protože v obytných čtvrtích Engelsu se nic nestalo, žádný civilní objekt nebyl poškozen a úřady prověřují, co se událo na vojenské letecké základně.

Kyjev se k útokům nepřihlásil. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes ale na twitteru ironicky napsal: „Země je kulatá... Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu.“

„A kdo to udělal?“ dotázal se na internetu mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat, podle kterého si útok na bombardéry vyžádal „mrtvé a raněné“. Ihnat vedle toho pole agentury Unian označil výbuchy na letištích v hloubi ruského území za „výstražný signál“ pro Rusy.

„Na území Ruska to stále častěji bouchá. Ale ať by si nepřítel přál cokoliv, ještě jsme se do ničeho nepustili,“ prohlásil v televizi. Mluvčí nicméně varoval, že nebezpečí dalších ruských vzdušných útoků trvá. Už se také objevily informace, podle kterých Rusové na základně Engels shromáždili dvě desítky bombardérů, které nakládají střelami a tankují do nich palivo. „Musíme počkat na satelitní snímky, aby bylo jasné, co se stalo. Satelitní snímky se určitě brzy objeví. Pak bude možné hovořit o škodách. Doufáme, že budou co největší,“ řekl Ihnat.

Z pěti lidí, kteří utrpěli zranění v důsledku výbuchu na letišti u Rjazaně, mají dva vážně poškozené zdraví, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranáře. Hospitalizaci pěti zraněných potvrdila oblastní nemocnice. RIA Novosti píše o šesti zraněných a poškozeném letadle. Okolnosti vyšetřují odborníci.

Engels na levém břehu Volhy leží naproti Saratovu, obě města spojuje most. Nacházejí se asi 750 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Na letecké základně Engels jsou podle tisku rozmístěny strategické bombardéry typů Tu-95MS, Tu-160 a Tu-22M3.

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.

11:09
Dnes

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dnes přijel na návštěvu Kyjeva, aby Ukrajině vyjádřil podporu. Jednat bude se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. O své cestě rakouská hlava státu informovala na twitteru.

„Na cestě na Ukrajinu, do Kyjeva. Tato cesta je gestem pro mír, znamením solidarity s Ukrajinci a Ukrajinkami,“ napsal devětasedmdesátiletý politik na sociální síti dnes ráno. Ve videu, které také zveřejnil, uvedl, že Rakousko je sice vojensky neutrální, ale jeho postoj rozhodně ne. „Ukrajinky a Ukrajinci bojují za svou zemi a za budoucnost pro své děti. A my jim v tom pomáháme,“ nechal se slyšet.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen
10:24
Dnes

Moskevský soud odsoudil k osmi letům odnětí svobody známého televizního novináře Alexandra Něvzorova za zveřejnění zpráv, že ruští vojáci úmyslně ostřelovali porodnici v tehdy obléhaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady tyto informace označily za lživé. Něvzorova soudili v nepřítomnosti, loni na jaře jeho manželka informovala, že je v Izraeli, v létě dostal ukrajinské občanství.

10:03
Dnes

Soud v ruské Amurské oblasti na Dálném východě odsoudil ke třem letům odnětí svobody muže za „opakovanou diskreditaci“ ruské armády a pohrdáním soudem. Informoval o tom dnes server Meduza, který působí v lotyšském exilu, s odvoláním na vyjádření mužova advokáta na sociálních sítích. Vladislav Nikitěnko po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu podal na všechny regionální pobočky federální kriminální ústředny a prokuratury trestní oznámení na prezidenta Vladimira Putina a další členy politického a vojenského vedení země. Obvinil je z rozpoutání agresivní války.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa