Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Jasno 0°C

Zakrvavené balíčky i zvířecí oči: „Teroristé neuspějí,“ vzkazuje po balíčcích ve 12 zemích Kuleba

Autor: ČTK, swp - 
3. prosince 2022
21:41

Výhrůžky dostali v posledních dnech ukrajinští diplomaté ve dvanácti zemích. Na facebooku o tom informoval ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, podle kterého se ale Ukrajinci nezaleknou. V pátek Kyjev uvedl, že jeho zastupitelské úřady v zahraničí, včetně Česka, obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči.

„Dosud máme 18 případů výhrůžek ve 12 zemích: Pokus o teroristický útok ve Španělsku, balíčky se zvrácenými hrozbami ve formě vytržených zvířecích očí v Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii, Rakousku, Česku, Vatikánu a Francii, zprávy o bombě v Kazachstánu a také podezřelý dopis v USA,“ uvedl Kuleba po pátečním krizovém jednání s ukrajinskými diplomaty.

Podle ministra chtějí pachatelé, které označuje za teroristy, ukrajinské diplomaty ve světě zastrašit a „podkopat důležitou diplomatickou práci na dodávkách zbraní, energetického zařízení a na izolaci Ruska“.

Ukrajinská velvyslanectví a konzuláty podle ministra zahraničí zvýšily po vlně výhrůžek bezpečnostní opatření. Kyjev podle něj rovněž spolupracuje s úřady hostitelských zemí i ukrajinskou tajnou službou SBU na odhalení pachatelů. „Teroristé neuspějí,“ dodal Kuleba.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko v pátek informoval, že ukrajinská velvyslanectví a konzuláty v několika zemích, včetně Česka, obdržely zakrvavené balíčky obsahující zvířecí oči. Česká policie uvedla, že na ukrajinské velvyslanectví v Praze a konzulát v Brně dorazily balíčky s živočišnou tkání.

Ve Španělsku už dříve přišly dopisové bomby například premiérovi Pedru Sánchezovi, na americké a ukrajinské velvyslanectví, leteckou základnu nebo do firmy v Zaragoze, která vyrábí raketové odpalovací systémy, ruční granáty či zařízení pro noční vidění. Španělské úřady věc vyšetřují jako terorismus.

List El Mundo dnes napsal, že podle španělské policie bylo všech šest dopisních bomb odhalených v posledních dnech odesláno z města Valladolid na severu země.

Odesílatele se ale zatím identifikovat nepodařilo. V pěti případech nebyl nikdo zraněn, lehké zranění utrpěl pouze ve středu zaměstnanec ukrajinské ambasády, když bez kontroly otevřel zásilku pro velvyslance Serhije Pohorelceva. Španělské ministerstvo vnitra uvedlo, že se k této zprávě nemůže vyjádřit.

8:42
Dnes

Více než 4306 lidí se vzdalo svého ruského občanství v roce 2022, kdy Rusko zahájilo invazi proti Ukrajině , a pouze 40 z nich v zemi, zbytek v zahraničí. Informuje o tom TV Nexta. 

8:23
Dnes

Mučení, vraždy, znásilnění: Seznam ruských zvěrstev na Ukrajině se rozrůstá. Zločinů je už 66 tisíc!

Od začátku ruské invaze v únoru bylo ukrajinským úřadům nahlášeno více než 66 000 údajných válečných zločinů, uvedl ukrajinský úřad generálního prokurátora. Stíhání je však problematické, jak říkají pověření ukrajinští úředníci. Jakým překážkám musí čelit? Jaké zločiny byly dosud nahlášeny? A půjde Putin před soud? Dozvíte se ve článku z deníku The Washington Post.

8:02
Dnes

„Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

Ukrajinský generální štáb zároveň tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. 

Zobrazit celý online

Video  Náměstek ministryně obrany o ústupu z Chersonu: Jak Rusové zaplatí za Putinovo fiasko?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa