Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Jasno 0°C

Ukrajina bez elektřiny: Otravy oxidem uhelnatým, operace s čelovkami a kancelář v metru

Autor: amb, swp - 
6. prosince 2022
05:41

Kvůli dlouhým výpadkům elektřiny začali lidé na Ukrajině masově používat generátory a plynové spotřebiče. Při špatném použití to ale nedopadá dobře. V kyjevské Bobrycji už zemřel na otravu oxidem uhelnatým muž, jeho manželka se v nemocnici uzdravila. V Hostomelu se nebezpečné látky nadýchala babička, její syn a dvě vnučky. Jejich stav byl vážný. A v Prikarpatsku ve sklepě našli muže, který se otrávil výfukovými plyny z elektrického generátoru.  

Ukrajinské weby se předhání v radách, jak si doma provizorně zatopit nebo ohřát jídlo. „Vyrobte si domácí ohřívač z plechovky a alkoholu,“ vyzývá jeden z nápadů. Další článek radí, které svíčky hoří nejdéle a jak prodloužit jejich životnost. To znamená dát ji do chladu, aby ztuhla a ubývala pomaleji a nenechat ji hořet v průvanu.

„Voda, kterou plánujete ohřát a nalít třeba do láhve, by měla být co nejvíce osolená. Tím pádem mnohem lépe udrží teplo,“ radí další server. Přidává pobídku, ať si lidé zaizolují stěny nebo i podlahu pod matracemi folií. U oken je tohle „třetí okno“ samozřejmostí.

Ukrajina se po ruských útocích na energetickou infrastrukturu halí do tmy a chladu. „Několik dní jsem neměla žádné topení, světlo ani vodu,“ popsala novinářka Elizaveta Surnačevová pro Meduzu. Rázem se ocitli v ledové i digitální poušti. Lidé s plynovým topením a solidaritou otevírají dveře návštěvám, které míří za zahřátím.

Ti, kteří si nestaví vlastní vařiče, používají kempingové plynové hořáky. Lidé s přístupem na dvůr rozdělávají grily. V obchodech je sice jídlo, kvůli nefungujícím terminálům se ale při platbách přechází na hotovost. Supermarkety potřebují víc elektřiny k osvětlení, a tak se do nich lidé někdy nedostanou.

„Nákupní centra fungují, lidé tam jsou, osvětlení však chybí. Všichni chodí s baterkami,“ popsal Ukrajinec Kirill.

Za snímky s frontami stojí hrozba ostřelování a nedostatku proudu, kdy si lidé snaží udělat zásoby. Stejně tak je potřeba si vyprat, nabít elektroniku nebo uklidit, než zase vypadne proud.

Muž z oblasti poblíž Kyjeva má se ženou tříměsíční miminko. Během pár hodin, kdy mezi odstávkami všechno funguje, musí stihnout uvařit, pracovat i vykoupat dítě. Lednici nemohou používat kvůli výpadkům naplno a doma tak nemají nic, co by se rychle kazilo. Jídlo připravují denně a ukládají ho za okno. Nenabijí si ani elektromobil, který tak nemohou používat.

Nefunkční semafory a práce z metra

Doma další Ukrajinci snaží nepoužívat výtahy, každou chvíli se totiž mohou zaseknout. Pro všechny případy v nich mají připravené nejnutnější věci jako voda, jídlo či hračka pro dítě. Situace je vyostřená v nemocnicích, došlo i na otevřenou operaci srdce dítěte za pomoci čelovek.

Když lidé ve tmě uklouznou a něco si zlomí, sotva si bez spojení zavolají sanitku. A i kdyby se dostali do nemocnice, neudělají jim rentgen, když nejde elektřina. K nehodám přitom dochází také na silnicích, když nefungují semafory a vidění znesnadňuje hustá mlha. A do toho má spousta lidí několikatýdenní kašel a rýmu.

Signál mizí často, lidé se nedovolají blízkým a komplikuje jim to práci třeba přes internet. „Pracuju na dálku v americké pojišťovně do jedné hodiny ráno kyjevského času. Platí mě od hodiny. Nejdřív jsem hledala místa, kde bych mohla pracovat, v 11 večer ale začíná zákaz vycházení a já nedokončila směny. V týmu jsou jen dva Ukrajinci, zbytek lidé z Tádžikistánu nebo Kazachstánu, kteří tyto problémy nemají,“ popsala Alevtina.

8:42
Dnes

Více než 4306 lidí se vzdalo svého ruského občanství v roce 2022, kdy Rusko zahájilo invazi proti Ukrajině , a pouze 40 z nich v zemi, zbytek v zahraničí. Informuje o tom TV Nexta. 

8:23
Dnes

Mučení, vraždy, znásilnění: Seznam ruských zvěrstev na Ukrajině se rozrůstá. Zločinů je už 66 tisíc!

Od začátku ruské invaze v únoru bylo ukrajinským úřadům nahlášeno více než 66 000 údajných válečných zločinů, uvedl ukrajinský úřad generálního prokurátora. Stíhání je však problematické, jak říkají pověření ukrajinští úředníci. Jakým překážkám musí čelit? Jaké zločiny byly dosud nahlášeny? A půjde Putin před soud? Dozvíte se ve článku z deníku The Washington Post.

8:02
Dnes

„Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

Ukrajinský generální štáb zároveň tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. 

Zobrazit celý online

Podle ní je jen otázkou času, kdy ji vyhodí.

Někteří lidé si pořídili nabíjecí stanice, přirovnat je lze k velkým powerbankám, ze kterých si mohou právě počítač nabít. Mnoho Kyjevanů obývá po večerech pasáže metra, buď z něj posílají zprávy nebo mailují. Dosáhnou tam totiž na signál a internet. Jiní vysedávají na benzínkách nebo v kavárnách, pokud se tam mohou připojit a dobít si zařízení.

A jak fungují „stanice nezlomnosti“? Jde o místa, kam si lidé mohou chodit zahřát a nabít si mobily. Zároveň tam ale mají také možnost dokoupit si základní potřeby a dát si horký čaj. Teplou vodu si někdy odnáší v termoskách, aby jim vystačila i na doma. V Kyjevě je takových stanic několik stovek, jsou umístěné v mateřských školkách a také právě na čerpacích stanicích.

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa