Čtvrtek 2. února 2023
Svátek slaví Nela, zítra Blažej
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Luxusní jachtu oligarchy Medvedčuka vydraží ve prospěch Ukrajiny. Má cenu 4,5 miliardy

Autor: ČTK, lig - 
2. prosince 2022
21:01

Luxusní jachta ukrajinského oligarchy s vazbami na Kreml Viktora Medvedčuka, kterou začátkem tohoto roku zabavilo Chorvatsko, bude vydražena ve prospěch Ukrajiny, uvedla vláda v Kyjevě s odvoláním na údajné rozhodnutí chorvatského soudu. Odhadovaná cena plavidla je 200 milionů dolarů (4,63 miliardy korun). Podle deníku The Guardian by se jednalo o první takovou transakci od chvíle, kdy západní vlády v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu uvalily sankce na stovky oligarchů. Chorvatské úřady se k záležitosti zatím nevyjádřily.

Soud v chorvatském Splitu podle ukrajinské vlády rozhodl, že Medvedčukova 92metrová jachta Royal Romance by měla být převedena do vlastnictví ukrajinské agentury pro vymáhání a správu majetku (ARMA). Ta následně „zachová její ekonomickou hodnotu prodejem v dražbě“.

Osmašedesátiletý oligarcha a prokremelský politik Medvedčuk byl v dubnu zatčen na Ukrajině a posléze vydán do Ruska v rámci rozsáhlé výměny zajatců. Ruský prezident Vladimir Putin je kmotrem jeho dcery Darji. Medvedčukova proruská strana Opoziční platforma - Za život byla po zahájení ruské invaze úředně zakázána.

Ukrajinská vládní agentura ARMA, která má za úkol „vyhledávat, sledovat a spravovat majetek pocházející z korupce“, uvedla, že její agenti v listopadu přijeli do Chorvatska a „zkontrolovali zadrženou jachtu patřící rodinným příslušníkům poslance a jednoho z vůdců zakázané politické síly na Ukrajině“.

„Je třeba zdůraznit, že nakládání se zabaveným majetkem, který se nachází v hranicích cizí jurisdikce, je unikátní situací a nemá obdoby nejen na Ukrajině, ale ani v mezinárodní praxi,“ uvedla ARMA.

Na žádost amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledala v polovině listopadu jachtu kotvící v Trogiru nedaleko Splitu chorvatská policie, uvedl začátkem týdne deník Jutarnji list.

Soudce Dinko Mešin podle něj řekl, že v příkazu k prohlídce Medvedčuk a jeho manželka Oksana Marčenková figurují v souvislosti s podezřením na praní špinavých peněz.

Loď Royal Romance postavila v roce 2005 nizozemská loďařská společnost Feadship. Má kajuty pro 14 hostů, místo pro 21 členů posádky a také čtyři metry široký bazén s „vodopádem na zádi“.

V září byla v Gibraltaru za 37,5 milionu dolarů (872 milionů korun) vydražena superjachta zabavená ruskému oligarchovi Dmitriji Pumpjanskému, na kterého se rovněž vztahují západní sankce. Šlo o první prodej tohoto typu od invaze Ruska na Ukrajinu. Výtěžek nicméně nešel napadené Ukrajině, ale americké bance, které ruský podnikatel dlužil.

16:34
Dnes

Rakousko se rozhodlo vyhostit čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem, uvedlo dnes v prohlášení rakouské ministerstvo zahraničí. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Ministerstvo oznámilo, že ruští diplomaté musí rakouské území opustit do 8. února. Ruské velvyslanectví ve Vídni nereagovalo na žádost novinářů o komentář. Očekává se ovšem, že Moskva oznámí reciproční opatření.

16:26
Dnes

V Mariupolu dopadly střely na tamní nákupní centrum, píše Nexta.

15:59
Dnes

V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která je na návštěvě v Kyjevě.

„Rusko se musí za své ohavné zločiny zodpovídat před soudem,“ řekla předsedkyně EK. Úkolem střediska v Haagu bude podle ní koordinovat shromažďování důkazů, na čemž nyní pracuje prokuratura Ukrajiny i Evropské unie. Středisko se tako stane součástí společného vyšetřovacího týmu, který podporuje unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

Zobrazit celý online

Video  Ruští oligarchové: Kdo je Putinovi nejblíže?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa