Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť 12°C

Vítězství pro Ukrajince: Vytlačují Rusy z Chersonu! Šojgu nařídil stažení vojáků za Dněpr

Aktualizováno -
10. listopadu 2022
06:44
Autor: ČTK - 
9. listopadu 2022
16:33

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes nařídil stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl podle agentury TASS jeho resort. Na pravém břehu řeky leží středisko oblasti Cherson, jedno z největších měst, které se ruským vojskům podařilo během invaze na Ukrajinu dobýt. Americký prezident Joe Biden v reakci uvedl, že stažení jednotek znamená, že Moskva „má opravdové problémy“.

„Je to důkaz toho, že mají skutečné problém s ruskou armádou,“ citovala Bidena agentura Reuters. Novinářům americký prezident rovněž řekl, že je „zajímavé“, že Rusko nepočkalo se stažením až po oznámení výsledků amerických parlamentních voleb. Podle Bidena stažení umožní oběma stranám „překalibrovat pozice“ přes zimu, ale teprve se uvidí, zda je Ukrajina připravena na kompromis s Ruskem.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak ale řekl, že dělat ze Šojguova prohlášení závěry ohledně reálného stažení Rusů z Chersonu by bylo ukvapené. Kyjev podle něj nevidí žádné známky toho, že by se Rusové chystali opustit Cherson bez boje. Ve městě podle něj zůstává významná část ruských sil a do regionu se přesouvají další ruští vojáci.

„Zahajte stahování vojsk a přijměte veškerá opatření k zajištění bezpečné přepravy vojáků, zbraní i techniky za řeku Dněpr,“ řekl Šojgu veliteli ruských invazních sil na Ukrajině Sergeji Surovikinovi poté, co si od něj vyslechl hlášení. „Ochráníme to nejdůležitější - životy našich vojáků a celkově bojeschopnost našich vojsk, která není perspektivní držet v omezeném prostoru na pravém břehu,“ sdělil v hlášení Surovikin. Ministra ujistil, že ruská vojska zaujmou „v nejbližší době“ obranné pozice na levém břehu řeky.

Nad stahováním Rusů z Chersonu vyjádřil pochyby šéf správy sousední Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. „Když Rusové něco říkají, tak to znamená, že udělají opak,“ napsal na sociální síti Telegram.

Přesun ruské armády z pravého břehu Dněpru na levý v Chersonské oblasti trvá již několik týdnů. Ruská okupační správa kromě toho od října organizuje evakuaci civilistů v regionu. Už minulý týden zástupce ruských okupačních úřadů v regionu Kirill Stremousov uvedl, že ruská vojska se patrně budou stahovat ze západního břehu Dněpru, ukrajinští představitelé ale varovali, že tvrzení Rusů o stahování může být součástí jejich taktiky a může se jednat o past. Stremousov dnes podle ruské správy zahynul při dopravní nehodě.

Ruští vojáci zničili na pravém břehu Dněpru několik mostů, aby zpomalili postup ukrajinských sil, uvedl poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň. Protiofenzivu ve snaze vytlačit Rusy z pravého břehu Dněpru a osvobodit samotný Cherson ukrajinská armáda vede od srpna.

21:00
26. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pondělního rána.

20:40
26. 3. 2023

Okupanti se na Krymu anektovaném Ruskou federací v roce 2014 připravují na ukrajinskou ofenzivu, staví zákopy, posilují obranné linie a přistavují více a více vojenské techniky. Dle západních úřadů a samotného ukrajinského velení Ukrajina ovšem zatím boj o poloostrov neplánuje, jelikož by takový krok mohl vést k další eskalaci konfliktu, a to nikoli ve prospěch okupované země. Rusové přesto zaměstnávají nové pracovníky i tamní občany v přípravách příštího potenciálního bojiště.

19:53
26. 3. 2023

Prokurátoři v Charkově mají zvláštní sbírku: Zbytky víc než tisícovky raket a výbušnin. „Polovina toho, co na nás Rusové vypálili,“ říkají. Řady munice mají pomoci ukrajinskému úsilí dovést ruské velitele před soud.

Zobrazit celý online

Video  Šojgu na údajné návštěvě Ukrajiny: Hlášení od Surovikina a vyznamenání vojáků  - reprofoto Telegram
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa