Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Vzpoura mobilizovaných Rusů: Dostali jen zlomek slíbených peněz. „Proč bychom měli bojovat,“ říkají

Autor: ČTK, swp - 
2. listopadu 2022
18:32

Velký ohlas na ruských sociálních sítích vyvolala zpráva o výbuchu nespokojenosti mezi zmobilizovanými vojáky, které rozhořčilo, že nedostali výplaty ve výši 195 000 rublů (skoro 80 000 Kč) měsíčně, jak jim osobně slíbil prezident Vladimir Putin. O vzpouře ve výcvikovém středisku v Uljanovsku na řece Volze informoval opoziční informační kanál Serdita Čuvašija (Rozzlobené Čuvašsko), podle kterého více než stovka zmobilizovaných vojáků odmítla odjet na Ukrajinu.

„Vážení občané Ruské federace, obracejí se na vás zmobilizovaní vojáci z Čuvašské (autonomní) republiky! Riskujeme vlastní životy, jdeme na jistou smrt kvůli vašemu bezpečí a životu v míru! Náš stát nám odmítá vyplatit peněžní prostředky ve výši 195 000 rublů, které nám slíbil náš prezident Vladimir Vladimirovič Putin! Kvůli čemu bychom měli jít bojovat za tento stát a ponechat naše rodiny bez podpory?“ uvedli nespokojenci v prohlášení, které čuvašský kanál zveřejnil v aplikaci Telegram. Podle jednoho z vojáků jim řekli, že dokud nebudou zařazeni do jednotek, budou dostávat 25 000 rublů (asi 10 000 Kč). „Jeden za všechny, všichni za jednoho,“ skandovali nespokojenci.

Vzpouru dnes ráno potlačily jednotky pořádkové policie OMON a národní gardy, přímo podřízené prezidentu Putinovi, některé vojáky zatkla vojenská policie. Podle ruské redakce BBC se za poslední měsíc objevily na sociálních sítích desítky videí, ve kterých si zmobilizovaní vojáci stěžují na špatné podmínky a na to, že nedostali slíbené výplaty.

Výši výplat zmobilizovaných záložníků oznámil Putin 19. října na jednání bezpečnostní rady. „Dnes jsem podepsal nařízení o bezpodmínečném dodržování termínů a výše výplat. Připomínám, že mají činit nejméně 195 000 rublů za kalendářní měsíc. Zvlášť zdůrazním, že zahrnují i období přípravy a výcviku,“ řekl tehdy Putin.

13:59
Dnes

Ruská tajná služba FSB se pokouší zasahovat do britské politiky kybernetickými útoky na přístroje politiků, novinářů a nevládních organizací. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo britské ministerstvo zahraničí, které si kvůli tomu předvolalo ruského velvyslance a na dvě osoby uvalilo sankce.

11:57
Dnes

Spolupracovníci uvězněného opozičního předáka Alexeje Navalného zareagovali na vyhlášení termínu prezidentských voleb v Rusku spuštěním internetové kampaně, která má Rusy přesvědčit, aby hlasovali pro kohokoliv jiného a předvedli, že „Rusko už Putina nepotřebuje“.

11:20
Dnes

V dlouhodobém horizontu se počítá s tím, že Česko by mělo mít velvyslance v Rusku. Na tiskové konferenci po jednání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice to řekl prezident Petr Pavel. Jako první se podle něj nejspíš bude řešit post zástupce velvyslance.

Zobrazit celý online

První místopředseda Rady federace, horní komory ruského parlamentu, a tajemník vládní strany Jednotné Rusko Andrej Turčak podle listu Vedomosti dnes navrhl premiérovi Michailu Mišustinovi, aby stanovil jednotný termín výplat 195 000 rublů zmobilizovaným vojákům. Mušustin od 21. října stojí v čele koordinační rady pro zajištění potřeb „speciální vojenské operace“, jak Moskva oficiálně nazývá válku proti Ukrajině, pokračující dnes 252. dnem.

Video  Panický úprk ruských vojáků: Naskákali na bojové vozidlo a pak havarovali!  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud