Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Cesta Putinovy kmotřenky pokračuje: Pěšky došla do Litvy na izraelský pas!

Autor: pma, swp - 
28. října 2022
05:00

Aby se známá ruská moderátorka a opoziční aktivistka Xenija Sobčaková vyhnula zatčení, uprchla v noci na středu ze země do Litvy. Tam se patrně dostala pěšky, což mají dokládat i záběry z průmyslových kamer na hranicích. Podle ředitele litevské tajné služby VSD Dariuse Jauniškise moderátorka v zemi pobývá na izraelský pas.

„Jako izraelská občanka s platným pasem nepotřebuje vízum a může vstoupit do Litvy a zůstat zde až 90 dní,“ uvedl podle deníku Daily Mail ke vstupu Sobčakové do země ředitel litevské tajné služby VSD Darius Jauniškis.

To, jestli je opoziční aktivistka a známá ruská moderátorka pro Litvu hrozbou, ale neupřesnil. „Zatím nemáme konkrétní informace o tom, že by její pobyt v zemi mohl představovat hrozbu pro národní bezpečnost,“ doplnil Jauniškis. Kdyby se tak stalo, byla by prý včas přijata „určitá opatření“.

Litva podobně jako Polsko a další pobaltské státy přestala v průběhu září v důsledku ruské invaze na Ukrajinu přijímat tamní občany, kteří mají platné schengenské vízum. Podle britského deníku Daily Mail Sobčaková do Izraele cestovala z Ruska už v minulosti, ale popírala, že by už tehdy měla izraelský pas.

Původně si moderátorka koupila letenky do Dubaje a do Turecka, těmi však jen chtěla zmást kriminalisty. Sobčaková se z Ruska přes Bělorusko dostala právě do Litvy. Tam dle uniklých záznamů z běloruských bezpečnostních kamer uprchla pěšky. Doprovázel ji i neznámý muž v modré bundě, vínové kšiltovce a s velkou sportovní taškou. Oba se na záběrech rozhlíží, jestli je někdo při přesunu přes hranice nesleduje.

Sobčaková z Ruska utekla zřejmě z toho důvodu, aby se vyhnula svému možnému zatčení. Podle ruských médií došlo totiž tento týden k razii v luxusním sídle na předměstí Moskvy, kde moderátorka žije. K razii došlo je pár dní po zatčení jejího marketingového ředitele Kirilla Suchanova. Ten měl podle ruských úřadů skrze sociální síť Telegram vydírat některé státní činitele. Novinářka to označila jako snahu potlačit v Rusku nezávislá média.

Čtyřicetiletá aktivistka je dcerou bývalého starosty Petrohradu Anatolije Sobčaka, jehož poradcem byl v 90. letech současný ruský prezident Vladimir Putin. Působila jako moderátorka populárních pořadů. Putin byl Sobčakův přítel, dokonce šel prý Xeniji za kmotra.

23:23
28. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme Vám dobrou noc.

23:01
28. 3. 2023

Český olympijský výbor (ČOV) ani po dnešním doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) nezměnil postoj a trvá na zachování sankcí vůči Rusku a Bělorusku kvůli jejich agresi na Ukrajině. Za nepřijatelnou považuje i jejich účast v olympijských kvalifikacích. Stejný postoj při jednáních s MOV zastávali i zástupci dalších evropských a světových olympijských výborů, napsal ČOV ve vyjádření pro ČTK.

22:20
28. 3. 2023

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Zobrazit celý online

Video  Putin navštívil mobilizované vojáky a zastřílel si s nimi.  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa