Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Video zachytilo útok kamikadze dronů na Kyjev. Zabily i ženu v šestém měsíci těhotenství

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
17. října 2022
17:03
Autor: ČTK, swp - 
17. října 2022
11:15

Nepřítel může zasáhnout naše města, ale nedokáže nás zlomit, uvedl dnes na sociální síti Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval na noční a ranní ruské vzdušné údery na ukrajinská města. Mezi oběťmi útoku ruského dronu na obytný dům v Kyjevě je pár, který čekal dítě.

„Celou noc a celé ráno nepřítel uskutečňuje teror na civilistech. Kamikadze drony a rakety útočí na celou Ukrajinu. V Kyjevě byl zasažen obytný dům,“ uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj.

„Nepřítel může zasáhnout naše města, ale nedokáže nás zlomit. Okupanty čeká jen spravedlivý trest a odsouzení od budoucích generací. Nás čeká vítězství,“ dodal Zelenskyj. Hlava státu rovněž zveřejnila video zachycující následky útoku bezpilotního letounu na obytnou budovu v Kyjevě.

Smrtící kamikadze drony

Mezi oběťmi útoku ruského dronu na obytný dům v Kyjevě je pár, který čekal dítě, uvedl starosta města Kličko. Žena podle něj byla v šestém měsíci.

„Metropoli napadly kamikadze drony,“ napsal na telegramu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Svědci zveřejnili videa dronů, které byly vidět na jasné ranní obloze nad Kyjevem, přičemž bylo slyšet něco jako výstřely, které se je snažily zlikvidovat, popsala agentura AP. Později informovala, že její fotograf zachytil jeden z bezpilotních letounů, které na metropoli útočily v několika vlnách.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes prohlásil, že Rusko by mělo být vyloučeno ze skupiny významných ekonomik G20 a dalších mezinárodních uskupení.

„Ti, kdo vydávají rozkazy k útokům na kritickou infrastrukturu, aby zmrazili civilisty, a organizují totální mobilizaci, aby pokryli frontu mrtvolami, nemohou sedět u jednoho stolu s lídry G20. Je načase skoncovat s ruským pokrytectvím,“ napsal Podoljak na Twitteru.

Řadu dronů Ukrajinci sestřelili

Podle Klička letělo ráno směrem na Kyjev 28 dronů. „Díky našim ozbrojeným silám a protivzdušné obraně byla většina sestřelena,“ uvedl starosta na telegramu.

Jeden z úderů zasáhl oblast poblíž kyjevského vlakového nádraží, sdělil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Cílem byl podle něj jeden z objektů kritické infrastruktury. Dron udeřil blízko tohoto objektu, který je ale stále v provozu, cituje Heraščenka agentura Unian.

16:06
Dnes

„Je stále čas“, aby Švédsko vstoupilo do NATO do červencového summitu, pronesl generální tajemník Jens Stoltenberg po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Stockholm podle něj udělal důležité kroky, aby splnil turecké požadavky.

Ankara tvrdí, že jí vadí zejména nedostatečný postup Stockholmu proti „teroristům“. Jimi označuje kritiky tureckého režimu, často s prokurdskými postoji, a viní je z napojení na kurdské radikální skupiny. Zástupci Švédska, Turecka a NATO budou znovu jednat v týdnu od 12. června. Summit ve Vilniusu bude 11. - 12. července.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (3. 6. 2023). Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (4. 6. 2023). Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg u tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana (4. 6. 2023).
15:22
Dnes

„Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo 4. června video, v němž uvedlo, že 'plány milují ticho' a že 'nebude oznámeno zahájení' pravděpodobně chystané a očekávané protiofenzívy,“ tweetuje The Kyiv Independent.

14:31
Dnes

Skupina proukrajinských ruských partyzánů dnes oznámila, že v bojích v ruské Belgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou vzala do zajetí dva ruské vojáky. Skupina nabídla, že zajatce vymění za „několik minut rozhovoru“ s gubernátorem oblasti při osobním setkání, informovala agentura Reuters. Podotkla přitom, že se jí toto tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.

Společné prohlášení ozbrojené skupiny Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru, které bojují na straně Ukrajiny, bylo dnes zveřejněno na sociální síti Telegram.

Zobrazit celý online

Ruské síly nyní provedly vzdušné údery na klíčovou infrastrukturu ve třech ukrajinských regionech, uvedl na platformě Telegram ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Stovky obcí podle něj zůstaly bez elektřiny.

Zacílili na energetickou infrastrukturu

Kyjevské úřady zaznamenaly pět úderů bezpilotními letouny - poškozeny jsou energetické objekty a obytná budova, píše agentura Ukrinform. Invazní síly podle ní ráno provedly raketové údery na kritickou infrastrukturu v Dněpropetrovské a Sumské oblasti.

„V současné době všechny služby pracují na odstranění následků ostřelování a obnovení dodávek elektřiny,“ uvedl Šmyhal, který zároveň Ukrajince vyzval, aby opět omezili spotřebu elektrické energie a pomohli tak stabilizovat energetický systém země. K šetření elektřinou ukrajinské úřady vyzývaly obyvatele země i minulý týden kvůli tehdejším ruským útokům na energetickou infrastrukturu a města.

Ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj podle agentury Reuters uvedl, že při ruských vzdušných útocích na ukrajinská města dnes zemřelo několik lidí. Přesný počet ani podrobnosti neuvedl. Podle zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka zemřeli kvůli ruským úderům v metropoli tři lidé.

Útoky i raketami Grad

Ruský raketový útok zasáhl v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny objekt energetické infrastruktury a na místě vypukl rozsáhlý požár, informovala už brzy ráno ukrajinská média s odvoláním na šéfa oblastní správy Valentyna Rezničenka.

Ruská armáda celou noc útočila na Dněpropetrovskou oblast raketami Grad a těžkým dělostřelectvem, píše agentura Ukrinform. „Naše protivzdušná obrana tři nepřátelské rakety zničila. Jedna raketa zasáhla objekt energetické infrastruktury. Je tam silný požár,“ uvedl Rezničenko na platformě telegram.

Video se připravuje ...
Další videa