Krásné gesto z Finska: Obyvatelé pro ukrajinské vojáky upletli přes 20 tisíc párů ponožek!

Autor: pma - 
12. října 2022
06:15

Obyvatelé města Lahti na jihu Finska se spojili a udělali ohromné gesto pro ukrajinské vojáky bojující na frontě. Tamní dirigentka Dalia Stasevská s kořeny z Ukrajiny pobídla obyvatele, ať doma upletou nějaké ponožky pro ukrajinské vojáky, než přijdou mrazy. Její výzvu si Finové a Finky vzali k srdci a uštrikovali na 20 tisíc párů ponožek!

„Tam, kde se Finové bojí účtů za elektřinu příští zimu, jsou obavy Ukrajinců mnohem konkrétnější. Jejich domy byly rozbombardovány na kusy, ruské okupační síly jsou stále v jejich zemi a přichází zima,“ napsala na sociální sítě Dalia Stasevská, dirigentka orchestru ve městě Lahti, které se nachází na jihu Finska. Hudebnice sice dlouhodobě žije ve Skandinávii, narodila se však v Kyjevě. Už počátkem války se Dalia rozhodla, že bude pomáhat a před nadcházející zimou poprosila o pomoc i ostatní obyvatele Finska.

„Zoufale potřebujeme vlněné ponožky do nově osvobozené oblasti Izjumu. Měly by být ve velikosti 39-45. Můžete darovat i použité, ale jen pokud jsou v opravdu dobrém stavu,“ doplnila své přání Finka. Ohlas obyvatel města Lahti byl veliký a ponožky každým dnem přibývaly.

Finové byli v podobné situaci

Po týdnu od vyhlášení prosby se dirigentce sešlo na 20 tisíc ponožek. „Požádala jsem lidi z Lahti, aby pro Ukrajince upletli vlněné ponožky. Toto množství předčilo všechna očekávání. Díky, lidé z Lahti, jste nejlepší!“ radovala se hudebnice.

Podle ní byl zájem o pomoc Ukrajincům velký také z toho důvodu, že sami Finové zažili ze strany Ruska něco podobného. „Během války byly ponožky nesmírně důležité. Když Finové bojovali, byla zima, takže tyto vojenské vlněné ponožky byly velmi potřebné. Finové chápou, čím si Ukrajina nyní prochází. Víme to všechno. Finové si dobře pamatují ruskou agresi a okupaci, i když to nebylo tak drsné jako na Ukrajině,“ uvedla Stasevská.

Ponožky jsou již na Ukrajině

První várku vlněných ponožek na východ Ukrajiny přivezl humanitární konvoj, druhou polovinu do země přivezla sama dirigentka. „Jsem nesmírně vděčná všem dárcům, pletařům, kamarádům a kolegům, kteří pomohli mně a mým dvěma bratrům, abychom mohli pomoci ukrajinským vojákům,“ napsala hudebnice, která se na cestu na Ukrajinu vydala od začátku války už popáté.

Tradice pletení ponožek je ve Finsku dlouholetá. Ženy i muži pletou často a jehly a nitě jsou téměř v každé tamní rodině. „Podobně, jako Ukrajinci vyšívají, tak my Finové pleteme ponožky,“ řekla Stasevská.

6:29
Dnes

Při masivním náletu ruských dronů na Oděsu na jihu Ukrajiny bylo zraněno 13 lidí, včetně tří hasičů, oznámila dnes ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Dříve šéf oblastní správy Oleh Kiper informoval o dvou zraněných. 

22:02
19. 6. 2025

Pro dnešek se zprávami z války na Ukrajině končíme. Znovu se přihlásíme v pátek ráno, dobrou noc.

21:34
19. 6. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X informoval, že dnes ráno navštívil místo v Kyjevě, kde ruská raketa dopadla na obytnou budovu. „Střela proletěla všemi patry až do sklepa. Byl to záměrný teror, stejný, jaký ruská armáda pod Putinovým vedením provádí všude, od Čečenska po Sýrii. Zabíjení a ničení je to, co Rusko spojuje s režimy, jako jsou ty v Íránu a Severní Koreji,“ napsal Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Video  Putinova chlouba v plamenech: Výbuch na Kerčském mostě  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa