Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

Ruský voják telefonoval otci přímo z fronty: Prohráváme a nemáme kam utéct!

Autor: rix - 
18. září 2022
21:05

Ruské armádě se na Ukrajině nedaří. Obránci proti okupantům vyrukovali s rychlou protiofenzivou v Charkovské oblasti. Rusové nebyli schopni účinné protiakce a ztratili ohromnou část území. Odposlechy zveřejněné ukrajinským ministerstvem obrany ukazují paniku v řadách příslušníků ruské armády. 

Ukrajinskému ministerstvu obrany se podařilo zachytit několik telefonátů ruských vojáků. V jednom z nich volal okupant svému otci přímo z centra dění. „Tak co synu, jak se věci mají?“ zeptal se ho zřejmě dobře naladěný otec. „Všechno je špatně, táto,“ odpověděl mu sklesle jeho syn. 

„A navíc určitě prohráváme,“ pokračoval a potvrdil tak tristní situaci v charkovské oblasti, kde se Ukrajincům podařilo zpět dobýt tisíce kilometrů čtverečních. „Nemáme kam utéct. Postupují, postupují a postupují,“ popsal voják podle deníku Daily Beast velmi špatnou situaci na frontě poté, co si otci stěžoval na vysoký počet raněných v jejich řadách. 

Dále zmínil, že jsou v oblasti zřejmě obklíčení a on společně s dalšími neutekl jen proto, jelikož je oblast prý zaminována. „Proto tu teď zůstáváme,“ vysvětlil. Jiní ruští vojáci přitom podnikli rychlou evakuaci. Na místě dokonce nechali vlastní vybavení. Tanky, obrněnce i střelivo tak padly do rukou Ukrajinců v nebývale vysokém množství. 

Ruští představitelé mezitím přišli s podivným vysvětlením neúspěchů na bojišti, když o víkendu tvrdili, že ústup sil z oblastí v Charkově byl součástí „přeskupení“. Jak s přeskupením souvisí to, že v oblasti zanechali svou techniku, není jasné. 

Další ze zachycených hovorů také odtajnil rozmluvu mezi vojákem a jeho manželkou. Okupant, který své ženě volal, byl zřejmě zraněný. „Mazej do nemocnice,“ apelovala jeho žena. Voják jí odvětil, že mají injekce proti bolesti. „A nemocnice jsou navíc přeplněné, je tam 1500 lidí,“ vysvětlil. „Byli jsme pod palbou celou noc, je to k ničemu,“ zoufal si a poznamenal, že nejsou schopni zabránit ukrajinské protiofenzivě. 

Britský exagent věští Putinův konec

„Ukrajinská protiofenziva v Charkově a Chersonu zatím předčila všechna očekávání,“ myslí si britský exagent Christopher Steele. Podle něj bude mít tento neúspěch ruské defenzivy dalekosáhlé důsledky. „Pokud bude ruská armáda poražena, bude to pro Putina konec,“ míní. Porážku ve válce podle něj nemůže přežít. „A to i navzdory jeho propagandistické mašinerii,“ svěřil se na twitteru.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím neskrýval opatrný optimismus. „Věřím, že letošní zima bude bodem zlomu a může vést k rychlému osvobození Ukrajiny,“ prozradil. Rusové si se situací neví rady. „Vidíme, jak utíkají. Kdybychom měli silnější arzenál, šlo by to ještě rychleji,“ uvedl.

Video  19letý mladík přišel v bojích s ruskými okupanty o ruku. První ukrajinští vojáci se léčí v Česku  - TV NOVA Official
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa