Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Medveděv výhrůžně: I v jaderné elektrárně v Evropě se může stát nehoda! Ruský diplomat se bojí katastrofy

Autor: ČTK, for - 
12. srpna 2022
18:27

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém komentáři o situaci v Záporožské jaderné elektrárně nepřímo pohrozil západním zemím útokem na jejich elektrárny. Na sociálních sítích napsal, že v evropských jaderných zařízeních může stejně jako v Záporožské elektrárně, která v minulých dnech čelila ostřelování, dojít k „nepředvídatelným situacím“. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k ukončení bojů v okolí komplexu.

Z útoků na Záporožskou jadernou elektrárnu se od minulého pátku vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Medveděv dnes označil obvinění, že za útoky stojí ruské síly, za absolutní „blábol“, kterému nemůže uvěřit ani „tupé rusofobní publikum“. Uvedl, že za ostřelováním stojí Kyjev a jeho „západní ochránci“, kteří by byli schopni způsobit havárii, jako byla ta v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986.

„Co na to říci... Nemělo by se zapomínat, že jaderné elektrárny jsou i v Evropské unii. A i tam může dojít k nepředvídatelným situacím,“ napsal Medveděv, který od zahájení ruské invaze na Ukrajinu na sociálních sítích pravidelně zveřejňuje ostré výpady proti Kyjevu i Západu.

Guterres: Elektrárna nesmí být součástí vojenské operace

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi o víkendu řekl, že současný vývoj vytváří „velmi skutečné riziko jaderné katastrofy“. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval ve čtvrtek k vytvoření demilitarizované zóny kolem elektrárny, výzva se probírala na zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Guterres vyzval ke stažení vojenského personálu a techniky a k tomu, aby nebyly nasazovány další síly ani technika. Vyzval Rusko a Ukrajinu, aby se nezaměřovaly na zařízení ani na jeho okolí.

„Zařízení nesmí být použito jako součást žádné vojenské operace. Namísto toho je zapotřebí naléhavá dohoda na technické úrovni o bezpečném demilitarizačním perimetru, který zajistí bezpečnost oblasti,“ uvedl Guterres v prohlášení.

Ruský voják v areálu Záporožské jaderné elektrárny ( Ruský voják v areálu Záporožské jaderné elektrárny ( | ČTK

Spojené státy na zasedání Rady bezpečnosti podpořily výzvu k vytvoření demilitarizované zóny a vyzvaly Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby místo navštívila.

„Jsme na pokraji jaderné katastrofy“ 

Proti zřízení demiliatarizované zóny ale vystoupil ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja s vysvětlením, že v důsledku takového kroku by mohla elektrárna přijít o ochranu a stát se „zranitelnou“ vůči těm, kdo ji budou chtít navštívit. „Jaké budou jejich úkoly, nikdo neví. Nemůžeme vyloučit libovolné provokace nebo teroristické útoky na elektrárnu,“ sdělil podle agentury Interfax Něbenzja.

Něbenzja prohlásil, že svět se ocitl „na pokraji jaderné katastrofy, rozsahem srovnatelné s Černobylem“. Uvedl, že úředníci MAAE by mohli místo navštívit již tento měsíc.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požaduje, aby Rusko vrátilo elektrárnu pod kontrolu Ukrajiny. „Pouze úplné stažení Rusů (...) a obnovení plné ukrajinské kontroly nad situací kolem elektrárny může zaručit obnovení jaderné bezpečnosti pro celou Evropu,“ uvedl ve videoposelství.

Francie zopakovala Zelenského požadavek a uvedla, že ruská okupace místa ohrožuje svět. „Přítomnost a činy ruských ozbrojených sil v blízkosti elektrárny výrazně zvyšují riziko havárie s potenciálně ničivými následky,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Video  Rusy na Krymu vyděsily exploze: Utíkali z pláží pryč  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa