Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Generál Šedivý: Masakr v Olenivce? U verdiktů bych byl opatrný, propaganda jde z obou stran

Autor: Nikola Forejtová - 
10. srpna 2022
05:00

Generál Jiří Šedivý pro Blesk Zprávy okomentoval události, které se staly v minulém měsíci u Olenivky. Z nejasných příčin zde uhořelo ve vězení více jak 50 ukrajinských zajatců. Světoví experti upozorňují na to, že dostupné snímky neodpovídají tomu, jak by zařízení vypadalo po dopadnutí rakety vystřelené z HIMARS - čímž částečně boří tvrzení Rusů, že zajatci zemřeli po ukrajinském ostřelování. Šedivý je ale zatím opatrnější a upozorňuje na to, že tečku za spekulacemi udělá až nezávislé vyšetřování. Zmínil také na oboustrannou propagandu. 

V pátek 29. července se do světa dostaly informace o vyhoření věznice blízko Olenivky. Uvnitř komplexu zahynulo přes 50 válečných ukrajinských zajatců, včetně členů pluku Azov. Vinu si přehazují obě strany válečného konfliktu. Zatímco Rusové si stojí za tím, že si Ukrajina pomocí systému HIMARS sama zabila své lidi, ukrajinská strana vidí za ohořelými těly snahu skrýt mučení vězňů, ale vidí za tím i pokus o oslabení Ukrajiny. 

Svět má jen omezené možnosti, aby zjistil, co se na místě vlastně stalo. Rusové zveřejnili jen několik snímků a videí, jejichž pravost nelze nezávisle ověřit. Podobné je to i s tvrzeními ukrajinské strany. 

HIMARS, nebo žhářství? Generál by začal u družic 

Blesk Zprávy se zeptaly generála Jiřího Šedivého, jak událost vnímá. Ten je v hodnocení, stejně jako mezinárodní organizace, zatím opatrný. „Byl bych v hodnocení mírnější. Je velice těžké posoudit, do jaké míry to bylo skutečně provedeno Ukrajinci, nebo Rusy,“ konstatoval. „Realita je zatím tvořená ze 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa