Další rána pro Rusko: Litva do Kaliningradu nepustí ani alkohol, Putin chystá odvetu
Litva v souladu se sankcemi Evropské unie rozšířila omezení na převoz zboží přes své území do ruské kaliningradské enklávy, informovala dnes agentura Reuters. Opatření se nově vztahuje na alkohol, cement nebo dřevo, uvedl mluvčí litevské celní správy.
Omezení přepravy dalších druhů zboží do ruské oblasti u Baltského moře podle litevských médií odpovídá sankčnímu balíku EU, který členské státy přijaly 8. dubna v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.
Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti je předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem od poloviny června. Litva minulý měsíc zakázala přes své území do ruské enklávy přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce evropského bloku. Rusko omezení tranzitu označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření.
Litevské ministerstvo zahraničí na svých stránkách podle zpravodajského serveru Delfi zdůraznilo, že pozemní doprava mezi Kaliningradskou oblastí a jiným ruským územím není zablokovaná.
„Přeprava lidí a zboží, které nepodléhá sankcím EU, pokračuje. Litva na tuto přepravu neuvalila žádné jednostranné, individuální nebo dodatečné sankce,“ uvedlo ministerstvo.
Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov na komunikační platformě Telegram upozornil, že Litva nezavedla nové sankce, pouze vstoupila v platnost dříve schválená unijní opatření. Zároveň ale navrhl, aby Moskva na omezení odpověděla vlastním zákazem.
„Jako odvetné opatření navrhujeme kompletní zákaz pohybu zboží (včetně tranzitního z třetích zemí) mezi třemi pobaltskými státy a Ruskem,“ napsal Alichanov. Toto opatření by ale podle něj neplatilo pro Kaliningrad.
Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici a po silnici přes litevské území. S ostatními částmi Ruska má ale také námořní spojení. Na konci června se objevily z diplomatických kruhů informace, že představitelé EU směřují ke kompromisní dohodě s Vilniusem s cílem zmírnit spor s Moskvou. Podle zdrojů agentury Reuters ale měla Litva silné výhrady vůči řešení, které by se dalo považovat za ústupek Rusku.
„Možné společné kroky“ Ruska a Běloruska
Omezení tranzitu do Kaliningradské oblasti dnes bylo i součástí telefonního hovoru ruského prezidenta Vladimira Putina a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, píše Reuters. Státníci hovořili o „možných společných krocích ... v souvislosti s nelegálními restrikcemi na převoz zboží do Kaliningradské oblasti zavedenými Litvou“, uvedl v prohlášení zveřejněném na telegramu Kreml.
Litva s Ruskem kromě Kaliningradu nesousedí, hranice ale sdílí s Běloruskem. Bělorusko je ruským spojencem v konfliktu na Ukrajině; války se přímo neúčastní, poskytlo ale ruským silám k útoku na Ukrajinu své území.

Vážení čtenáři,
pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Desetitisíce lidí dnes prošly Varšavou, aby vyjádřily podporu svému favoritovi před blížícím se druhým kolem prezidentských voleb, napsala agentura AFP. Poláci se budou příští neděli rozhodovat mezi vládním kandidátem Rafalem Trzaskowským a kandidátem opozice Karolem Nawrockým. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procent občanů.
Na náměstí Ústavy se sešli příznivci kandidáta vládní strany Občanská platforma, kteří zahájili takzvaný „Velký pochod vlastenců“ v čele s Trzaskowským, který je zároveň varšavským starostou. V davu bylo podle AFP vidět mnoho vlajek Evropské unie i sexuálních menšin LGBT. Podporu vládnímu kandidátovi přišel vyjádřit také nově zvolený rumunský prezident Nicušor Dan.
„Trzaskowský je jedinou cestou, jak jít směrem k Evropě, a ne Rusku,“ řekl novinářům jeden z účastníků, podnikatel Kurnik Irek.

Rusko v noci na dnešek podniklo rozsáhlé vzdušné útoky, při nichž zemřelo nejméně 12 lidí, včetně tří dětí. Podle německého ministra zahraničí Johanna Wadephula se ukazuje, že ruský prezident Vladimir Putin o mír nestojí. „Nesmíme to dovolit, proto Evropská unie schválí další sankce,“ řekl.
Ruské útoky dnes podle Reuters kritizoval také zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Kellogg. Ten údery označil za jasné porušení ženevských protokolů z roku 1977. Dodatkové protokoly k Ženevským úmluvám se věnují ochraně obětí ozbrojených konfliktů.

Německá vláda kancléře Friedricha Merze plánuje rozsáhlé investice do armády. Jak vyplývá ze směrnice generálního inspektora bundeswehru Carstena Breuera, do které měla možnost nahlédnout agentura Reuters, chce se armáda soustředit na posílení zejména protivzdušné obrany. Podle portálu Politico patří mezi priority i schopnost udeřit proti cílům v hloubi nepřátelského území.
Německo se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodlo podobně jako další západní země výrazně posílit své vojenské kapacity a navýšit investice do obrany.

Nizozemsko v pondělí odešle Ukrajině poslední z 24 přislíbených víceúčelových stíhaček F-16. Dnes to v televizním pořadu řekl ministr obrany Ruben Brekelmans, píše agentura Reuters. Ukrajina obdržela první stíhačky F-16 v roce 2024 od Nizozemska a Dánska a nasazuje je po celé zemi proti ruským raketovým a dronovým útokům.

Ukrajinští obránci se vrátili z ruského zajetí na Ukrajinu. Podívejte se na nové snímky.

Ukrajinské letectvo podle agentury Reuters oznámilo sestřel 45 raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.