Další rána pro Rusko: Litva do Kaliningradu nepustí ani alkohol, Putin chystá odvetu
Litva v souladu se sankcemi Evropské unie rozšířila omezení na převoz zboží přes své území do ruské kaliningradské enklávy, informovala dnes agentura Reuters. Opatření se nově vztahuje na alkohol, cement nebo dřevo, uvedl mluvčí litevské celní správy.
Omezení přepravy dalších druhů zboží do ruské oblasti u Baltského moře podle litevských médií odpovídá sankčnímu balíku EU, který členské státy přijaly 8. dubna v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.
Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti je předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem od poloviny června. Litva minulý měsíc zakázala přes své území do ruské enklávy přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce evropského bloku. Rusko omezení tranzitu označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření.
Litevské ministerstvo zahraničí na svých stránkách podle zpravodajského serveru Delfi zdůraznilo, že pozemní doprava mezi Kaliningradskou oblastí a jiným ruským územím není zablokovaná.
„Přeprava lidí a zboží, které nepodléhá sankcím EU, pokračuje. Litva na tuto přepravu neuvalila žádné jednostranné, individuální nebo dodatečné sankce,“ uvedlo ministerstvo.
Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov na komunikační platformě Telegram upozornil, že Litva nezavedla nové sankce, pouze vstoupila v platnost dříve schválená unijní opatření. Zároveň ale navrhl, aby Moskva na omezení odpověděla vlastním zákazem.
„Jako odvetné opatření navrhujeme kompletní zákaz pohybu zboží (včetně tranzitního z třetích zemí) mezi třemi pobaltskými státy a Ruskem,“ napsal Alichanov. Toto opatření by ale podle něj neplatilo pro Kaliningrad.
Kaliningradská oblast, vklíněná mezi Polsko a Litvu, dostává dodávky zboží z Ruska po železnici a po silnici přes litevské území. S ostatními částmi Ruska má ale také námořní spojení. Na konci června se objevily z diplomatických kruhů informace, že představitelé EU směřují ke kompromisní dohodě s Vilniusem s cílem zmírnit spor s Moskvou. Podle zdrojů agentury Reuters ale měla Litva silné výhrady vůči řešení, které by se dalo považovat za ústupek Rusku.
„Možné společné kroky“ Ruska a Běloruska
Omezení tranzitu do Kaliningradské oblasti dnes bylo i součástí telefonního hovoru ruského prezidenta Vladimira Putina a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, píše Reuters. Státníci hovořili o „možných společných krocích ... v souvislosti s nelegálními restrikcemi na převoz zboží do Kaliningradské oblasti zavedenými Litvou“, uvedl v prohlášení zveřejněném na telegramu Kreml.
Litva s Ruskem kromě Kaliningradu nesousedí, hranice ale sdílí s Běloruskem. Bělorusko je ruským spojencem v konfliktu na Ukrajině; války se přímo neúčastní, poskytlo ale ruským silám k útoku na Ukrajinu své území.

Vážení čtenáři, děkujeme, že sledujete online k dění kolem Ukrajiny. Přenos bude pokračovat zase od rána, přejeme dobrou noc.

Ukrajinci hledají recept, jak se efektivně bránit před nálety stovek laciných íránsko-ruských dronů Šáhid/Geran. Bude fungovat koncept protidronového dronu, který zlikviduje kamikaze útočníka, ale sám se vrátí na zem k dalšímu použití? Kanál Něchta (Nexta) sdílí video testu, v němž úspěšně zlikviduje ruský dron Lancet.

Nejméně šest obětí si dnes vyžádal výbuch v obytném domě v ruském městě Saratov. Uvedlo to podle médií ruské ministerstvo pro mimořádné situace, podle něhož ve výškovém domě patrně explodoval plyn. Výbuch podle tisku poškodil tři desítky bytů. Počet obětí postupně vzrůstá, jak záchranáři nalézají další těla v sutinách, mezi oběťmi je i dítě. Pátrání v troskách pokračuje.
„Záchranáři vyprostili z trosek zraněného a předali jej lékařům. Bohužel zemřel. Počet mrtvých vzrostl na šest,“ citovala agentura TASS vyjádření ministerstva. Dotyčný muž byl zaklíněn mezi betonovými panely déle než šest hodin.

Vojenský soud dnes zamítl odvolání ruského generála Ivana Popova, který byl v dubnu odsouzen k pěti letům za rozkrádání majetku při výstavbě opevnění na jihovýchodě Ukrajiny. Odsuzující rozsudek tím vstoupil v platnost, napsal list Kommersant. Bývalý velitel 58. armády, který se podle tisku vyznamenal při odražení předloňské ukrajinské ofenzivy, vinu popíral a opakovaně žádal, aby byl znovu poslán do války proti Ukrajině, ale úřady mu nevyhověly.
Popov se zúčastnil soudu prostřednictvím videa z vyšetřovací vazby v Tambově. Odvolání soud posuzoval za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením médií a veřejnosti, na čemž trvala prokuratura kvůli zachování služebního tajemství. Obhajoba naopak uváděla, že v případu žádné tajnosti nefigurují.
Podle odsuzujícího verdiktu Popov spolu s podnikatelem Sergejem Mojsejevem rozkradli kovové konstrukce za 133 milionů rublů (asi 35 milionů Kč) z prostředků poskytnutých úřady v okupované části ukrajinské Záporožské oblasti. V předvečer odvolacího soudu tyto úřady udělily generálovi podle Kommersantu řád za zásluhy, konkrétně za odražení ukrajinské ofenzivy v roce 2023.

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o zhruba 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
Hodnota dovezeného vojenského materiálu představovala loni podle zprávy 26 miliard korun, což je růst o skoro 130 procent v porovnání s vojenským materiálem z roku 2023 za více než 11,5 miliardy korun. Dovozních licencí ze 42 zemí ministerstvo udělilo 668 s hodnotou zboží 110,4 miliardy korun, stojí v podkladu.
Nejvíce udělených licencí, konkrétně 288, se loni týkalo podle zprávy vývozu na Ukrajinu. Pro vývoz na Slovensko ministerstvo vydalo 141 licencí, do Spojených států 87 licencí, do Izraele 78 licencí a do Británie 71 licencí, uvádí dokument.
V Charkově dopoledne letecká bomba KAB zasáhla střechu a horní patro léčebny pro pacienty s tuberkulózou. Starosta druhého největšího města na Ukrajině Ihor Terechov informoval o jednom mrtvém. Šéf vojenské správy Charkovské oblasti na telegramu o této oběti neinformuje, uvádí ale, že zraněných je 14 lidí. Záchranáři dále pátrají po dvou lidech v poškozené léčebně.

Mezi členskými zeměmi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), které požadují nezávislé vyšetření údajného špatného zacházení s ukrajinskými válečnými zajatci a jejich mučení ze strany Ruska, je i Česko. Na síti X to dnes uvedla česká diplomacie. O iniciativě 41 států informovala ve čtvrtek s odvoláním na nizozemského ministra zahraničí Caspara Veldkampa agentura Reuters. Které další státy vedle Nizozemska se k ní připojily, ale Veldkamp ani Reuters neupřesnili.
„Česko společně s dalšími 40 státy OBSE podpořilo spuštění tzv. Moskevského mechanismu, jehož cílem je prošetřit zacházení s ukrajinskými válečnými zajatci ze strany Ruské federace. Klíčový nástroj OBSE pro vyšetřování zločinů proti ukrajinským civilistům. Pomáhá stíhat viníky,“ napsalo dnes k věci české ministerstvo zahraničí.