Putin a Rusko už válku na Ukrajině strategicky prohráli, tvrdí britský admirál

Autor: tsv - 
17. června 2022
09:03

Rusko již válku prohrálo, uvedl šéf britské armády admirál Tony Radakin. Ruské ozbrojené jednotky získávají minimum ukrajinského území za vysokou cenu, federace dosud vyčerpala asi čtvrtinu své vojenské síly a navzdory původnímu dobývacímu plánu se soustředí jen na východ země. Invaze byla podle Radakina „strašnou chybou“ a Ruská federace nemá šanci si okupovanou Ukrajinu podrobit.

Admirál tento týden poukázal na těžké ztráty ruské armády, která ani po necelých čtyřech měsících bojů nezískala významnou část území. „Tohle byla strašná chyba Ruska,“ prohlásil Radakin. „Rusko nikdy nepřevezme kontrolu nad Ukrajinou.“ Upozornil, že ruský vůdce Vladimir Putin od propuknutí invaze přišel o čtvrtinu armády.

„Prezident Putin vyčerpal asi 25 procent své vojenské síly, aby získal malinké množství území, má 50 tisíc mrtvých nebo zraněných,“ uvedl. Radakinova tvrzení potvrdily zprávy od britské rozvědky, píše server The Guardian. Podle agentů se známá praporová úkolová uskupení (BTG) v těchto dnech skládají z pouhých třiceti vojáků, obvykle přitom k jednomu batalionu patří i 600 až 800 lidí.

„S přihlédnutím k původnímu plánu Ruska nebyly dosaženy žádné ze strategických cílů,“ píše ve zprávě rozvědka. „Aby Rusko dosáhlo jakékoli formy úspěchu, bude třeba dalších enormních investic, pracovní síly a vybavení, a pravděpodobně to zabere velmi dlouhou dobu.“

Posílení NATO Putinovi nepomůže

Okupace Ukrajiny podle Radakina vedla k posílení Severoatlantické aliance (NATO) a semknutí Západu. „Rusko již strategicky prohrálo. NATO je silnější, Finsko a Švédsko se chtějí přidat. A my podporujeme Ukrajinu, která ukázala, jakou má kuráž,“ konstatoval a odkázal na oficiální žádosti o vstup do společenství, které nedávno podaly obě skandinávské země.

„Ruský stroj dře a získává jen několik kilometrů denně, tak dva, tři, pět,“ dodal admirál. „A Rusko má slabá místa, jelikož mu dochází lidi, dochází mu moderní střely.“

Federace bude v blízké budoucnosti potenciálně slavit další malé úspěchy, v porovnání se ztrátami armády půjde ale o naprosto minimální a dočasné výhry. „Rusko selhává. Možná bude v průběhu příštích týdnů dosahovat nějakých taktických úspěchů a tak to může pár týdnů pokračovat, ale Rusko strategicky prohrává,“ vysvětlil Radakin.

6:47
Dnes

Dobrý den, vážení čtenáři.  Rusko popřelo, že by jeho stíhačky v pátek narušily estonský vzdušný prostor. Šlo prý o plánovaný let z ruské oblasti Karélie na letiště v ruské enklávě Kaliningradu, uvedlo ministerstvo obrany na telegramu. Tallinn už kvůli incidentu požádal spojence o konzultace podle článku 4 smlouvy o Severoatlantické alianci.

„Let (tří ruských stíhaček MiG-31) byl v souladu s mezinárodními pravidly pro užívání vzdušného prostoru, bez narušení hranic jiných států, což bylo potvrzeno objektivními kontrolními prostředky. Při letu se ruské letouny neodchýlily od dohodnuté letové trasy a neporušily vzdušný prostor Estonska,“ stojí dále v příspěvku na telegramu. Naopak Tallinn uvedl, že ruské stíhačky setrvaly v estonském vzdušném prostoru 12 minut.

21:54
19. 9. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

21:54
19. 9. 2025

OBRAZEM: Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) navštívil v pátek závod Motovilicha, hutní a vojenský závod v Permu v Rusku.

Zobrazit celý online

Video  Student Vasyl o pomoci na frontě a strachu o blízké: Na Ukrajinu vozí auta i sanitku!  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa