Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Malešice s Trojou nestačí? Na „Hlaváku“ nocovalo přes 100 uprchlíků, stanovým městečkům navzdory

Autor: ČTK - 
3. června 2022
17:14

Na pražském hlavním nádraží v noci na pátek nocovala více než stovka především romských uprchlíků z Ukrajiny. Další část z nich se přesunula do stanových městeček v Troji a Malešicích. ČTK to dnes sdělili zástupci iniciativy Hlavák, která běžencům poskytuje humanitární pomoc. Ze středy na čtvrtek v městečkách nocovalo dohromady 210 lidí. Obě mají kapacitu po 150 místech a jejich součástí je zázemí včetně jídelního stanu či sprch. Na hlavním nádraží už ukrajinským uprchlíkům pomáhá jen iniciativa Hlavák, neziskové organizace zde přestaly oficiálně působit k 1. červnu.

Praha se potýká s velkým přílivem uprchlíků. Asistenční centrum KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině) ve Vysočanech pro uprchlíky, které slouží pro Prahu a střední Čechy, dosud odbavilo přes 94 000 lidí. Kvůli jeho přetíženosti jej magistrát od 15. června plánuje uzavřít.

Lidé na nádraží stále nocují

„Včera (ve čtvrtek) tam bylo asi 200 lidí, kteří byli na nádraží, ale i v parku před ním. V noci na dnešek jich na hlavním nádraží přespávalo 114. Převážně se jedná o romské uprchlíky,“ řekla ČTK jedna ze zástupkyň iniciativy Hlavák. Dobrovolníci se podle ní potýkají s problémy v důsledku ukončení humanitární pomoci ze strany města a dalších neziskových organizací.

Na nádraží zůstali pouze zástupci cizinecké policie, tlumočníci a hasiči. „Organizace je nyní náročnější a některá pomoc nám chybí, například nemůžeme využívat mediky, přitom denně musíme řešit zdravotní obtíže lidí. Náročnější je také zajistit jim jídlo a základní hygienické potřeby,“ popsala dobrovolnice. Peníze a potraviny iniciativa získává ve sbírkách.

Magistrát: Příchozích ubývá

Zástupci magistrátu se na nádraží podle mluvčího Víta Hofmana vydali ve středu 1. června. „Ve středu se ve večerních hodinách uskutečnilo na hlavním nádraží předběžné zjišťování, kdo má teoreticky možnost získat vízum, a kdo ne,“ sdělil. Následně bylo 92 uprchlíků odvezeno do stanového městečka v Malešicích a dalších 12 do Troje. V noci ze středy na čtvrtek tak ve stanovém městečku v Troji nocovalo 118 lidí a v Malešicích 92. „Situace je v městečkách obecně klidná a postupně ubývá nově přicházejících,“ dodal Hofman.

Kritika Prahy

Za plán uzavřít své asistenční centrum pomoci si Praha vysloužila kritiku některých hejtmanů. Předseda Asociace krajů ČR a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) plán označil za nekolegiální krok a politické gesto. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že ČR se zvládne o uprchlíky postarat i při uzavření pražského centra. O situaci v Praze je ochoten s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) jednat premiér Petr Fiala (ODS).

10:32
22. 9. 2023

Šéf Doněcké oblasti Ihor Moroz na facebooku ráno napsal, že zraněno bylo za poslední den v Kurachove 15 lidí, byť nezmiňuje konkrétní útoky. „Dne 21. září 2023 Rusové zranili 21 civilistů v Doněcké oblasti: 15 v Kurachove, po dvou v Petropavlivce a Molodeckém, po jednom v Torecku a Kosťantynivce,“ uvedl šéf regionální správy.

9:43
22. 9. 2023

Z ukrajinského černomořského přístavu Čornomorsk dnes vyplula loď Aroyat převážející obilí do Egypta. Uvedl to ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov a potvrzují to data z monitoringu pohybu plavidel po mořích Marine Traffic. Ukrajina vytvořila v Černém moři vlastní koridor pro přepravu obilí poté, co Rusko v červenci odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod.

8:30
22. 9. 2023

Podívejte se na video se Zelenským po příletu do Kanady. 

Kompletní online
Video  Blesk Podcast: Československo už čelilo masovému příchodu uprchlíků, říká historik  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud