Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Dohnalo ho svědomí? Německý exkancléř Schröder opouští ruský ropný gigant Rosněfť

Aktualizováno -
20. května 2022
13:58
Autor: ČTK - 
20. května 2022
13:22

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Firma dnes oznámila, že jí Schröder sdělil, že nemůže mandát v dozorčí radě dále vykonávat. Oznámení přišlo jen den poté, co rozpočtový výbor Spolkového sněmu odebral Schröderovi peníze na kancelář, na kterou měl z veřejných peněz jako bývalý šéf německé vlády nárok.

Spolu se Schröderem v dozorčí radě skončí také německý manažer Matthias Warnig, který je považován za člověka blízkého Kremlu. „Chápeme jejich rozhodnutí a děkujeme jim za jejich pokračující podporu,“ uvedla Rosněfť v prohlášení.

Schröder v Německu čelí tvrdé kritice za to, že se po ruské invazi na Ukrajinu nevymezil vůči Rusku a ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého v minulosti označil za přítele a čistokrevného demokrata. Němečtí političtí představitelé včetně jeho domovské sociální demokracie (SPD) Schrödera žádali, aby z vedení ruských společností odešel. Bývalý kancléř, který Německo vedl v letech 1998 až 2005, vedle Rosněfti působí také ve společnostech Nord Stream AG a Nord Stream 2 AG.

Rozpočtový výbor Spolkového sněmu se rozhodl 78letého Schrödera potrestat tím, že mu odebral peníze na chod kanceláře. Za loňský rok šlo o více než 400.000 eur (skoro deset milionů korun).

Týdeník Der Spiegel dnes na svých internetových stránkách napsal, že Schröder nechá přezkoumat, zda je rozhodnutí rozpočtového výboru v souladu s právem. Najal si na to prominentního ústavního právníka Michaela Nagela. Ten v minulosti obhajoval například bývalého prezidenta Chrisitana Wulffa v procesu kolem údajného přijímání různých výhod. Soud Wulffa začátkem roku 2014 zprostil obvinění ve všech kauzách.

Nagel podle agentury DPA potvrdil, že nyní bude pracovat pro Schrödera, dále se k věci ale vyjadřovat nechtěl.

Rozpočtový výbor ale Schröderovi ponechal výsluhový důchod a státem placenou ochranku. Ve čtvrtek se také Evropský parlament velkou většinou hlasů vyslovil pro zařazení někdejšího kancléře na sankční seznam Evropské unie. To by mohlo vyústit až ve zmrazení či zabavení majetku.

Schröderovi navíc hrozí vyloučení z řad SPD. Odebrání členství je ale náročný proces, proto z vedení strany opakovaně na adresu bývalého kancléře zaznívají výzvy, aby odešel dobrovolně.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

12:33
Dnes

Proruští separatisté obvinili další Brity zajaté na Ukrajině ze žoldnéřství, píše BBC s odkazem na ruská státní média. Může jim hrozit trest smrti.

12:05
Dnes

Ruské letectvo zasáhlo ukrajinskou základnu zbraní a dalšího vybavení v továrně na traktory v Charkově, uvedla agentura TASS a odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Ruské síly podle prohlášení zničily pět velitelských stanovišť ukrajinské armády v Donbasu a Mykolajivské oblasti a zasáhly také tři sklady v Záporožské oblasti.

Zobrazit celý online

Video  Expert pro Blesk o konci ruské ropy v EU: Má to háček! A Putina to tlačí dávat slevy.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa