Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Švédové jsou nacisti, bouřili v Rusku. Propaganda obvinila z nacismu krále i autorku Pipi Dlouhé punčochy

Autor: tsv - 
6. května 2022
15:13

Rusko posouvá svou „protizápadní“ kampaň na další úroveň. Na autobusových zastávkách se objevují plakáty označující slavné švédské osobnosti za nacisty, z nacistického smýšlení byl obviněn bývalý král, spolu s ním i zakladatel obchodního řetězce Ikea, autorka pohádek o Pipi Dlouhé punčoše a slavný filmový režisér. Švédská vláda nyní varuje občany před dalšími možnými útoky, do budoucna očekává víc dezinformačních prohlášení i pokusy o rozvrácení společnosti. Rusko údajně reaguje na jednání o vstupu dvou skandinávských zemí do Severoatlantické aliance (NATO).

Mnohé ruské autobusové zastávky nyní zdobí útočné dezinformační plakáty. U slavných jmen je v azbuce velkým písmem napsáno: „My jsme proti nacismu, oni ne.“ Slovo MY je vyobrazeno v barvách ruské vlajky a slovo ONI zase v barvách vlajky švédské.

Pod nápisem jsou krátké medailonky tří důležitých historických osob, data jejich úmrtí a nepřesné pošpiňující citáty. Konkrétně se jedná o Astrid Lindgrenovou, spisovatelku, která svět seznámila s oblíbenou postavičkou Pipi Dlouhou punčochou, dále o Ingvara Kamprada, zakladatele celosvětově úspěšného obchodního řetězce Ikea, a slavného filmového režiséra Ingmara Bergmana.

Ruská federace v nové kampani obvinila z nacismu krále, autorku Pipi Dlouhé punčochy, zakladatele řetězce Ikea a slavného režiséra. Ruská federace v nové kampani obvinila z nacismu krále, autorku Pipi Dlouhé punčochy, zakladatele řetězce Ikea a slavného režiséra. | Twitter

Král Gustaf V., který vládl mezi lety 1907 a 1950, má druhý plakát jen pro sebe. Nad jeho medailonkem stojí stejný nápis jako nad medailonky dalších tří osobností. Fotografie všech čtyř osobností jsou černobílé, text je bílý na černém pozadí. Barevná jsou jen slova MY a ONI. Na plakáty upozornil server DailyMail, fotografie autobusových zastávek se rozšířily na sociálních sítích.

Ruská federace v nové kampani obvinila z nacismu krále, autorku Pipi Dlouhé punčochy, zakladatele řetězce Ikea a slavného režiséra. Ruská federace v nové kampani obvinila z nacismu krále, autorku Pipi Dlouhé punčochy, zakladatele řetězce Ikea a slavného režiséra. | Twitter

Přijde další denacifikační operace?

Podle švédského ministerstva zahraničí má za kampaní stát ruská skupina s názvem Our Victory (v překladu „Naše vítězství“). „Nemáme zájem o účast na veřejné polemice s ruskou organizací Our Victory, která za plakáty údajně stojí,“ prohlásil veřejně mluvčí rezortu. „Rusko opakovaně obviňuje z nacismu ty státy a jednotlivce, kteří kritizují jednání federace.“

Švédská předsedkyně vlády Magdalena Anderssonová označila kampaň za ‚naprosto nepřijatelnou‘. „Je ale důležité říct, že Švédsko by se mohlo stát cílem vlivné kampaně zahraničních mocí,“ varovala premiérka. „Je důležité, aby si všichni Švédové včetně vás v žurnalistice byli vědomi hrozícího rizika, že se zahraniční moci pokusí ovlivnit švédské debatní klima.“

22:00
25. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:50
25. 3. 2023

V Kyjevě dnes pohřbili ukrajinského vojáka Andreje Neshodovského. Podle agentury AP padl ve čtvrtek po útoku ruského dronu. 

21:21
25. 3. 2023

Vladimir Putin podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Kompletní online

Za obviňováním z nacismu podle švédských státníků stojí nespokojenost federace s rozhodnutím Švédska a Finska připojit se k NATO. „Mají vůbec nějaké limity? Připravují ‚denacifikační operaci‘ i proti Švédsku?“ ptal se bývalý premiér Carl Bildt. Odkazoval tak na „speciální operaci“ na Ukrajině, která je podle Rusů taktéž plná nacistů. „Myslím si, že tohle akorát ještě víc podpoří připojení Švédska k NATO.“

Podle šéfa oddělení komunikace švédské obranné agentury Mikaela Östlunda se těmito výkřiky Rusko snaží obhájit masakr na Ukrajině. Dodal, že kampaň je zaměřená primárně na ruské občany a ne na západní populace.

Video  Členové pluku Azov pomáhají evakuovat civilisty z ocelárny Azovstal v Mariupolu.  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa