Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 23°C

První podezřelý z vražd v Buči? Prokuratura se možná spletla, inženýr Sergej na Ukrajině nebyl

Aktualizováno -
3. května 2022
19:18
Autor: ČTK - 
2. května 2022
21:31

Ukrajinská prokuratura a policie identifikovaly prvního přímo podezřelého z brutálních vražd civilistů ve městě Buča, ležícím nedaleko Kyjeva. Podle ukrajinských úřadů se jedná o velitele oddílu ruské Národní gardy Sergeje Koloceje. Na facebooku o tom dnes informovala vicepremiérka Iryna Venediktová. Zprávy místních úřadů o stovkách civilistů povražděných za okupace ruskými jednotkami v Buči vyvolaly ve světě silnou vlnu rozhořčení. Prokuratra se ale možná spletla, nasal nezávislý běloruský server Zerkalo. "Po zveřejnění (zprávy prokuratury) na našem webu se s námi spojili četní Sergejovi známí. Zdá se, že s událostmi v Buči nemá nic společného," napsal server.

„Bučští prokurátoři a policisté zjistili, že právě tento voják 18. března zabil v Buči čtyři bezbranné muže,“ napsala Venediktová na sociální síti. K jejímu sdělení jsou přiložené i fotografie podezřelého a záběr zachycující tři zavražděné osoby.

Kromě toho Kolocej podle vyšetřovatelů 29. března mučil dalšího civilistu a donutil ho, aby se přiznal k podvratným aktivitám proti ruské armádě. Fyzicky ho týral ve sklepě a nechal ho také převézt na „místo popravy“, kde mu v předstírání likvidace střílel u ucha.

13:11
Dnes

„Rusko u nás spáchalo teroristický útok, při kterém zemřeli dva nevinní lidé. Proto tolik dbáme na bezpečnost naší země a budeme v tom pokračovat,“ komentovala závěry policie o výbuchu ve Vrběticích předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Připomenula současně postoje exprezidenta Miloše Zemana k vyšetřování kauzy. Výroky bývalého prezidenta o „více vyšetřovacích verzích“ byly od začátku jen vodou na mlýn kremelské propagandě, uvedla.

12:40
Dnes

Polští zemědělci ukončili blokádu hraničních přechodů s Ukrajinou, oznámil mluvčí ukrajinské pohraniční stráže Andrij Demčenko. Rolníci tímto způsobem v uplynulých měsících protestovali proti dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny i proti klimatické politice Evropské unie.

Demčenko informoval, že zemědělci uvolnili provoz na přechodu Hrebenne- Rava Ruska, který byl jediný, který ještě dnes ráno pro cesty nákladních aut blokovali. Přes tento přechod ale nebudou smět jezdit kamiony převážející obilí. Blokáda v Hrebenném skončila poté, co tamní úřady rolníkům neprodloužily povolení k protestu na hranici, píše portál Cenyrolnicze.pl. Jeho organizátoři se proti rozhodnutí mohou odvolat u soudu.

Mluvčí polské hraniční stráže Andrzej Juźwiak podle agentury Reuters uvedl, že provoz na všech hraničních přechodech s Ukrajinou je „bez omezení“.

12:14
Dnes

Komunikační platforma Telegram na čas zablokovala chatboty ukrajinské vojenské rozvědky HUR, tajné služby SBU a ministerstva pro digitální transformaci. Podle serveru The Kyiv Independent zmínění chatovací roboti slouží mimo jiné ke komunikaci s lidmi na Ruskem okupovaných ukrajinských územích či ke shromažďování informací o okupační armádě. Mluvčí Telegramu podle agentury Reuters uvedl, že chatboti byli dočasně deaktivováni kvůli tomu, co nazval „falešně pozitivní“ nález, podrobnosti ale neposkytl.

Telegram je nejoblíbenější aplikací pro zasílání zpráv na Ukrajině a hraje klíčovou roli při udržování komunikačních kanálů s lidmi žijícími na územích okupovaných Ruskem, napsal The Kyiv Independent. Podle Reuters platformu využívají hojně na Ukrajině i v Rusku jako zdroj informací a objevují se na ní nefiltrované informace o ruské válce proti Ukrajině.

Chatbot Telegramu je automatizovaná funkce, která umožňuje uživatelům aplikace odesílat nebo žádat o informace. Chatbot ukrajinské vojenské rozvědky HUR podle The Kyiv Independent mimo jiné umožňuje lidem sdílet informace o ruských vojenských pozicích, vybavení, protivzdušné obraně nebo pohybu vojsk. Chatboti SBU a ministerstva pro digitální transformaci slouží k podobným účelům, dodal web.

Zobrazit celý online

Pětatřicetiletý Bělorus podle ukrajinských vyšetřovatelů sloužil u ruské národní gardy jako velitel jedné z jednotek. Podle médií jej svědci z Buče identifikovali na videozáznamu z odbočky kurýrní služby SDEK v Mazyru, odkud ruští vojáci odesílali do vlasti věci ukradené na Ukrajině. V inkriminovaný den odtud i Kolocej odesílal víko automobilového zavazadelníku do Uljanovska, kam dříve prodal své auto.

Kolocej má skutečně 35 let, ale podle svých přátel, známých, kolegů a sousedů žije celou dobu v Mazyru, kde ho i během války na Ukrajině vídali na procházkách se šestiletým synem. Nikdy nesloužil v armádě ani v národní gardě. Již asi pět let pracuje jako inženýr v místní rafinérii, napsal server.

„Nesloužím u národní gardy. Co to má být, zbláznili se?“ okomentoval podezření sám Kolocej. Ruské občanství nemá a na Ukrajině již dlouho nebyl. Upozornil, že kurýrní služba sídlí v Mazyru na místní poště, odkud kdokoliv může odesílat cokoliv a kamkoliv. Ukrajinské úřady si podle něj měly ověřit všechny podrobnosti, než vznesly obvinění, jinak se mohou dopustit vyhrožování a pomlouvání.

Ukrajinská prokuratura se nicméně chystala po podezřelém vyhlásit mezinárodní pátrání, dodal server, o jehož poznatcích informovala také ruská redakce BBC.

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa