„My půjdeme do nebe, oni umřou.“ Putinův muž řešil jaderné zbraně. A opřel se do Čechů
Zatímco se experti na celém světě přou, zdali bude ruský prezident Vladimir Putin schopen sáhnout po jaderných zbraních, v ruské státní televizi šíří hlásná trouba Kremlu informace o tom, jak rychle taková zbraň doletí do Berlína, či do Paříže. Známý propagátor a novinář Vladimir Solovjov dokonce poznamenal, že i kdyby k tomu došlo, tak Rusové aspoň půjdou do nebe. Panika nicméně není zapotřebí, jak zmiňují odborníci. Ne všechny takové zbraně jsou totiž zceladestruktivní a Moskva odmítá, že by k něčemu takovému přistoupila.
„Buď prohrajeme na Ukrajině, nebo začne třetí světová válka. A myslím, že válka je realističtější, jak znám našeho vůdce Vladimíra Putina. Výsledek, že to skončí jaderným útokem, mi připadá pravděpodobný,“ uvedla na ruské státní televizi prokremlovská novinářka Margarita Simonjanová.
A po boku ji nestál nikdo jiný, než další hlásná trouba Kremlu, Vladimir Solovjov. Ten se po zmínce jaderných zbraní jen usmál a uvedl: „My ale půjdeme do nebe, oni prostě umřou.“
Solovjov se ve svém pořadu dokonce opřel i do Čechů. „Podívejte se na Čechy. Stejně jako s potěšením připravovali a vyzbrojovali těžkou technikou nacistické Německo, teď dělají to samé pro Ukrajinu,“ uvedl na ruském kanálu Rossija 1, jak zmínil iRozhlas.cz.
Média připravují Rusy na jaderný útok, počítají i dolet
Ruská státní média nyní ve velkém informují o tom, co vlastně jaderné zbraně dělají, jaké typy v zemi mají, ale také o tom, za jak dlouho doletí na své cíle. V jiném vysílacím čase dokonce moderátoři dumali nad grafikou, kde byly přesné času doletu na Berlín, Paříž a Londýn. Zatímco Berlín by měl podle ruských novinářů 106 sekund, tak Paříž 200 sekund. Londýn jen o dvě sekundy více.
Překvapením byla ve vysílání reakce jednoho z moderátorů. Komentátoři na twitteru zmiňují, že se jedná snad o první reakci, která možné využití takových zbraní kritizuje. „Uvědomujete si, že zásah sarmatem (typ zbraně) nikdo nepřežije? Všichni na této planetě nepřežijou?“ obul se do politika, který v pořadu zuřivě mluvil o zbraních.
Ačkoliv se Moskva nezdráhá mluvit o taktických jaderných zbraních, vylučuje, že by je chtěla využít. Vyjádřil se tak ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který označil obavy Washingtonu, že k jadernému útoku dojde, za absurdní. Putin přitom na konci února nařídil uvést jaderné síly do „zvláštního režimu“ bojové pohotovosti, není ale jasné, co se tím vlastně rozumí.
Bezpečnostní analytik v Blesku je skeptický, Drábová mluví o šílenci Putinovi
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenský má v otázce využití zbraní jasno: „Všechny státy by se měly připravit na možnost, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně,” řekl v rozhovoru s televizí CNN, experti jsou v této otázce opatrnější.
„Trochu se bojím, že by mohlo ze strany Ruska dojít k nasazení taktické jaderné zbraně. Nechci nikoho děsit. Zní to strašně, protože jsme si odvykli na to, že taková hrozba existuje. Něco jiného jsou strategické jaderné zbraně, které skutečně vedou k zániku planety pokud je obě dvě strany proti sobě masivně použijí,” uvedl k tématu jaderné války v pořadu Epicentrum Blesk Zpráv bezpečnostní analytik Milan Mikulecký.
Podobně se vyjádřila i Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. „Jaderná válka s největší pravděpodobností nepropukne, protože jaderné zbraně pořád plní funkci, kterou plnily za studené války – tedy vzájemně zaručené destrukce,“ konstatovala v pořadu Epicentrum.
„Putin je velmi nepředvídatelný, já říkám až šílený, ale i tak si velmi rozmyslí použít strategickou jadernou zbraň větší ráže, protože to by znamenalo okamžitou odvetu,“ dodala Drábová s tím, že to ale neznamená, že Kreml nebude chtít použít jiný typ jaderné zbraně.