36 let od výbuchu v Černobylu: Situace s Rusy byla nebezpečná, řekl šéf atomové agentury
26. dubna si svět připomíná 36. výročí havárie jaderné elektrárny Černobyl, kde v roce 1986 vybuchl čtvrtý reaktor elektrárny. Hrůzná havárie dodnes děsí svět, místo tragické události před invazí na Ukrajinu přitahovalo velké množství turistů. Posledních pár měsíců je okolí elektrárny součástí války na Ukrajině a v nesprávných rukou se stává další hrozbou pro své okolí. Černobyl dnes navštívil i šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi, který uvedl, že radiace v elektrárně je normální.
„Úroveň radioaktivity je, řekl bych, v normálu,“ řekl Grossi novinářům na místě a doplnil, že situaci MAAE každý den sleduje.
Pozn. red.: Původní verze textu i titulku obsahovala slovo abnormální. Agentura AFP posléze chybnou větu opravila - místo "at normal" rozuměli "abnormal".
„Situace byla absolutně nenormální a velice, velice nebezpečná,“ uvedl Grossi k obsazení zařízení ruskými vojsky. K elektrárně ho dnes doprovodil tým odborníků. Na místo donesli potřebné vybavení jako dozimetry a ochranné obleky a chystají se provést „radiologické a další kontroly“, uvedla MAAE. Opraví také dálkové monitorovací systémy, které přenášejí data z elektrárny do vídeňského sídla agentury. Přenos se přerušil krátce po začátku války.
Katastrofa nebývalých rozměrů
Nehoda, která ovlivnila život několika generací, začala testem, při němž se simuloval výpadek elektřiny. Osudové chyby se operátoři dopustili tím, že zablokovali havarijní signál, který by při uzavření přívodu páry na turbínu automaticky odstavil reaktor. Jádro reaktoru prasklo a následoval výbuch, který okamžitě vypustil do ovzduší velkou vlnu radiace, ta se šířila až do okolních zemí. Nejvyšším dávkám radiace bylo vystaveno zhruba 600 tisíc lidí. O průběhu události natočila HBO úspěšný seriál Černobyl.
Černobyl ve stínu války
Od vypuknutí války došlo v oblasti Černobylu k řadě incidentů včetně lesních požárů z ostřelování a narušení vysoce radioaktivní půdy v důsledku kopání zákopů. Vyloupena byla také výzkumná laboratoř financovaná EU používaná ke sledování jaderného odpadu.
Areál elektrárny před dvěma měsíci obsadili ruští vojáci, kteří v ní uvěznili více než 100 zaměstnanců. Jejich klasická 12hodinová směna se proměnila na 25 dnů dlouhou a nepřetržitou službu. Jaderná elektrárna se tak v době invaze ocitla několikrát bez elektřiny. Ruští okupanti se nakonec z Černobylu stáhli, a to kvůli ztrátě způsobené ukrajinskou armádou a vystavení se radiaci.
Jaderná fyzička Dana Drábová na twitteru každý den informuje o radiační situaci na Ukrajině. Pro Českou republiku podle ní elektrárna nepředstavuje hrozbu. Dnes ráno mimo jiné připomněla právě výročí výbuchu jaderné elektrárny Černobyl.
Všechny reaktory elektrárny už byly odstaveny, ale v černobylském areálu se stále chladí použité jaderné palivo.