Rusové ostřelovali železniční stanice, zabili pět lidí. Sami přišli o tanky i letadlo

Aktualizováno -
25. dubna 2022
16:20
Autor: ČTK, swp, simao - 
25. dubna 2022
10:59

Pět lidí zahynulo a 18 dalších utrpělo zranění při ruských raketových útocích na železnici ve středozápadní části Ukrajiny, terčem bylo podle Kyjeva nejméně pět stanic.  Ruské invazní síly pokračují v ostřelování ve směrech na obce Slobožanske a Izjum na východě Ukrajiny, uvedl ukrajinský generální štáb ve své operační zprávě. Na jihu v Mariupolu pokračují raketové a bombové údery na pozice ukrajinských vojáků v železárnách a ocelárnách Azovstal, kde se však Rusové ve svém dalším postupu zasekli.

„Ruské jednotky pokračují v systematickém ničení železniční infrastruktury. Dnes ráno se během hodiny dostalo pod palbu pět železničních stanic v centrální a západní Ukrajině,“ napsal na sociální síti Telegram šéf železniční společnosti Ukrzaliznycja Oleksandr Kamyšyn. „Jsou tam zranění, zjišťujeme podrobnosti,“ dodal. Později Kyjev potvrdil pět obětí a dalších 18 zraněných.

Kvůli těmto útokům muselo být zastaveno přinejmenším 16 osobních vlaků. Na jak dlouho, zatím není jasné, sdělil rovněž Kamyšyn.

Velitel vojenské správy Rovenské oblasti Vitalij Koval rovněž na Telegramu informoval o dvou ruských raketových úderech na železniční infrastrukturu v oblasti. Žádné oběti nejsou podle něj hlášené.

Ruské invazní síly nadále pokračují v ostřelování ve směrech na obce Slobožanske a Izjum na východě Ukrajiny, uvedl dnes ukrajinský generální štáb ve své ranní operační zprávě.

Video  Kde se válčí na Ukrajině - Průběh bojů a místa největších masakrů  - Videohub
Video se připravuje ...

Rusové přišli o další tanky a letadlo

Pokus o útok ve směru z Izjumu na Barvenkove a Slovjansk podle něj ukrajinské síly odrazily, útok na obec Popasna v Luhanské oblasti pokračuje. 

„Ukrajinské obranné síly působí nepříteli značné ztráty. Jen v Doněcké a Luhanské oblasti bylo za posledních 24 hodin odraženo sedm nepřátelských útoků,“ uvádí generální štáb ukrajinské armády a dodává, že ukrajinské síly mimo jiné zničily 13 ruských tanků, tři dělostřelecké systémy, dále obrněná vozidla nebo bezpilotní letouny. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné nezávisle ověřit.

16:45
Dnes

Při pátečním jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem musí být zachovány evropské a ukrajinské bezpečnostní zájmy. Po dnešní videokonferenci evropských politiků včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s Trumpem to řekl německý kancléř Friedrich Merz. Evropané si podle něj přejí, aby Trump při jednání s Putinem uspěl.

15:56
Dnes

Volodymyr Zelenskyj kvůli virtuální schůzce přijel do Německa, odkud se rozhovorů účastní po boku kancléře Friedricha Merze. Německý kancléř zorganizoval dnes tři videokonference. Nejprve postoj k válce na Ukrajině před pátečním rusko-americkým summitem ladili on, Zelenskyj, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová, finský prezident Alexander Stubb a zástupce Polska.

Druhá schůzka, které se účastní kromě Trumpa také americký viceprezident J. D. Vance, začala v 15:00 a trvat by měla zhruba hodinu.

15:31
Dnes

Summit Donalda Trumpa a Vladimira Putina se chystá na Aljašce, kterou až do roku 1867 ovládali Rusové. Nadále tam je mnoho pravoslavných křesťanů, a to i mezi původním obyvatelstvem. Tamní diecéze vyzývá k modlitbám za úspěch prezidentské schůzky.

„Modleme se za ty, kteří se sejdou na Aljašce, aby hledali cestu k míru, aby Pán, dárce moudrosti, osvítil jejich mysli a vedl jejich slova k spravedlivé a trvalé dohodě,“ píše diecéze na Facebooku. „Znovu se modlíme, aby Pán přinesl příměří, ochranu nevinných, otevření bezpečných koridorů, návrat zajatců a úlevu pro zraněné a truchlící. Aby bylo rozptýleno každé klamání a zatvrzelost srdce; aby byla uzdravena nenávist; a aby se milosrdenství a spravedlnost spojily.“

Zobrazit celý online

Ukrajinská armáda upozorňuje, že ruské invazní jednotky pokračují v ofenzivě na východě země s cílem plně ovládnout území Doněcké a Luhanské oblasti a zajistit pozemní trasu mezi těmito územími a poloostrovem Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

V Chakrově sestřelily ukrajinské ozbrojoné síly ruské letadlo, na videu, které zveřejnila Nexta TV, je vidět, že se piloti patrně katapultovali. Nyní se po nich pátrá, uvedla agentura.

Zasáhli 56 ukrajinských vojenských objektů

Rusko dnes podle agentury Interfax naopak oznámilo, že zasáhlo 56 ukrajinských vojenských objektů a „zničilo“ až 160 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil.

Ruská armáda rovněž tvrdí, že zničila zařízení na výrobu pohonných hmot a sklady s ropnými produkty pro zásobování ukrajinských vojsk ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti. Podle mluvčího ruské armády Igora Konašenkova toto zařízení Rusko zasáhlo „vysoce přesnými zbraněmi dlouhého dosahu“.

Ukrajinská agentura Interfax-Ukrajina informovala o jednom zabitém a sedmi raněných v důsledku nedělních raketových úderů ruských sil na Kremenčuk. Ty podle oblastního gubernátora zasáhly ropnou rafinerii a tepelnou elektrárnu. V téměř celém městě kvůli tomu neteče teplá voda, uvedl gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin.

Video  Ocelárny Azovstal: Klíčové místo odporu v Mariupolu  - Reuters/ Ria Novosti
Video se připravuje ...

Uvízli v Mariupolu

Rusko – od chvíle, co přesunulo svou pozornost na plnou okupaci Donbasu – učinilo menší pokroky v některých oblastech, napsalo dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě k situaci na Ukrajině. Ruské invazní jednotky jsou podle něj bez dostatečné logistické a bojové podpory a zatím nedosáhly významného průlomu.

„Ruské rozhodnutí obléhat – spíše než útočit – na ocelárnu Azovstal v Mariupolu znamená, že mnoho ruských jednotek zůstává zablokováno ve městě a nemůže být přesunuto,“ píše britský rezort obrany. „Ukrajinská obrana Mariupolu také mnoho ruských jednotek vyčerpala a snížila jejich bojovou efektivitu,“ dodal.

Ruské ministerstvo obrany podle něj navrhlo, aby na kompenzace pro rodiny zabitých vojáků dohlížela raději ruská armáda než civilní úřady, což podle Britů pravděpodobně odráží snahu skrýt skutečný rozsah ztrát před ruskou veřejností.

Video se připravuje ...
Další videa