Smutný svědek kopání hrobů: Alexandr přišel kvůli Rusům o dceru (†11) i těhotnou manželku
Ruské invazní síly zaútočily 8. dubna na ukrajinské nádraží v Kramatorsku. V tu dobu byly na místě tisíce lidí, kteří se snažili prchnout před válkou. Když na místo dopadla ruská raketa, nádraží se proměnilo v jatka. Zemřelo 57 lidí, mezi nimi jedenáctiletá Alysa a její těhotná maminka Marina. Její manžel Alexandr teď musel přihlížet, jak jeho milované dceři a manželce dobrovolníci kopou hrob.
Musel to být šílený pohled. Když se Alexandr dověděl o smrti svých blízkých, život se mu otočil naruby. Namísto důstojného pohřbu musel přihlížet, jak jeho milovaným dobrovolníci kopou provizorní hrob. Situace je o to tragičtější, že jeho žena Marina byla pohřbena i se svým nenarozeným dítětem, byla ve čtvrtém měsíci těhotenství.
Desítky mrtvých
Novináři na místě útoku v Kramatorsku registrovali desítky obětí, gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko odpoledne hlásil 50 mrtvých včetně pěti dětí a skoro 100 zraněných. Moskva stejně jako při předchozích případech bombardování civilních cílů popírá zodpovědnost, důkazy pro jiné vysvětlení ale nepředložila. Mimo jiné tvrdí, že typ rakety, jejíž zbytky byly na místě nalezeny, nepoužívá, podle ukrajinské agentury Unian to ale není pravda.
Mezi 98 zraněnými převezenými do zdravotnických zařízení bylo 16 dětí, 46 žen a 36 mužů, uvedl Kyrylenko. Po převozu svým zraněním 12 lidí podlehlo, 38 jich zahynulo na místě. Gubernátor zároveň zveřejnil na twitteru fotografii, na níž jsou vidět na zemi ležící těla lidí, zavazadla a kolem jsou vidět členové ukrajinských bezpečnostních složek.
Německá vláda schválila návrh zákona, který má pomoci armádě usnadnit a zrychlit nákup výzbroje a výstroje či výstavbu vojenských objektů, informovali ministři obrany a hospodářství Boris Pistorius a Katherina Reicheová. Podle Pistoriuse by nemělo smysl poskytnout armádě více peněz, kdyby je nemohla rychle a účinně využít.
„Chceme nákupy zrychlit, a učinit tak Německo bezpečnějším,“ uvedl na tiskové konferenci Pistorius. V návrhu zákona se píše o ohrožení Ruskem, kvůli kterému je nutné zlepšit obranyschopnost bundeswehru. Bezpečnost země přitom nesmí podle předkladatelů zákona trpět kvůli příliš dlouhým výběrovým či povolovacím řízením.
Zákon, který ještě musejí schválit poslanci, mimo jiné zjednodušuje zadávání veřejných zakázek, které se týkají německé armády. I přímé zadávání má být v budoucnu rychlejší a častější. „Potřebujeme více vojenského vybavení a potřebujeme ho rychleji,“ řekla k tomu ministryně hospodářství Reicheová.
Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes hovořil se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou o kontroverzní reformě protikorupčních orgánů Ukrajiny. „Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianco šek pro jakékoli kroky vlády,“ uvedl Lipavský.
Schválení zákona, který kritizovala i Evropská unie, vyvolala v ukrajinských městech největší veřejné protesty od února 2022, kdy zemi napadlo Rusko.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jednal s představiteli protikorupčních a bezpečnostních složek a že do dvou týdnů by měl vzniknout společný plán boje proti úplatkářství. O den dříve podepsal zákon, jenž omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních ukrajinských úřadů, což vyvolalo znepokojení u spojenců Kyjeva a v ukrajinských městech protesty, které jsou od začátku ruské invaze do země výjimečné. Protikorupční úřady NABU a SAP dnes vyzvaly k obnovení své nezávislosti.
„Všichni slyšíme, co společnost říká. Vidíme, co lidé očekávají od státních institucí – zajištění spravedlnosti a efektivní fungování každé instituce,“ napsal Zelenskyj na síti X, kde informoval o jednání s vedoucími představiteli tajné služby SBU, národního protikorupčního úřadu NABU, speciální protikorupční prokuratury SAP, národní agentury pro prevenci korupce NAZK, státního úřadu pro vyšetřování DBR, ministerstva vnitra a generální prokuratury.
„Všichni máme společného nepřítele: ruské okupanty. A obrana ukrajinského státu vyžaduje dostatečně silný systém donucovacích a protikorupčních orgánů – takový, který zajistí skutečný pocit spravedlnosti,“ doplnil Zelenskyj, podle jehož sdělení se zúčastnění dohodli, že budou konstruktivně spolupracovat.
Zobrazit celý online