Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Americká základna v Česku? Podle Jurečky je v jednání. Kdyby byla na Ukrajině, Putin by prý nezaútočil

Aktualizováno -
10. dubna 2022
20:50
Autor: amb, ČTK - 
10. dubna 2022
12:23

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vystoupil v televizním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News, jeho debatním partnerem byl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Mluvili například o možnosti přítomnosti armády NATO na českém území po vzoru Slovenska. Marian Jurečka řekl, že se to bude probírat. „Kdyby taková základna byla na území Ukrajiny, Rusko by si nedovolilo na ně zaútočit,“ řekl. A jako možná místa umístění základny NATO označil Přerov nebo Mošnov. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že považuje za nešťastné otevírat téma výroky do médií. Podle Jurečky debata kabinetu na toto téma ještě ani nezačala.

Potřebu obranyschopnosti ČR, pokud se režim v Rusku nezmění, zdůraznil i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že Mošnov už buduje projekt logistického centra s českou armádou.

Jurečka zdůraznil kroky k zastavení agrese ze strany Ruska. „Slyšíme výroky Putina, který otevřeně mluví o tom, že by ve vlivu rádi měli i Pobaltí, Polsko nebo třeba i Česko,“ řekl s tím, že Česko a další jsou suverénní státy. Vondrák reagoval, že agresi není možné zastavit diplomacií, jako jedinou cestu vidí vyzbrojení Ukrajiny, aby se ubránila. „Netušil jsem, že se něčeho takového dožiju,“ řekl.

Kabinet téma ještě neprobíral

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu Deníku N řekla, že po Velikonocích bude jednat ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem a chce otevřít i téma americké přítomnosti v ČR. Podle Jurečky debata kabinetu na toto téma ještě ani nezačala.

Vicepremiér Bartoš zdůraznil, že o návrhu nediskutovala vláda ani koalice. „Stejně tak není v programovém prohlášení vlády. Považuji za velmi nešťastné téma otevírat tímto způsobem skrz výroky do médií,“ sdělil ČTK. Šlo by podle něj o zásadní a citlivou otázku, kterou by bylo třeba detailně projednat ve vládě, s experty, v Parlamentu a celospolečensky prodiskutovat. „Něco takového nejde dělat vůči občanům na sílu, nahodile a bez potřebných analýz a debat,“ uvedl. Nutná je debata i s evropskými partnery, doplnil.

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) v pořadu Partie řekla, že americká přítomnost v Evropě se obecně ukázala jako správná. Zdůraznila ale, že debata musí být s ohledem na zkušenosti s pobytem sovětských vojsk na českém území mimořádně citlivá. Naprostou podporu americké základně vyjádřila senátorka Miroslava Němcová (ODS).

Velmi negativní je naopak postoj opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), řekla poslankyně hnutí Karla Maříková. „Rozhodnutí by nemělo být na vládě, dokážu si představit, že by se v této věci uskutečnilo referendum,“ uvedla. Americká přítomnost by mohla podle ní znamenat i velkou hrozbu kvůli útoku cizích agresorů. „Měli bychom spíš posilovat svou armádu, než abychom tu nechali operovat cizí,“ řekla.

Ministerstvo: Je to otevřená otázka

„Americká základna na území ČR je otevřená otázka do budoucnosti i vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě. Zatím však není na stole konkrétní plán nebo žádost ze strany Spojených států, proto se v tuto chvíli nejedná o konkrétních lokalitách,“ oznámilo dnes po Jurečkových vyjádřeních ministerstvo obrany. Úřad ale potvrdil, že Černochová v USA potvrdí zájem Česka, jednat o dohodě, která by právně zastřešila obrannou spolupráci obou zemí. Dohoda by mohla být využita mimo jiné i při modernizaci české armády, uvedlo ministerstvo.

Premiér Petr Fiala (ODS) v České televizi a televizi Nova v sobotu zdůraznil, že se jedná o záležitost, kterou musí schválit obě komory Parlamentu. „Hledáme všechny prostředky pro to, abychom zajistili naši bezpečnost, abychom posílili východní křídlo Severoatlantické aliance a dokázali čelit takové agresivní politice, jakou dnes předvádí Rusko Vladimíra Putina,“ řekl.

6:56
Dnes

Hladina vodních nádrží v Záporožské jaderné elektrárny klesá o 5 až 7 centimetrů za hodinu, informoval kanál Nexta s odkazem na šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho.

6:44
Dnes

Satelitní snímky ukazují vývoj záplav 2 dny po zničení Kachovky v městech Krynky a Olešky

Zkáza Kachovky: Satelitní snímky zaplaveného města Olešky. Zkáza Kachovky: Satelitní snímky zaplaveného města Krynky
6:40
Dnes

Světová banka hodlá přijít s rychlým zhodnocením škod způsobených zničením Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Na twitteru to uvedla výkonná ředitelka banky Anna Bjerdeová. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal pak na stejné sociální síti napsal, že s ním Bjerdeová hovořila a slíbila mu rychlé zhodnocení škod a ukrajinských potřeb. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím adresoval další kritiku Mezinárodnímu výboru Červeného kříže za to, že nepůsobí v postižené oblasti.

Bjerdeová podtrhla, že zničení přehrady má vážné dopady na možnosti poskytovat v oblasti základní služby a také na životní prostředí.

Zobrazit celý online

Dále se řešila otázka uprchlíků. Kdyby se jejich počet výrazně navýšil, podle Jurečky by ČR už nemohla nabídnout komfort ubytování, na řadu by přišly tělocvičny. Limitem je podle něj také kapacita škol. „Čím déle lidi zůstanou, tím menší část se vrátí zpět na Ukrajinu,“ řekl. Označil ČR za druhou zemi, která je nejvíce zatížena uprchlickou vlnou. Dále řekl, že je potřeba také pomáhat lidem přímo na Ukrajině.

Vondrák zdůraznil důležitou roli krajů a řekl, že musí být do systému co nejdříve začlenění ukrajinští lékaři a zdravotníci. Ve zdravotnictví totiž narostla s uprchlickou vlnou práce. „Každého lékaře, kterého zachytíme, evidujeme, jsme ale v řádu desítek lidí, přidaná hodnota je, že umí ukrajinsky a můžou se bavit s pacienty,“ řekl.

Jurečka souhlasil a připomněl změnu pravidel, aby ukrajinští lékaři mohli pracovat a byla jim uznána odbornost. Mluvil o možnosti reatestace nebo přezkoušení ukrajinských lékařů. Zdůraznil také nutnost péče o ukrajinské děti.

Přerozdělování uprchlíků nefunguje

Vondrák se věnoval přerozdělování uprchlíků mezi kraji, které podle něj nefunguje, protože lidé se někde zaregistrují a pak se stěhují. Je podle něj potřeba jít přirozenou cestou, protože Ukrajinci žijí ve svých komunitách. Podle Jurečky budou v dubnu přesné údaje díky humanitárním dávkám o kapacitách ubytování či škol. Vondrák podotkl, že chybí informační podpora, jaká byla v době covidu-19, kdy se sdílelo, kolik lůžek je v nemocnicích.

Jurečka dodal, že stát pamatuje i na české občany, připravují další kroky pomoci. V říjnu nebo listopadu se chystá 3. valorizace důchodů. Moderátorka dodala, že to je ze zákona.

Jurečka: Cestou není zastropovat ceny

Probíraly se také pohonné hmoty, u kterých by Jurečka snížil spotřební daň a přimíchávání biosložky. Podle Jurečky není cesta zastropovat ceny, protože by se to muselo doplatit. Vondrák je naopak pro zastropování. 

Řešil se příspěvek na bydlení, pro který si podle Vondráka spoustu lidí nepřijde. Očekává nárůst energetické chudoby. „Každou korunu, kterou vydáme, děláme na dluh nás i našich dětí," řekl Jurečka, podle kterého budou peníze chybět, když se rozdají.

Jurečka připomněl nutnost digitalizace systému, o sociální příspěvek bude možné si zažádat online. Vondrák řekl, že lidé na úřadech práce jsou přetížení, tomu podle Jurečky pomůže právě digitalizace. Mluvili také o slevě na jízdné, Vondrák je k ní skeptický. Seniorům by ji zachoval, vysokoškoláci ji podle něj zneužívají. 

Video  Jurečka o migrační krizi: Čím déle tu Ukrajinci budou, tím více budou chtít zůstat  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa