Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Zelenskyj po masakru vyrazil do Buče: Genocida! Viníky si najde armáda, vzkazuje

Autor: ČTK - 
4. dubna 2022
16:09

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil město Buča, v němž podle ukrajinských úřadů ruští vojáci zabili stovky civilistů. Informuje o tom ruskojazyčná verze serveru BBC. Zelenskyj znovu obvinil Rusko z válečných zločinů a řekl, že Ukrajina najde viníky zvěrstev v kyjevském regionu.

„Toto jsou válečné zločiny a svět je uzná jako genocidu,“ řekl Zelenskyj podle agentury Reuters. Podle ní prezident rovněž řekl, že Ukrajina najde ty, kteří jsou za zvěrstva v kyjevském regionu zodpovědní. „Každý den, když naši bojovníci znovu získají zpět území (po pobytu ruských vojáků), vidíte, co se tam dělo,“ řekl podle agentury AFP Zelenskyj médiím v neprůstřelné vestě a v doprovodu ukrajinských vojáků.

V Buče, která leží na severozápadním okraji Kyjeva, se podle ukrajinských úřadů našly masové hroby se stovkami civilistů. Ruské ministerstvo obrany popřelo, že by je zabíjeli ruští vojáci, a tvrdí, že fotografie a videa, které se dostaly na veřejnost, jsou „další provokací“ ukrajinské vlády.

Podle serveru BBC Zelenskyj ve městě Buča hovořil s místními obyvateli a prohlédl si zničenou ruskou techniku.

Na otázku reportéra BBC, zda si stále myslí, že je možné vyjednat mír s Ruskem, odpověděl: „Ano, protože Ukrajina musí najít mír. Jsme v Evropě 21. století. Budeme pokračovat v našem diplomatickém a vojenském úsilí.“

23:28
Dnes

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online přenos k Ukrajině končí, přihlásíme se zase brzy ráno. Teď přejeme dobrou noc.

23:07
Dnes

Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt, před jeho vchodem tak zemřeli tři lidé. Kancelář generálního prokurátora večer oznámila zadržení čtyř lidí v rámci vyšetřování: představitele místních úřadů, ředitele zdravotnického zařízení a jeho náměstka, kteří jsou podezřelí z nedbalosti s vážnými následky, a také hlídače krytu, kterému hrozí obvinění z ohrožení s následkem smrti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým a zdůraznil, že je povinností místních úřadů, aby kryty byly otevřené a přístupné po 24 hodin denně. „Nikdy více se nesmí opakovat situace z této noci v Kyjevě.“

22:33
Dnes

Spojené státy ode dneška nebudou informovat Rusko o stavu jaderného arzenálu, přestanou umožňovat ruské inspekce na americké půdě či poskytovat Moskvě data o letu balistických raket. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo zahraničí. Jde o další reakci na únorové rozhodnutí Ruska pozastavit účast na dohodě Nový START, která omezovala počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

Washington krok Moskvy považuje za „právně neplatný“ a ve světle ruského odklonu od dohody podepsané v roce 2010 hovoří o jejím „pokračujícím porušování“. Na konci března v této souvislosti USA odmítly Rusku oznámit „pololetní aktualizaci dat“, kterou dohoda vyžaduje.

Nyní svou reakci stupňují pozastavením spolupráce v dalších oblastech. „Od 1. června 2023 Spojené státy nevydávají Rusku upozornění vyžadovaná podle dohody, včetně aktuálních informací o stavu a poloze... raket a odpalovacích zařízení,“ uvádí americká diplomacie v tiskové zprávě.

21:52
Dnes

Nizozemsko chce pro Ukrajinu koupit další desítky tanků Leopard 1. Uvedla to dnes nizozemská tisková agentura ANP s odvoláním na své zdroje. Nizozemská vláda chce tanky nakoupit od švýcarské společnosti, což by vyžadovalo svolení švýcarské vlády.

Nizozemské ministerstvo obrany se ke zprávě odmítlo vyjádřit. Úřad premiéra Marka Rutteho na žádost o komentář bezprostředně nereagoval.

21:04
Dnes

„Vilnius musí vyslat jasnou zprávu Ukrajině a Ukrajincům. Preferuji silnější, konkrétní a velmi jasné bezpečnostní záruky,“ řekl dnes po jednání na vrcholné schůzce Evropského politického společenství (EPC) v Moldavsku francouzský prezident Emmanuel Macron o nadcházejícím summitu NATO v Litvě. O povaze záruk se ale nezmínil.

Emmanuel Macron na summitu Evropského politického společenství (1. 6. 2023). Emmanuel Macron na summitu Evropského politického společenství (1. 6. 2023). Emmanuel Macron na summitu Evropského politického společenství (1. 6. 2023).
20:24
Dnes

Ruský exprezident, nyní místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv, navštívil vojenské cvičiště v Prudboji ve Volgogradské oblasti. Oblékl si zvláštní maskáčovou uniformu s označením Bezpečnostní rady a svým jménem, ale s žádnou hodností.

Dmitrij Medveděv v maskáčích na cvičišti ve Volgogradské oblasti (1. 6. 2023). Dmitrij Medveděv v maskáčích na cvičišti ve Volgogradské oblasti (1. 6. 2023).
19:47
Dnes

„Stíhačková koalice. Setkání s vedoucími představiteli evropských zemí. Projednávali jsme otázky související se zahájením výcviku ukrajinských pilotů na F-16 a dalších typech letadel,“ tweetuje ze summitu v Moldavsku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Dohodli jsme se, že po dalších konzultacích s USA budeme na příštím setkání ve formátu Ramstein pokračovat v práci na oficiálním rozhodnutí o vytvoření ukrajinské koalice bojových letounů Sky Shield,“ dodal prezident.

18:38
Dnes
!

„Moc rád jsem se v Moldavsku viděl i s Volodymyrem Zelenským,“ má na facebooku premiér Petr Fiala. „Ukrajina má plnou podporu České republiky v jejím boji s ruským agresorem. Na společném jednání jsme mluvili o konkrétních možnostech podpory ukrajinské armády, včetně pokračování výcviku ukrajinských vojáků, který u nás probíhá. Hovořili jsme i o zapojení českých firem do obnovy Ukrajiny. Dobrou zprávou je, že roste český export do země,“ shrnul schůzku během summitu Evropského politického společenství.

18:19
Dnes

Ruští vyšetřovatelé vyhlásili pátrání po třetím člověku podezřelém z účasti na vraždě předního vojenského blogera Vladlena Tatarského. Tatarskij zemřel začátkem dubna při výbuchu v kavárně v Petrohradu. Vyšetřovací výbor, který se zabývá závažnou kriminalitou, na telegramu uvedl, že hledaným je Roman Popkov, ruský novinář působící na Ukrajině.

18:17
Dnes

Evropský parlament dnes vyzval členské země Evropské unie, aby neumožnily Maďarsku příští rok předsedat Radě EU. Maďarská prezidentka Katalin Nováková „doufá, že nebude přijato žádné nedemokratické řešení v rozporu se zákonem a že seriózní lidi nenapadne, že by mohlo být zpochybněno předsednictví Maďarska v Radě EU“.

18:17
Dnes

Podívejte se na nové snímky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na summitu v Moldavsku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sumitu v Moldavsku (1. 6. 2023) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sumitu v Moldavsku (1. 6. 2023) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sumitu v Moldavsku (1. 6. 2023) Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sumitu v Moldavsku (1. 6. 2023)
17:51
Dnes

Poslanci Evropského parlamentu (EP) dnes schválili uvolnění 500 milionů eur (asi 11,9 miliardy Kč) na podporu výroby munice v zemích Evropské unie. Návrh je součástí plánu, na jehož základě chce evropský blok do příštího jara dodat Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. Parlament bude o podrobnostech návrhu vyjednávat s členskými zeměmi, jeho definitivní schválení předpokládají v červenci.

17:23
Dnes

Česko svůj systém sociálních podpor ukrajinským uprchlíkům od ledna zřejmě neotevře, a to kvůli nákladům. Při dnešních sněmovních interpelacích to uvedl na dotaz Ivany Mádlové (ANO) ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). O možnosti zrušení nynější dvoukolejnosti poskytování dávek se zmiňoval letos v únoru.

17:07
Dnes

Premiér Fiala se na summitu EPC setkal se Zelenským, uvedlo Fialovo tiskové oddělení. Premiér má na summitu na programu i další bilaterální schůzky.

17:07
Dnes

Moldavsko si zaslouží obdiv za to, jak se dokáže postavit Rusku a čelit důsledkům ruské barbarské invaze na Ukrajinu. Na summitu Evropské politického společenství (EPC) to dnes řekl český premiér Petr Fiala. Moldavská prezidentka Maia Sanduová na stejné tiskové konferenci uvedla, že summit EPC v Moldavsku ukázal jednotu a sílu v době, kdy svět čelí největší vojenské agresi od druhé světové války.

Summit Evropského politického společenství v Moldavsku: Premiér Petr Fiala (ODS) a moldavská prezidentka Maia Sanduová Summit Evropského politického společenství v Moldavsku: Premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel Summit Evropského politického společenství v Moldavsku Summit Evropského politického společenství v Moldavsku: Premiér Petr Fiala (ODS) a britský premiér Rishi Sunak Summit Evropského politického společenství v Moldavsku: Premiér Petr Fiala (ODS) a polský premiér Mateusz Morawiecki
16:50
Dnes

Další lidský život si vyžádalo ruské ostřelování Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, podle ministerstva vnitra při nočních útocích zahynul v obci Dniprovske čtyřiašedesátiletý muž, jedno dítě pak utrpělo zranění ve vsi Šyroka Balka. Další člověk byl zraněn v Chersonu. Server Ukrajinska pravda odpoledne s odvoláním na místní úřady informoval o smrti sedmdesátiletého muže a nejméně třech zraněných při ruských úderech během dne na obce v Chersonské oblasti.

16:35
Dnes

Vyšetřovatelé z Nizozemska a Česka ukončili šestitýdenní misi na Ukrajině pro Mezinárodní trestní soud (ICC), během níž shromažďovali důkazy o škodách způsobených na kritické a civilní infrastruktuře. Agentuře Reuters to dnes řekla vedoucí skupiny.

16:08
Dnes

Nový slovenský ministr obrany Martin Sklenár potvrdil zájem své země podílet se na plánu Evropské unie ohledně dodávek munice na Ukrajinu, která se od loňského února brání ruské invazi. Sklenár to řekl při dnešním jednání se šéfem zastoupení EU na Slovensku Vladimírem Šuchou. ČTK o tom informovalo slovenské ministerstvo obrany.

15:52
Dnes

Počet obyvatel Rakouska oficiálně přesáhl devět milionů. K 1. lednu tohoto roku v zemi žilo 9.104.772 lidí, což je o 125.843 nebo také o 1,4 procenta více než rok předtím. Jde o nejvýraznější nárůst od 2. světové války, uvedla dnes agentura APA s odvoláním na čísla, která zveřejnil rakouský statistický úřad Statistik Austria. Podle něj jsou za nárůstem počtu obyvatel výhradně přistěhovalci, zejména ti z Ukrajiny.

15:26
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se na dnešním summitu v Moldavsku setkal s britským premiérem Rishi Sunakem. Podívejte se na nové snímky.

Rishi Sunak a Volodymyr Zelenskyj na summitu v Moldavsku (1. 6. 2023) Rishi Sunak a Volodymyr Zelenskyj na summitu v Moldavsku (1. 6. 2023) Rishi Sunak a Volodymyr Zelenskyj na summitu v Moldavsku (1. 6. 2023)
Zobrazit celý online

Ukrajinský prezident po začátku ruské invaze z 24. února zůstal Kyjevě a i v nejtvrdších bojích ukrajinskou metropoli odmítl opustit. Podle dostupných informací je toto patrně jeho první cesta mimo Kyjev během války.

Video  Zdevastovaná vesnice u Charkova. Nikdo nevěřil, že jsme přežili, říkají místní.  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa