Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Vypnutí plynu? Zásoby máme na měsíc, domácnosti to pocítí jako poslední. Havlíček zmínil šílenost

Aktualizováno -
3. dubna 2022
12:12
Autor: for, ČTK - 
3. dubna 2022
11:58

Pokud by se rozhodl ruský vůdce Vladimír Putin vypnout plynovody, domácnosti by omezení spotřeby pocítily jako poslední. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu Partie na CNN Prima News. Dodal, že nyní máme zásoby asi na měsíc a uznal, že by náhradní řešení nejspíše nepokryla až 25 % toho, co jindy doteče z Ruska. Podle exministra dopravy, průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je šíleností, že se nenakoupily zásoby, a zmínil, že by nám ostatní státy nic nedaly, protože by také měly málo. 

Podle exministra dopravy, průmyslu a obchodu máme v Česku zásoby plynu na asi 24 dní. Nynější místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) to uvedl v pořadu Partie na TV Prima.

Havlíček podotknul, že vláda měla dokoupit zásoby už před měsícem, kdy jsme měli v zásobnících 15 %. Nyní je v nich 11 %. Řekl to v souvislosti s tématem možné hrozby vypnutí plynovodů z Ruska. „Kdyby Putin vypnul plyn, nemáme zásoby,“ uvedl.  

Stát chtěl prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv (SSHR) začátkem března nakoupit až 200 milionů krychlových metrů plynu. Chtěl si vytvořit své vlastní rezervy pro případ, že by přestal proudit plyn z Ruska. Vláda nakonec návrh zavrhla.

Havlíček kritizoval, že vláda vyměnila nákup zásob plynu za úsporu financí. Vláda si podle něj v současné situaci nemůže dovolit „hazardovat a spekulovat“. Pokud by přestal proudit plyn z Ruska, jeho ceny by dramaticky vzrostly, uvedl Havlíček.

Kupka: Na vypnutí plynu jsme připraveni. Havlíček to vidí jinak

Na kritiku v pořadu zareagoval nynější ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj by nás bezhlavé nakupování zásob stálo velice draho a způsobilo by to zdražení této komodity. Způsobilo by to také podle něj výpadek peněz ve výši 3 miliard - oproti dnešním cenám. Uvedl také, že musíme myslet i na to, jakou spotřebu plynu máme v jarních a letních měsících. „Křivka spotřeby plynu v ČR je hodně závislá na klimatických podmínkách – 1,2 miliardy kubíků za měsíc v zimě a na jaře a létě je to 0,4 miliardy kubíků,“ uvedl s tím, že i kdyby se plyn vypnul, máme zásoby na oněch 25-30 dnů. A nákup zásob by to prodloužil jen o nějakých 14 dní. 

9:49
Dnes

De Croo a Zelenskyj v Bruselu podepsali ukrajinsko-belgickou smlouvu o bezpečnostní spolupráci, píše Reuters. Zelenskyj totéž udělá i v Portugalsku.

9:33
Dnes

„To, co jsme oznámili už před několika týdny, platí, to znamená první dodávky munice v rámci české iniciativy přijdou na Ukrajinu v průběhu června,“ sdělil Fiala na dnešní tiskové konferenci k bezpečnostní schůzce s evropskými lídry. S návrhem na nákup munice pro Ukrajinu mimo členské státy Unie přišel český premiér na mimořádném summitu EU na počátku února. Do iniciativy se dosud zapojilo na 20 zemí z celého světa, které přispívají nebo chtějí přispívat.

Fiala považuje za logické, aby Ukrajina mohla využívat zbraně dodané Západem i na ruském území. Napadená země má všechna práva ke své obraně, řekl.

9:19
Dnes

Na schůzku k bezpečnostní spolupráci, kterou organizuje česjký premiér Petr Fiala, dnes do Prahy dorazí i ukrajinský premiér Šmyhal a zástupci USA. Kromě nich se zúčastní i polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte a lotyšská premiérka Evika Siliňová.

„Pokládám za mimořádně důležitou účast premiéra Šmyhala, proto jsem ho také pozval, abychom se bavili přímo s ním, co je ještě potřeba, kde jsou třeba překážky na té cestě při dodávání všech těch věcí na Ukrajinu," sdělil premiér dnes dopoledne na tiskovém brífinku.

Cílem je koordinace pomoci Ukrajině, řekl Fiala. „Ta schůzka je důležitá právě z toho důvodu, že situace na ukrajinské frontě není jednoduchá a co nejrychejší posílení, podpora, pomoc, zajištění dodávek, zlepšení koordinace při jejich doručování na Ukrajinu, to všechno jsou věci, které je potřeba řešit,“ řekl premiér. Více informací si můžete přečíst zde

Zobrazit celý online

Moderátorka se jasně zeptala, co se tedy ale bude dít, pokud se plyn opravdu vypne. Zmínila, že současný ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odmítá na tuto otázku na tiskových konferencích odpovídat. Podle Kupky se s touto možností ale pracuje a dodavatelé shání jiné zdroje a probíhají diskuze na mezinárodní úrovni. 

„Je pravda, že v rozsahu 25 % by ani náhradní řešení nedokázala nahradit to, co by nedoteklo z Ruska,“ řekl nejdříve Kupka. Jedním dechem ale dodal, že se zvyšují dodávky kapalného plynu z USA. Podle něj by nám také pomohly jiné státy Evropy. Kupka také zdůraznil, že domácnosti by měly plyn co nejdéle - pro ně by se trubky uzavřely jako poslední. 

Podle Havlíčka je to ale šílenost. Jak to, že se nedokoupily zásoby, tak i představa, že nám pomohou ostatní státy. „Nic nám nedají, také budou mít málo,“ konstatoval s tím, že šlo dokoupit zásoby na více než 14 dní. 

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v pořadu Partie na TV Prima (3.4.2022) Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v pořadu Partie na TV Prima (3.4.2022) | Reprofoto TV Prima

V pořadu se okrajově dotknuly i cesty hradního kancléře Vlatislava Mynáře do Kataru. Oba muži jednání Hradu odsoudili. Havlíček si ale neodpustil rýpnutí do současné vlády, podle něj totiž vláda předchozí o podobných cestách vždycky veděla a nechápe, že současná vláda je cestou vysoce překvapena. Podle Kupky se chystá i oficiální cesta do Kataru, kde se bude jednat právě o nových dodavatelích plynu.

Jasnou odpovědí na snížení energetické závislosti na Rusku je podle Kupky zahájení tendru na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Pokud půjde vše podle plánu, zkušební provoz by měl být spuštěn v roce 2036.

Video  Ministr Síkela o zemním plynu z Ruska: Rublem platit nebudeme! Dodávky jsou stabilní  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa