Nadia mi v noci volala, že padl její manžel, říká Pavel, který zachraňuje mámy a děti z Ukrajiny
Pavel M. dostal z Ukrajiny do České republiky několik maminek s dětmi. Pomohl i jejich babičkám. Mnoho z nich si od něj vzalo telefonní číslo, kdyby se náhodou něco dělo. Jednou v noci mu volala evakuovaná žena s tím, že jí zemřel muž.
Má za sebou už devět cest na polsko–ukrajinské hranice. Během nich se Pavlovi, který o všem mluvil na Twitteru, podařilo do České republiky převézt mnoho maminek s dětmi a jejich babičkami.
„Několik z těch ukrajinských maminek a babiček s dětmi, které jsem do České republiky pomohl dopravit, mě požádalo o tel. číslo. Občas některá zavolá, zeptá se, jak se mám, poprosí o nějakou radu nebo potřebuje pomoc s tlumočením,“ popisuje muž na sociální sítí. Před několika dny měl kolem půlnoci další telefonát.
Volala mu zachráněná Nadia. „Plakala. Řekla mi, že její Saňa padl. Byla to hrozná bezmoc. Dlouho jsem přemýšlel, jestli to sem vůbec psát. Je to pro mě strašně osobní,“ dodává. Zároveň ale poukazuje i na to, s jakým odporem se tu Ukrajinci setkávají.
Často jsou terčem slovních útoků či vyfabulovaných lží. Lidé, zejména na sociálních sítích, často kritizují, že mají uprchlíci drahé telefony či oblečení. „Chci jim jen říct: Až zas budete závistivě vypočítávat, co všechno vy nemáte, Ukrajinci mají, nezapomeňte na seznam přidat taky benefit bezplatné informace o zabití manžela, syna nebo táty,“ dodal.
Příchody a odchody migrantů z Ukrajiny by po válce mohly sehrát důležitou roli pro hospodářský růst zemí střední Evropy. Možné dopady na výkon regionu se pohybují v rozmezí od minus šesti do tří procent v závislosti na tom, zda budou hostitelské země opouštět, nebo zda jich přijde ještě více, uvádějí analytici společnosti S&P Global.
Téměř polovina ukrajinských uprchlíků, kteří se v současné době nacházejí v EU, žije v 11 zemích střední a východní Evropy. To představuje významný impuls pro jejich trhy práce. Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko představují méně než čtvrtinu celkové populace EU.
„Směr hospodářského růstu ve střední a východní Evropě by mohla určit poválečná ukrajinská migrace, přičemž současný impuls ze strany ukrajinských pracovníků by se mohl zrychlit nebo otočit,“ uvedla S&P Global, kterou cituje agentura Reuters.
Evropská komise v novém, devatenáctém sankčním balíku proti Rusku navrhuje zavést sankce na dalších 118 lodí z ruské stínové flotily a zákaz transakcí pro další banky v Rusku i třetích zemích. Informovala o tom dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Omezení se poprvé zaměří na kryptoměny a rovněž by měly přibýt další zákazy vývozu zboží a technologií používaných na bojišti. Tyto sankce se týkají 45 společností v Rusku a třetích zemích, které poskytují přímou či nepřímou podporu ruskému vojenskoprůmyslovému komplexu. Sankce nyní musí jednomyslně schválit všechny členské státy EU.
„Rusko bohužel za uplynulý měsíc ukázalo plnou míru svého pohrdání diplomacií a mezinárodním právem,“ uvedla von der Leyenová ve svém prohlášení. „Podniklo největší dronové a raketové útoky vůči Ukrajině, zasáhlo vládní budovy i civilní domy i kancelář EU v Kyjevě,“ dodala s tím, že celkově ruská hrozba vůči Evropské unii roste. V této souvislosti zmínila nedávné narušení vzdušného prostoru EU Ruskem, konkrétně v Polsku a Rumunsku. „To nejsou činy někoho, kdo chce mír. Prezident Putin situaci znovu vyostřuje. V reakci na to Evropa zvyšuje svůj tlak,“ doplnila šéfka unijní exekutivy.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo dobytí obce Muravka v ukrajinské Doněcké oblasti a vesnici Novoivanivka v Záporožské oblasti. Kyjev se k tvrzení Moskvy nevyjádřil. Server Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinskou armádu píše o obtížné situaci u města Kupjansk v Charkovské oblasti, kterého se podle něj invazní vojska pokoušejí zmocnit.
„Město je strategickým cílem nepřítele. Okupanti shromáždili síly u Radkivky a Holubivky, plynovod je poškozen a zatopen. Pokusy o překročení řeky Oskil na člunech - většinu z nich zničilo dělostřelectvo, minomety a FPV drony,“ cituje Ukrajinska pravda z hlášení 10. armádního sboru pěchoty ukrajinské armády, podle kterého Rusové operují v malých pěchotních skupinách. „Často v civilu - což je další válečný zločin Ruské federace,“ uvedla jednotka.
Sbor dále podle serveru Ukrajinska pravda uvedl, že provádí protidiverzní opatření a prohlásil, že v místech, která Rusové označují, že jsou jejich „kontrolou“, ve skutečnosti pokračují boje a působí tam ukrajinské útočné skupiny. Ve středu 17. září ukrajinský analytický projekt DeepState uvedl, že ruští vojáci postoupili v Kupjanském okrese a také poblíž obce Novoivanivka v Záporožské oblasti, podotkla dnes Ukrajinska pravda.
Zobrazit celý online