Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Oligarcha Kuzmičev se svých luxusních jachet nedočká: Francie jim znemožnila plavbu

Autor: ČTK - 
23. března 2022
17:51

Francie znemožnila plavbu dvou dalších luxusních lodí, jejichž ruský majitel je na sankčním seznamu Evropské unie. Jachty v odhadované hodnotě 20 a 70 milionů eur (492 milionů a 1,7 miliardy korun) kotvící u pobřeží francouzské Riviéry patří Alexeji Kuzmičevovi, napsala agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje.

Jachty jsou součástí ruského majetku v celkové hodnotě 850 milionů eur (21 miliard korun), jehož zmrazení Francie oznámila v neděli. V praxi to znamená, že jej majitelé nemohou používat či zpeněžit, uvedl dříve francouzský ministr Bruno Le Maire.

Francie již na začátku března oznámila, že znemožnila plavbu superjachty Amore Vero šéfa ropného koncernu Rosněfť Igora Sečina. Podobné kroky učinilo Německo či Španělsko v rámci sankcí EU vůči ruským oligarchům kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Pozornost vzbudila 140 metrů dlouhá loď Scheherazade kotvící v Toskánsku, které podle ruských opozičních aktivistů patří prezidentovi Vladimiru Putinovi. Starosta italského přístavního města informaci popírá.

První z Kuzmičevových plavidel francouzské úřady zmrazily 16. března, druhé v pondělí. Větší a dražší jachta La Grande Ourse kotví v letovisku Antibes západně od Nice. Na délku měří 26 metrů a v přístavu byla kvůli údržbě. Menší, 17metrová sesterská loď La Petite Ourse se nachází v nedalekém Cannes.

Kuzmičev je „významný akcionář konglomerátu Alfa Group“ napsala podle AFP Evropská unie, která ho 15. března umístila na sankční seznam. Devětapadesátiletý oligarcha je podle Bruselu považován za jednoho z nejvlivnějších Rusů s pevnými vazbami na prezidenta Vladimira Putina.

9:57
Dnes

Moskevský soud dnes uvalil vazbu na třetího muže v rámci kauzy braní úplatků na ruském ministerstvu obrany. Policie zadržela podnikatele Alexandra Fomina, který je obviněn z podplácení náměstka ministra obrany Timura Ivanova, napsala agentura TASS. O Ivanovově zatčení informovala ruská média v úterý večer, ve vazbě je i jeho známý Sergej Borodin.

Fomin, který byl s Ivanovem v důvěrném vztahu, je jeden ze zakladatelů společnosti Olimpsitistroj, který se zabývá výstavbou bytových a nebytových budov a je dodavatelem ruského ministerstva obrany. Podle vyšetřování je moskevský podnikatel podezřelý, že Ivanovovi, Borodinovi a dalším poskytoval zdarma služby související s rekonstrukcí nemovitostí, práce a zboží.

10:40
Dnes

Rusko ve středu v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci proti závodům ve zbrojení ve vesmíru, kterou předložily Spojené státy a Japonsko. Návrh podpořilo 13 z 15 členů rady, Čína se zdržela.

Rezoluce vyzývala všechny státy, „aby aktivně přispěly k mírovému využití vesmíru a k předcházení závodů ve zbrojení ve vesmíru“. Návrh rezoluce dále zdůrazňoval, že je nutné dodržovat kosmickou dohodu, kterou ratifikovalo více než sto zemí, a nedopravovat na oběžnou dráhu kolem Země „žádné objekty s atomovými zbraněmi nebo jinými typy zbraní hromadného ničení“ a „nerozmisťovat takové zbraně ve vesmíru“. Detonace atomové bomby nebo jiné zbraně hromadného ničení by měla dramatický dopad na aktivity ve vesmíru a na planetu Zemi. Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová varovala, že takový výbuch by mohl zničit tisíce satelitů poskytujících životně důležité služby pro komunikaci, vědu, meteorologii, zemědělství nebo národní bezpečnost.

10:10
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1040 lidí, 13 tanků, 14 obrněných vozidel a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Video  Italská finanční policie zabavila jachtu ruského oligarchy.  - Italská policie
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa