Sobota 8. října 2022
Svátek slaví Věra, zítra Štefan / Sára
Polojasno 19°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Už ani dolar a euro. Platit za plyn budete v rublech, oznámil Evropě Putin

Aktualizováno -
23. března 2022
19:19
Autor: ČTK - 
23. března 2022
14:00

Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala ruská státní televize, to dnes uvedl prezident Vladimir Putin. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Británie. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky. Německý ministr hospodářství Robert Habeck uvedl, že ruský požadavek představuje porušení smlouvy.

Dodávat plyn Moskva hodlá i nadále podle plánu, změny se dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, upřesnil prezident. Zdůraznil, že zmrazení ruských aktiv na Západě v odvetě za invazi na Ukrajinu zničilo vzájemnou důvěru. Centrální banka a ruská vláda nyní mají týden na to, aby určily způsoby přechodu z plateb v cizích měnách na platby v rublech, řekl Putin.

„Nemyslím si, že by toto opatření nutně muselo ohrozit plynulost dodávek do Evropy. Mělo by pomoci ruské centrální bance získat přímo dolary či eura v plném množství, nikoli zprostředkovaně od státního podniku Gazprom. Evropští odběratelé by díky tomu u ní museli nakupovat rubly, což by mohlo mít pozitivní vliv na posilování ruské měny,“ řekl analytik plynárenství EGÚ Brno Michal Kocůrek.

Že opatření neohrozí dodávky, uvedli i čeští dodavatelé plynu. „Plyn pro naše zákazníky nakupujeme na evropských velkoobchodních trzích, primárně přes MVM CEEnergy CZ a RWE Supply and Trading,“ řekl mluvčí innogy Pavel Grochál. Také Pražská plynárenská nakupuje většinu svých dodávek primárně na virtuálních prodejních bodech od různých velkých energetických dodavatelů. „Přímo od Gazpromu, respektive Ruska, nenakupuje nic,“ řekl mluvčí Miroslav Vránek.

22:57
7. 10. 2022

V Lymanu na východě Ukrajiny se po jeho osvobození ukrajinskými silami a odchodu ruských jednotek našlo provizorní pohřebiště s 200 hroby a jeden masový hrob. Podle agentury AP to dnes uvedl doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko na komunikační síti Telegram.

Na pohřebišti s přibližně 200 jednotlivými hroby jsou pohřbeni civilisté, uvedl Kyrylenko. V hromadném hrobě podle něj mohou být těla civilistů i vojáků a přesný počet pohřbených osob se teprve bude zjišťovat. Kyrylenko také zveřejnil fotografie, na nichž je vidět mnoho malých dřevěných křížů a záchranné složky v bílých ochranných oblecích. Podle policejních zpráv bylo mezi mrtvými několik malých dětí a několik rodin.

22:22
7. 10. 2022
!

"Začínají připravovat svou společnost. To je velmi nebezpečné," uvedl dnes Zelenskyj pro BBC. "Nejsou připraveni to udělat, použít je. Ale začínají o tom mluvit. Nevědí, jestli je budou používat, nebo ne. Myslím, že je nebezpečné o tom vůbec mluvit," pokračoval.

"Vidíme, že lidé v Rusku, kteří jsou u moci, mají rádi život, a proto si myslím, že riziko použití jaderných zbraní není tak definitivní, jak říkají někteří experti, protože chápou, že po jejich použití není cesty zpět, a to nejen v dějinách jejich země, ale ani pro ně samotné," řekl Zelenskyj BBC.

Zelenskyj dnes znovu popřel, že by se ve čtvrtek vyslovil pro "preventivní údery" Severoatlantické aliance proti Rusku, než Moskva sáhne po jaderných zbraních. Dnes znovu upřesnil, že měl na mysli preventivní sankce, a ne jaderné údery. Dodal, že se jednalo o chybný překlad. Původní prohlášení rozhořčilo Kreml.

21:43
7. 10. 2022
!

Ukrajinské síly od začátku protiofenzivy osvobodily celkem 2434 kilometrů čtverečních území a 96 osad na východě země, uvedl Zelenskyj. Ve čtvrtek řekl, že na jihu země bylo znovu dobyto více než 500 kilometrů čtverečních území.

Paseka v kostele u osvobozeného Lymanu. Osvobozený Lyman (7. 10. 2022). Štěňátka odpočívají u terminálu Starlink. Lyman, Doncká oblast (7. 10. 2022). Osvobozený Lyman (7. 10. 2022).
Zobrazit celý online

Většina globálních komoditních transakcí se nyní uskutečňuje v dolarech a eurech a podle listu The Wall Street Journal není jasné, jak by Rusko mohlo velké zákazníky přimět ke změně. Získávání rublů by pro západní podniky mohlo být obtížné, protože obchodování s ruskou měnou zasáhly západní sankce i ruská opatření k omezení pohybu kapitálu, upozorňuje list na svých webových stránkách.

Analytik Timothy Ash ze společnosti BlueBay Asset Management uvedl, že ruský prezident se snaží přimět západní země k transakcím s ruskou centrální bankou, na kterou uvalily sankce. „Pouze to ale zkomplikuje transakce s Ruskem při dodávkách energie. Jenom to zrychlí odchod od ruské energie,“ dodal. Podle analytika Jasona Tuveye ze společnosti Capital Economics je důvodem opatření pravděpodobně snaha podpořit rubl a snížit závislost Ruska na západní finanční infrastruktuře.

EU chystá společné nákupy plynu

Důvěru k Rusku ztratily i evropské státy. Některé požadují, aby Evropská unie plyn z Ruska odebírat přestala, například Německo je ale proti. Současně evropské státy hledají nové dodavatele. Spojené státy už dovoz ruského plynu zakázaly.

Brusel se chystá koordinovat společné nákupy plynu jménem členských států EU s cílem posílit energetickou bezpečnost kontinentu a snížit jeho závislost na Rusku. Unie připravuje povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu.

Rubl po začátku ruské invaze na Ukrajinu prudce oslabil, k euru i k dolaru odepsal desítky procent. Dnešní oznámení ale ruskou měnu prudce posílilo, odpoledne stál dolar zhruba 100 rublů, zatímco ještě ráno se kurz pohyboval kolem 105 rublů. Krátce po zahájení invaze stál dolar i více než 130 rublů, před invazí méně než 80 rublů.

Video  Vladimir Vladimirovič Putin  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa