Nechutný útok v Mariupolu. Rusové stříleli na evakuační autobusy, zranili čtyři děti
Ruští vojáci dnes ostřelovali dvě desítky autobusů, které se snažily vyjet s evakuovanými civilisty humanitárním koridorem z obklíčeného Mariupolu, přístavu na jihovýchodě Ukrajiny. Při ostřelování utrpěly zranění čtyři děti, které jsou nyní v péči lékařů, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na gubernátora Záporožské oblasti.
„Bylo velmi obtížné překročit frontovou linii, protože pokračovalo ostřelování,“ uvedl gubernátor Oleksandr Staruch. „Dnešek byl těžký den, znovu trpěly děti. Čtyři děti byly převezeny do nemocnice. Jedno je v kritickém stavu,“ napsal na sociální síti Telegram. „Ty bestie dál válčí s dětmi. Ale za vše budou muset nést odpovědnost. Za každé dítě. Za každý život,“ dodal.
Podle gubernátorova sdělení se autobusy s evakuovanými dostaly cestou z Mariupolu pod palbu na dvou různých místech.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a zvláštní americký zmocněnec pro Ukrajinu Keith Kellogg dnes při setkání v Kyjevě diskutovali mimo jiné o posílení ukrajinské protivzdušné obrany či protiruských sankcích. Zelenskyj jednání na síti X označil za produktivní. Krátce po setkání obou představitelů se podle agentury Reuters v ukrajinské metropoli rozezněl letecký poplach.
„Diskutovali jsme o cestě k míru a o tom, co můžeme společně prakticky udělat, abychom se mu přiblížili. Patří sem posílení protivzdušné obrany Ukrajiny, společná výroba a nákup obranných zbraní ve spolupráci s Evropou. A samozřejmě sankce proti Rusku a těm, kteří mu pomáhají,“ uvedl ukrajinský prezident.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že dodávky Ukrajině ze strany Spojených států pokračují. Je tak podle něj zjevné, že Kyjev nespěchá se třetím kolem mírových jednání, zatímco Moskva je na ně připravena. Podle Ukrajiny i řady západních představitelů ale ve skutečnosti Rusko příměří nechce.
Stovky tisíc lidí na Ukrajině jsou postiženy posttraumatickou stresovou poruchou, miliony dalších pak jinými obtížemi v oblasti duševního zdraví. Na dnešním briefingu v Praze to řekl vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. České organizace, například Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví nebo SANAE, uskutečňují projekty přímo na místě na pomoc obyvatelům zasaženým válkou.
„Ukrajina je země, která ještě před pár lety měla 40 milionů obyvatel. Dneska jich na Ukrajině žije zhruba 28 milionů. Je to země, která registruje 1,5 milionu válečných veteránů,“ řekl Kopečný. „A zároveň je to země, kde jsou stovky tisíc lidí velmi výrazně postiženy posttraumatickou stresovou poruchou a miliony lidí jsou postiženy jinými obtížemi v oblasti duševního zdraví,“ dodal. Čísla se podle něj mohou rychle zvyšovat, neboť například když se válečný veterán vrátí k rodině, to, jak zvládá traumata z války, poté může rozkládat rodinu i celé komunity.
Zobrazit celý online
Mariupol je nyní v centru ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února. Jeho dobytí by Moskvě umožnilo propojit Krym po souši se separatistickými oblastmi a zajistit si úplnou kontrolu nad pobřežím Azovského moře. Ve městě uvázla většina z asi 400.000 obyvatel, nefungují tam dodávky elektřiny ani tepla, je problém s nedostatkem vody, potravin a léků. Podle ukrajinských představitelů bylo ve městě zničeno 70 až 80 procent domů. O život přišlo asi 2500 civilistů, ale místní úřady připouštějí, že pod troskami může být i dvojnásobný počet mrtvých.
Tyto údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.