Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

„Nesvoboda by pro mě byla horší než smrt.“ Ukrajinský matematik žijící v Rusku spáchal sebevraždu

Autor: pma - 
22. března 2022
13:34

Konstantin Olmezov (†27) byl mladý ukrajinský matematik žijící v Rusku. Nesouhlasil s násilnou invazí na Ukrajině a jeho proukrajinské postoje se v Rusku vůbec nelíbily. Matematik už nestihl utéct z Moskvy. Byl zadržen a následně si sáhl na život.  V dopisu na rozloučenou napsal, že nemohl vystát tu hrůzu, která se na Ukrajině děje.

Teprve sedmadvacetiletý ukrajinský matematik Konstantin Olmezov žil v Rusku. Studoval na Doněcké národní univerzitě, kterou kvůli válce opustil. Poté pokračoval ve studiu matematiky na Moskevském fyzikálně-technickém institutu v Rusku. Jeho vášní byla hlavně kombinatorika a mimo matematiky miloval básně, které i sám psal.
26. února se ale rozhodl kvůli eskalující situaci na rodné Ukrajině zemi opustit. To se mu ale nepovedlo. Byl zadržen a 15 dní byl vězněn ruskou Federální bezpečnostní službou.

Po propuštění měl Konstantin dostat pozvání na jednu z rakouských univerzit, aby tam pokračoval ve studiu a mohl opustit zemi. Matematik neváhal a koupil si letenku. Jenže ani druhý únik se mu nepovedl. Právník Dmitrij Zachvatov měl Konstantinovi s útěkem pomoci. „Dohodli jsme se, že jeho doprovod na letiště nemá smysl. Že se pokusí projít hraniční kontrolou, a pokud budou problémy – přijedu. Dohodli jsme se, že se ozveme,“ popisuje pro ukrajinskou Pravdu právník.

Všechno je lepší než Rusko

Jenže odpovědi se Dmitrij už nikdy nedočkal. 20. března dostal zprávu, že se mladý matematik sám zabil. To na svém twitterovém účtu potvrdilo i sdružení Ukrajinských matematiků.

Konstantin po sobě zanechal dopis na rozloučenou. Napsal v něm například, že nesvoboda by pro něj byla horší než smrt. Přiblížil také, co si myslí o dnešním Rusku: „Jsem ateista. Takže odcházím do nikam. Ale to „nikam“ je lepší než brutalita dnešního Ruska,“ napsal.

Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince bezpečí 116 111 nebo v Centru krizové intervence 284 016 666. Služby jsou poskytovány nonstop.

16:49
Dnes

Polsko koupí čtyři americké balony včasné výstrahy s podvěšenými radary. Příslušnou dohodu v hodnotě 960 milionů dolarů (asi 21,9 miliardy Kč) dnes ve Varšavě podepsal polský vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Dříve byla hodnota kontraktu odhadována na 1,2 miliardy dolarů, připomněla televize TVN 24. Polsko bude po USA teprve druhou zemí na světě využívající tento systém včasné výstrahy.

„Tato dohoda definuje naši bezpečnost, je to další krok ve spolupráci mezi Polskem a Spojenými státy,“ řekl ministr podle serveru Onet. Financování akvizice podle ministra zajistí půjčka poskytnutá americkou vládou.

Systém známý pod zkratkou TARS (Tethered Aerostat Radar Systems) umožňuje identifikaci cizích objektů do vzdálenosti více než 300 kilometrů a podává v reálném čase přehled o leteckém, námořním a pozemním provozu. Balony, které mají být rozmístěny u východní hranice země, doplní podle polského ministra stávající radarové systémy a zvýší polskou připravenost a obranyschopnost v tomto směru na vyšší úroveň. Polsko kupuje systém s veškerou logistikou a všemi prvky zajišťujícími jeho fungování, přičemž klíčový pro získání schopností operovat s tímto systémem bude rok 2027, dodal Onet.

15:41
Dnes

Rusko prostřednictvím Kataru předalo Ukrajině šest dětí. Se svými rodinami se znovu setkaly na katarském velvyslanectví v Moskvě, informovala dnes ruská média. Za přítomnosti katarského velvyslance bylo příbuzným předáno šest chlapců ve věku od šesti do sedmnácti let, včetně dvou sourozenců, uvedla agentura TASS.  

Během války proti Ukrajině se s příbuznými ve vlasti shledalo 70 ukrajinských dětí, šest dětí se vrátilo do Ruska, uvedla zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová podle listu Kommersant. Ukrajinské organizace tvrdí, že z asi 19.500 zavlečených dětí se dosud podařilo vrátit do vlasti asi čtyři stovky.

14:27
Dnes

Kontroverzní lídr Alternativy pro Německo (AfD) pro nadcházející volby do Evropského parlamentu Maximilian Krah už nebude vystupovat v kampani a končí v předsednictvu této pravicově populistické strany. Kampaň pozastavil také spolkový poslanec a dvojka na seznamu AfD Petr Bystroň, který je českého původu. Sdělil ČTK, že tak učinil z rodinných důvodů. Krah se potýká s aférou kvůli podezření z úplatků od Ruska, která dolehla také na Bystroně. Kraha poškodil rovněž případ jeho dlouholetého spolupracovníka, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.

„Člověk se nemůže propadnout hlouběji než do božích rukou,“ tweetoval Krah. „To poslední, co nyní potřebujeme, je debata o mně. AfD si musí zachovat jednotu. Z tohoto důvodu se okamžitě vzdávám dalšího vystupování ve volební kampani a odstupuji z předsednictva strany,“ dodal.

Deník Bild napsal, že spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se dlouhé týdny odmítali vůči Krahovi a jeho kauzám vymezit, nyní ale nemají jinou možnost než europoslance z pódia vykázat. Ke stávajícím aférám si totiž uškodil rozhovorem s italským deníkem La Repubblica, ve kterém zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS. „Nikdy neřeknu, že každý, kdo nosil uniformu SS, byl automaticky zločinec,“ řekl. Poznamenal, že mezi SS bylo sice hodně válečných zločinců, ale nebyl jím každý.

Zobrazit celý online

Video  Lipavský v Blesku: Ukrajina válku vyhraje. Zmínil barbarství Rusů a „nechutné“ útoky  - Jakub Kopřiva
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa