Panika v ruských obchodech: Rvačky o cukr a sůl, ale i těstoviny a toaleťák
Vlna sankcí, která kvůli invazi na Ukrajinu postihla Rusko, se už naplno dotýká i běžných obyvatel. V tamních supermarketech začínají docházet základní potraviny jako cukr, sůl, rýže, těstoviny nebo mouka. Prázdné regály tak v Rusech často vzbuzují paniku. Nebojí se ani pustit do rvačky, aby si mohli koupit alespoň něco k snědku.
Rusové mají hlad a dochází jim zásoby jídla. O tom svědčí i video, které bylo natočeno v jednom obchodě ze sítě supermarketů Perekryostok. Nakupující se na videu doslova perou, aby mohli z prázdných regálů ukořistit alespoň něco.
„Byly tam prázdné police - žádná sůl, žádný cukr, žádné těstoviny, žádná pohanka, jen drahá rýže. Lidé najednou viděli vozík s nově přiváženým cukrem a rychle běželi k němu,“ popisuje pro deník Daily Mail zákaznice Anna, jež celou šarvátku v obchodě na severu Ruska viděla a natočila. Prázdné jsou také regály s toaletním papírem.
Rusové byli tamní vládou vyzváni, aby nepropadali panice, ale lidé neví, zda mohou oficiálním vyjádřením z Kremlu věřit. „Žádáme toho příliš mnoho?“ táže se jedna z nakupujících. „Žádný cukr, žádná sůl, jen uměle vytvořený deficit. Proč se to děje?“ ptá se další ze zákazníků.
Ministerstvo vnitra v dopisu Evropské komisi požádá o úplné osvobození od solidárních příspěvků. Úřad o tom dnes informoval na síti X v reakci na první výroční zprávu unijní exekutivy o migraci a azylu. Podle Evropské komise spadá ČR kvůli vysokému počtu uprchlíků z Ukrajiny do kategorie zemí, které zažívají významnou migrační situaci, proto si může požádat o vynětí z mechanismu solidarity.
„Toto zařazení znamená, že Česko bude mít možnost požádat o úplné nebo částečné odečtení svých solidárních příspěvků. Ministerstvo vnitra připraví oficiální dopis Evropské komisi, ve kterém požádáme o úplné osvobození od příspěvků,“ uvedlo ministerstvo. O žádosti bude rozhodovat Rada EU, tedy členské státy, doplnil úřad.
Ukrajinské úřady obvinily sedm lidí v souvislosti s korupcí v energetickém sektoru, uvedl Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU). Skupina podle vyšetřovatelů na úplatcích získala 100 milionů dolarů (asi 2 miliardy korun). Případ týkající se vysoce postavených činitelů v energetice podle agentury Reuters pobouřil obyvatele země, kteří kvůli ruským útokům musejí snášet každodenní odstávky dodávek elektřiny. Do středu pozornosti se také znovu dostala otázka boje proti korupci na Ukrajině.
NABU informoval, že jeho vyšetřovatelé zadrželi pět lidí a další dva podezřívají, že se spikli proto, aby ovládli zadávání veřejných zakázek ve státních podnicích, zejména společnosti Enerhoatom. Agentura DPA píše, že úplatky se týkaly zřizování ochranné infrastruktury pro energetické objekty před ruskými nálety. Skupina údajně „vyprala“ úplatky v hodnotě 100 milionů dolarů.
Česká republika, která hostí velký počet uprchlíků z Ukrajiny, spadá podle Evropské komise do kategorie zemí, které zažívají významnou migrační situaci, proto si může požádat o vynětí z mechanismu solidarity. Unijní exekutiva to uvedla ve své první výroční zprávě o migraci a azylu.
Uvádí v ní také, že počet nelegálních překročení hranic bloku se za poslední rok snížil o 35 procent. Komise rozhodla rovněž o takzvaném mechanismu solidarity, tedy které země EU jsou pod migračním tlakem a jak by jim ostatní státy měly pomoci.
Zobrazit celý online