Sobota 10. června 2023
Svátek slaví Gita, zítra Bruno
Oblačno, bouřka 24°C

Moskva vrací úder: Putin uvalil sankce na Bidena, jeho syna i Clintonovou. Nemůžou do Ruska

Aktualizováno -
15. března 2022
16:48
Autor: ČTK - 
15. března 2022
16:12

Rusko zavádí sankce proti americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, šéfovi diplomacie USA Antonymu Blinkenovi, ministrovi obrany Lloydu Austinovi a dalším představitelům současné americké administrativy. Na svých internetových stránkách o tom informuje ruské ministerstvo zahraničí, podle kterého jde o reakci na to, že Spojené státy zakázaly vstup na své území nejvyšším představitelům Ruské federace.

„Tento krok, který je třeba považovat za reakci na jednání Spojených států, byl nevyhnutelným důsledkem krajně rusofobní orientace současné americké administrativy,“ uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Na „černém seznamu“ je celkem 13 lidí, například také bývalá americká první dáma a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová, šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley, mluvčí Bílého domu Jen Psakiová nebo Hunter Biden, syn nynějšího šéfa Bílého domu. Dále na něm figuruje Jake Sullivan, bezpečnostní poradce Bílého domu nebo šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns.

Válka Rusko vs. Ukrajina
13:23
Dnes

Trosky bezpilotního letounu sestřeleného ukrajinskou protileteckou obranou v Oděse dopadly na výškový dům, který začal hořet. Tlaková vlna vyvolaná výbuchem poškodila několik dalších panelových domů v okolí. Vedle zasažené budovy a dětského hřiště vznikl v zemi kráter široký několik metrů, řekl fotograf agentury Reuters. Mezi zraněnými jsou podle záchranářů tři děti.

13:03
Dnes

Mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj podle portálu RBK Ukrajina informoval, že u Bachmutu se ukrajinským silám podařilo za poslední den postoupit v některých místech až o 1400 metrů. Ruská armáda proti ukrajinským pozicím podnikla osm náletů a asi 330krát je ostřelovala z děl a raketometů.

12:43
Dnes

Následky ruského ostřelování Oděsy

Ruské ministerstvo zahraničí doplnilo, že neodmítá udržovat oficiální vztahy s Washingtonem, pokud to „bude to bude odpovídat ruským národním zájmům“. Resort oznámil, že sankční seznam rozšíří o další vysoce postavené zástupce americké administrativy, Kongresu, podnikatele a představitele médií. Jde o osoby, které se podle Moskvy chovají „rusofobně, podněcují nenávist vůči Rusku a přispěly k zavedení restriktivních opatření“.

Spojené státy a jeho spojenci včetně Evropské unie proti Rusku zavedly několik sérií sankcí kvůli rozsáhlé vojenské invazi na Ukrajinu. Tu ruský prezident Vladimir Putin zahájil 24. února s cílem Ukrajinu demilitarizovat a „denacifikovat“.

Video  SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa