Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Cena benzínu se zarazila. Je to poprvé od ruského vpádu na Ukrajinu, kdy nestoupla

Aktualizováno -
12. března 2022
11:06
Autor: ČTK - 
12. března 2022
10:38

Prudký růst ceny benzinu způsobený ruskou invazí na Ukrajinu se v pátek poprvé zastavil. Průměrná cena Naturalu 95 v Česku stagnovala na čtvrtečních 47,26 Kč za litr. Nafta sice zdražila o desetník na průměrných 49,41 Kč za litr, byl to ale nejnižší denní nárůst za poslední dva týdny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Páteční stagnace cen pohonných hmot, respektive zpomalení jejich růstu je podle ekonoma Lukáše Kovandy především důsledkem poklesu velkoobchodních cen na burze.

Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Litr naturalu tehdy v Česku stál v průměru přibližně 37,50 Kč a nafta vyšla na necelých 36,50 koruny. Od té doby benzin zdražil o necelých deset korun a diesel skoro o 13 Kč. Nominálně jsou teď pohonné hmoty nejdražší od začátku sledování.

Nejvýraznější zdražení mohli motoristé u pump zaznamenat toto úterý. Průměrná cena benzinu oproti předchozímu dni stoupla o 1,70 koruny a nafta zdražila o 2,15 koruny.

6:35
Dnes

Dobré nedělní ráno, vážní čtenáři.  Jako každý den, také na začátku třetího roku války Ruska proti Ukrajině vydal americký Institut pro studium války analýzu a možnou predikci situace jak za uplynulé dny, tak pro delší časový horizont. "Ruské síly znovu získaly iniciativu napříč a útočí a dosahují zisků," uvedl ISW. "Tyto zisky jsou však zatím velmi omezené a extrémně nákladné. Při obsazení Avdjivky pravděpodobnězemřelo více ruských vojáků než během celé sovětsko-afghánské války,“ stojí ve správě Institutu.

ISW také zaznamenal nedávné úspěchy Ukrajiny, konkrétně sestřelení ruských letadel A-50 a údery proti Černomořské flotile. Analytici poukázali na to, že ukrajinské síly získají další výhodu, když letos dostanou své první stíhačky F-16.

Podle ISW není největší hrozbou pro Ukrajinu v tomto okamžiku ruská vojenská převaha, ale stažení americké pomoci. Zpoždění ve financování již mohlo přispět ke ztrátám na bojištích Ukrajiny.

ISW řekl, že Rusko není neporazitelné a že je chybou předpokládat, že Ukrajina nemůže zvítězit. Ruská armáda má „mnoho nedostatků“ a ukrajinské síly prokázaly svou schopnost těchto nedostatků využít. "Ukrajina neprohrála a není důvod, aby Ukrajina prohrála," uvedl ISW.

22:00
24. 2. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské argese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:52
24. 2. 2024

Od začátku ruské invaze poslali lidé, firmy a další instituce na pomoc obětem války na Ukrajině a uprchlíkům ve sbírce SOS Ukrajina Člověku v tísni zhruba 2,4 miliardy korun. Ředitel organizace Šimon Pánek to dnes večer řekl na benefičním koncertě ve Fóru Karlín, který je součástí programu Dne za Ukrajinu. Organizace podle něj od začátku války před dvěma lety z různých prostředků pomohla 1,78 milionu lidí na Ukrajině a dalším 200 000 běženců v Česku.

„Zatímco většina organizací je jenom na východě, protože tam chtějí pracovat ty vlády a mezinárodní organizace, my si držíme trochu odstup. Zůstali jsme hodně pracovat na západní Ukrajině, kde je 1,5 milionu vnitřně vysídlených uprchlíků. Pomáháme lidem se usadit, otevřít živnosti, normálně žít," řekl Pánek. Na východě podle něj organizace poskytuje humanitární pomoc.

Zobrazit celý online

Klíčovou příčinu pátečního zpomalení růstu ceny nafty a stagnace ceny benzinu vidí hlavní ekonom Trinity Bank Kovanda v poklesu velkoobchodních cen paliv na burze v Rotterdamu. „Roli také hraje zmírnění paniky na světovém trhu s ropou dané tím, že válečná tragédie na Ukrajině se zatím naštěstí nestupňuje,“ uvedl Kovanda. V cenách se podle něj projevuje i tlak úřadů na marže distributorů paliv.

Ministerstvo financí tento týden oznámilo, že bude plošně kontrolovat čerpací stanice kvůli maržím za paliva. Dodávané informace chce resort průběžně porovnávat s vývojem cen na komoditní burze v Rotterdamu, z níž vycházejí velkoobchodní ceny pohonných hmot v evropských zemích.

V Praze je to nejdražší

Nejdráž tankují benzín motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 47,54 Kč. Jen o haléř levnější je natural ve Středočeském kraji. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský a Jihočeský kraj s průměrnou cenou benzinu 46,86 koruny, respektive 46,98 Kč.

Nejdražší nafta je v Pardubickém kraji, kde litr vyjde na 49,78 koruny. Následuje Liberecký kraj s průměrnou cenou o 20 haléřů nižší. Nejlevněji je opět v Karlovarském kraji, kde pumpaři chtějí za litr nafty v průměru 49,09 koruny.

Cena ropy na začátku tohoto týdne dosáhla nejvyšších hodnot od roku 2008. Zlevnila až v reakci na signály některých producentů, že mohou zvýšit dodávky.

Kvůli nebývale vysokým cenám pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři rovněž schválili zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Podle opozice jsou ale opatření nedostatečná. Dopravci požadují dočasné zastropování cen a následné snížení spotřební daně.

Video  epicentrum - Štěpán Křeček  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa