Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Neskutečné ceny benzínu a nafty. Společnost MOL se vysmívá: Máte problém? Jezděte na olej!

Autor: Kateřina Baranová, swp - 
12. března 2022
05:00

To není výsměch, to je plivanec do tváře všech motoristů. Když se Blesk ptal prodejců, proč jsou pohonné hmoty stále dražší, mluvčí společnosti MOL zareagoval: „Nafta není drahá, jen máte málo peněz. Pokud s tím mají lidé problém, ať si koupí starou octavii a jezdí na olej.“

Těmito slovy odpálkoval mluvčí společnosti MOL Tomáš Trč Blesk, když mu zaslal dotaz, proč dochází k tak razantnímu zdražení pohonných hmot? Navíc ve chvíli, kdy pohonné hmoty v Česku zaznamenaly další mezidenní růst, průměrná cena Naturalu 95 stoupla o 0,62 korun na 47,26 korun za litr a nafty o 0,28 korun na 49,31 korun za litr.

Nutné je připomenout, že od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, vyletěla průměrná cena u benzinu o 9,83 korun za litr a nafty o 12,92 korun za litr. Ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank už včera v Blesku položil řečnickou otázku: „Navyšují si čerpací stanice marže?“

A pak přidal statistické údaje. „Dne 7. 7. 2014 byla průměrná korunová cena barelu ropy v posledních 20 dnech cca 2300 korun a průměrná cena nafty v ČR 36,42 korun. Dne 10. 3. 2022 byla cena ropy také 2300 korun, jenže průměrná cena nafty je nekřesťanských 49,03 korun,“ konstatoval. Připustil současnou vysokou inflaci i oslabení koruny vůči dolaru, ale dodal, že loni byla u nafty snížena spotřební daň zhruba o korunu.

Blesk se ptal benzinek: Proč dochází k tak razantnímu zdražení pohonných hmot?

Shell: Neodpověděli.

Tank ONO: „To nevím, my vlastníme pouze čerpací stanice a kupujeme benzín a naftu z rafinérií a z Čepra. Dáváme marži cca 0,70 korun na litr, a to je konečná cena pro zákazníky,“ řekl majitel Tank ONO Jiří Ondra.

Benzina: Neodpověděli.

OMV: „Odpověď připravujeme,“ uvedla firma, do uzávěrky ji nezaslala.

Euro Oil: „Jsme distributorem pohonných hmot. Poskytnutí informaci může ovlivnit trh. Z principu je proto neoznamujeme,“ odpověděl mluvčí Čepro Marek Roll.

MOL: „Vzhledem k průměrnému platu v roce 2014 byla nafta poměrově ještě dražší nežli dnes v roce 2022. To znamená, že nafta není drahá, jen vy máte málo peněz. Pokud s tím mají lidé problém, ať si koupí starou octavii a jezdí na olej,“ napsal mluvčí Tomaš Trč.

ÚOHS: Nikdo jim mluvit nezakazuje

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) uvedl, že prodejcům nezakazuje poskytovat informace o tom, proč k cenovému nárůstu dochází a jak se na něm podílejí náklady na vstupy a výše marže. „Spotřebitelé mají přinejmenším morální právo být o těchto skutečnostech informováni, zvláště v období, kdy je narůst cen tak razantní,“ uvedl předseda UOHS Petr Mlsna.

MOL se sekla litr nafty za 104,60 korun

Ohromné zdražení pocítili ve čtvrtek řidiči, kteří jeli natankovat na čerpací stanice MOL. Natural 95 nabízely za 95,80 Kč/l a naftu za 104,60 Kč/l. Prý šlo o technickou závadu. „Za toto pochybení se všem zákazníkům velice omlouváme. Zároveň vyzýváme zákazníky, kteří byli technickou změnou poškozeni, aby se nám ozvali,“ napsala společnost na svém webu.

Proč je tady levněji? Auto Jarov, Praha 3

Proč mají cenu oproti jiným čerpačkám nižší? A to Natural 95: 46,50 Kč/l, nafta: 48,90 Kč/l. „V zásadě používáme standardní marži jako po celý rok. Zdražování pohonných hmot jsme k jejímu navýšení nevyužili,“ uvedl provozní ředitel Auto Jarov Martin Kulhánek.

Ekonom Jiří Cihlář vysvětluje: Jak vzniká cena paliva

  1. Dolarová cena ropy se přepočítá na koruny. Už na začátku tak cenu tlačí směrem nahoru slabá koruna.
  2. K této ceně se připočte spotřební daň, u benzinu 12,84 Kč/l a u nafty 9,95 Kč/l.
  3. Dále cenu tvoří náklady rafinerií, distribuce a marže benzinky. Cihlář říká, že je nelze uvést jednotlivě, čerpací stanice výši svých zisků odmítají uvést.
  4. Výsledná částka se nakonec vynásobí sazbou DPH, která činí 21 procent.

22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Zobrazit celý online

Video  epicentrum - Štěpán Křeček  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa