Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Praha potřebuje stovky míst pro uprchlíky denně. Na ubytování nejsou peníze, hotely ho nabízí jen na měsíc

Autor: jza - 
11. března 2022
14:22

Asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny v Kongresovém centru už odbavilo přes 25 tisíc lidí. Problém ale začíná být s ubytováním. Magistrát už vyzval městské části, aby připravily nouzové ubytování v tělocvičnách. V Praze žádají o ubytování stovky lidí, ubytovací kapacity ale už nestačí a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) je potřeba, aby stát zvýšil úhrady za ubytování, protože za současných 180 korun za noc za jednoho dospělého člověka jednoduše ubytování sehnat nejde. Podle Asociace hotelů a restaurací České republiky by se měl příspěvek zvýšit nejméně na 500 korun. 

„Za včerejší den centrum odbavilo 2872 klientů, 375 jsme ubytovali a dalších 188 jsme ve večerních hodinách transportovali do jiných krajských center,“ řekl v pátek šéf pražských hasičů Luděk Prudil. Dnes večer budou ubytováni první uprchlíci v tělocvičnách, které měly připravit městské části Praha 1 až 22. Pořád platí, že převážná část uprchlíků směřuje do Prahy nebo Středočeského kraje.

Primátor Hřib upozornil, že už v podstatě došly ubytovací kapacity v hotelech nebo penzionech a hlavní problém je výše úhrady od státu, který platí 180 za noc. „Ubytovací kapacity v Praze jsou, ale ne za 180 korun,“ poznamenal Hřib.

Podle Hřiba je to jasná zpráva pro vládu, aby se úhrady zvýšily, protože v Praze je za takové peníze nereálné sehnat další ubytování. „Předpokládám, že se to stane předmětem jednání na dalším setkání hejtmanů s ministry, to by mělo proběhnout příští týden,“ doplnil. Magistrát také opakovaně vyzval každého, kdo může humanitární ubytování nabídnout, aby se ozval. 

Místa jsou, ale za víc peněz a jen na měsíc

Prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek ČTK sdělil, že asociace nabízí městu 1700 míst, ale za cenu 500 korun na noc. Zatím podle něj asociaci nikdo nekontaktoval, že by o to měl zájem.

Asociace dala už dříve podle Stárka Správě uprchlických zařízení seznam se 4000 lůžky k dispozici po celé ČR, ta byla zdarma, podle vyjádření členů jsou stále některá volná. Stárek dodal, že asociace nemá detailní informace. Hotely mohou podle něj kapacity poskytnout na měsíc, tedy zhruba do začátku dubna. Upozornil také, že ubytování uprchlíků v hotelech může být pomoc v době největší krize, ale není to dlouhodobé řešení.

Už v pátek by měli první uprchlíci být ubytovaní v tělocvičnách. „Jedná se o přechodné nouzové ubytování lidí do doby, než se podaří nasmlouvat kapacitu,“ doplnil primátor. V Praze ale o ubytování žádají řádově stovky lidí denně a je potřeba 300 až 500 míst. 

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil doplnil, že ubytování může být i mimo Prahu. „Je možné, že kontrakty na ubytování v nižších cenách najdeme mimo území Prahy,“ řekl.

Budou potřeba tábory? 

Mluví se také o tom, že kapacity ubytování brzy nemusí stačit. Podle Hřiba od vlády zaznělo, že něco jako „absorpční kapacita“ Česka je kolem 250 tisíc uprchlíků a dorazilo jich už asi 200 tisíc. „To by mělo zvládnutelné i bez nějakých stanových táborů,“ řekl. Připustil, že se Praha bude zabývat možností stavět například nějaké modulární stavby. „Já v tuto chvíli čekám, že vláda stanoví pravidla, která bude respektovat, že v některých krajích je ubytování dražší,“ dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) před jednáním s lídry EU ve Versailles v pátek řekl, že každá země dokáže pojmout množství uprchlíků odpovídající zhruba 2 procentům populace. „Pokud budou přicházet další vlny a budou to už lidé, kteří nemají známé a kontakty v ČR, tak to prostě bude složitější a budeme muset hledat všechna řešení,“ řekl a připustil možnost, že možná bude potřeba stavět nějaké provizorní prostory.

22:11
1. 3. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra ráno. Přejeme vám dobrou noc.

21:56
1. 3. 2024

Ruská státní média jen stručně informovala o dnešním pohřbu ruského opozičního představitele Alexeje Navalného, uvedl opoziční portál Meduza. Rozloučení s Navalným tak sice bylo hlavním materiálem na webech nezávislých ruských portálů, ve státních tiskových agenturách ale zapadlo mezi jiné články.

„Byly dvě možnosti - buď o tom nepsat vůbec, nebo zveřejnit zprávu, že Navalnyj byl pohřben (s výčtem jeho trestních stíhání a uložených trestů) a podtrhnout, že na pohřbu byli zahraniční velvyslanci, a nepřitahovat pozornost k velké účasti lidí,“ popsal podle Meduzy zdroj z jednoho velkého ruského média.

21:17
1. 3. 2024

Počet zadržených lidí na pietních akcích věnovaných památce zesnulého opozičního předáka Navalného v Rusku stoupl na 91, informuje server OVD-Info.

Zobrazit celý online

Video  Rusko útočí blízko Slovenska a Polska! A kam zmizel konvoj u Kyjeva?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa