Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Viktor Janukovyč: Zrádce Ukrajiny, bývalý prezident a eso v Putinově rukávu?

Autor: sova - 
9. března 2022
05:00

Dřívější informace listu Ukrajinska Pravda o tom, že někdejší hlava státu odsouzená na Ukrajině za vlastizradu přicestovala z ruského exilu do Běloruska, se v pondělí potvrdily. Jeho letadlo ve stejný den odstartovalo z Minsku. Čtvrtý prezident země v letech 2010 až 2014 je v posledních týdnech terčem spekulací, že by se po ovládnutí Ukrajiny Ruskem mohl znovu stát vládcem státu.

V době, kdy ruská vojska pokračují ve svém postupu ukrajinským územím, se objevily zprávy, že moskevská administrativa podporuje exilového bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče jako muže, který by mohl převzít vedení země v případě pádu současného režimu.

Deník Kyiv Independent na twitteru s odvoláním na zprávu listu Ukrajinska pravda napsal, že přípravu bývalého prezidenta na zvláštní příležitost ujmutí se moci osnuje přímo Kreml.

Zfalšované volby a Oranžová revoluce

Viktor Janukovyč (*1950) je rodák z Jenakijeva v Doněcké oblasti. Svou kariéru zahájil jako vedoucí pracovník v dopravě v klíčovém uhelném průmyslu Sovětského svazu na východě Ukrajiny a v roce 2000 se stal doktorem ekonomie.

13:42
Dnes

Gubernátorka ruského Chantymansijského autonomního okruhu Natalija Komarovová, která loni čelila kritice za svůj výrok ohledně ruské války proti Ukrajině, oznámila rezignaci. Upozornila na to dnes agentura Reuters, která poznamenala, že osmašedesátiletá Komarovová byla jedinou ženou v čele ruských regionů a na ropu bohatý Chantymansijský autonomní okruh na Sibiři vedla od roku 2010.

„Končím ve funkci gubernátorky Chantymansijského autonomního okruhu – Jugry. Učinila jsem takové rozhodnutí, přecházím na jinou práci,“ uvedla Komarovová na platformě Telegram, aniž by prozradila, co bude od nynějška dělat. Její funkční období končí až příští rok.

12:53
Dnes

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

11:30
Dnes

Francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal dnes s odkazem na své zdroje francouzský deník Le Monde.

Zobrazit celý online

Necelý rok po svém nástupu do místní správy se pak stal gubernátorem Doněcké oblasti, která je domovem více než tří milionů obyvatel a ekonomickým tahounem Ukrajiny. V listopadu 2002 ho tehdejší prezident Leonid Kučma jmenoval premiérem.

V roce 2004 se pustil do boje o křeslo hlavy státu a v prezidentských volbách nakonec zvítězil. Po masových protestech v Kyjevě, které vešly ve známost jako Oranžová revoluce, však byly volby prohlášeny za zfalšované. V letech 2006 až 2007 zastával funkci premiéra podruhé a stal se nejpopulárnějším ukrajinským politikem.

Sbližování s Bruselem?

Až v roce 2010 se mu podařilo zvítězit v prezidentských volbách a porazit svou soupeřku Julii Tymošenkovou. Přestože byl vnímán jako spíše „proruský“ kandidát, vztahy s Moskvou pro něj nebyly prioritou. Během svého prezidentství Janukovyč směřoval Ukrajinu k užšímu vztahu s Evropskou unií – jeho první zahraniční cesta v úřadu navíc vedla symbolicky do Bruselu.

Smlouvu o spolupráci mezi EU a Ukrajinou nicméně v listopadu 2013 odmítl podepsat. Vypukly pouliční protesty, největší od Oranžové revoluce v roce 2004, které trvaly několik měsíců a mezi 18. a 22. únorem vyvrcholily krvavou akcí. Události vešly ve známost jako Euromajdan. Za pádem Janukovyče nakonec stála smrt nejméně 88 protestujících, z nichž velkou část zastřelili uniformovaní odstřelovači.

Pod tlakem Bruselu podepsal dohodu o předání pravomocí parlamentu a uspořádání předčasných voleb. Během několika následujících hodin uprchl z hlavního města a jeho vláda se rozpadla. Kontroly v zemi se ujala prozápadní politická reprezentace, nedlouho nato však následovala ruská anexe Krymu a vypuknutí násilné revolty proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Na začátku roku 2019 byl v nepřítomnosti odsouzen ke 13 letům vězení za trestný čin vlastizrady.

Video  Největší zrádce Ukrajiny: Janukovyč rozkradl svou zemi, nařídil střelbu do lidí, kolaboruje s Putinem  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa