Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Influenceři proti Putinovi: Hvězda popsala úprk před studenou válkou: A je to tu znova, říká

 • Autor: tsv - 
  26. 2. 2022
  05:00

  Influencerka původem z Uzbekistánu se v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu rozhovořila o svém útěku z rodné země. Žena v roce 1991 s rodinou utekla před studenou válkou a od té doby žije v australském Melbourne. K válečné krizi na ukrajinsko-ruských hranicích se na sociálních sítích vyjádřilo mimo jiné i několik ruských influencerů. Někteří si své názory musí hájit před tisíci naštvaných sledujících, shodnou se ale na jednom – s válkou absolutně nesouhlasí.

 • 1.Rozalia Russian

  „Byli jsme zrovna uprostřed zimy roku 1991, když jsme s rodinou s jedním kufrem a oblečením, co jsme měli zrovna na sobě, utekli před studenou válkou,“ sdílela v pátek na instagramu 33letá Rozalia Russian. „Naštěstí to pro nás skončilo dobře. O 31 let později z celého srdce myslím na ty, kteří jsou v tuto chvíli ve stejné pozici.“

  O svých těžkých začátcích se Rozalia poprvé rozhovořila už před téměř čtyřmi lety. „Moje máma Jelena vypráví příběhy o tom, jak se mnou byla těhotná a celý den s mým bratrem, kterému bylo 12, stála fronty na nicotné příděly,“ řekla v květnu 2018.

  Situace tehdy podle jejích slov vygradovala ve chvíli, kdy protivládní povstalci seřadili školní děti do kruhu a začali jim odřezávat uši. Rozaliina matka Jelena musela prodat svou sbírku vzácných poděděných šperků, aby získala peníze na letenky do Austrálie. Tam se rodina rozhodla odstěhovat na popud tamní vlády, která v tu dobu sháněla schopné pracovníky.

  Ačkoli se její otec dosud živil elektrickým inženýrstvím, skončil na pozici novinového poslíčka. „Našli jsme si malý byt v Elsterwicku. Ani jeden z mých rodičů nemluvil anglicky. Moje máma začala pracovat jako uklízečka a táta roznášel noviny,“ vzpomínala Rozalia.

  Svůj domov v Uzbekistánu opustili náhle. Se členy rodiny se rozloučili s tím, že si mohou z jejich bytu vzít cokoli, co budou chtít. Rozalia s rodiči a bratrem nejprve odcestovala do Moskvy, kde si na australské ambasádě sehnali dočasné vízum, píše server DailyMail. Teprve potom odletěli do Melbourne a tam už zůstali.

  Rozalia Russian z Uzebkistánu před 31 lety utekla s rodinou před studenou válkou do Austrálie Rozalia Russian z Uzebkistánu před 31 lety utekla s rodinou před studenou válkou do Austrálie | Instagram - Rozalia Russian

 • 2.Mary Jelkovsky

  Původem ruská influencerka Mary Jelkovsky, která momentálně žije ve Spojených státech, na instagramu vyzvala ostatní tvůrce k vyjádření podpory Ukrajině. „Chtěla jsem sdílet víc fotek z cesty do New Yorku, ale zdá se mi to teď jako špatný nápad. Kolegové influenceři, berte v potaz aktuální dění!“ přidala na svůj příběh spolu s mapičkou znázorňující směry útoku Ruska a zasažená ukrajinská města.

  Její prohlášení se ale nelíbilo některým jejím sledujícím, podle kterých by neměla nutit instagramové hvězdy, aby se nadlimitně politicky angažovaly. Nespočet uživatelů sociální sítě v těžkých dobách upřednostňují spíš povrchní a veselé příspěvky, které od aktuálního dění naopak odvádí pozornost.

  „Moje původní prohlášení bylo možná zbytečně drsné. Uvědomuji si, že nejsem objektivní, protože mám rodinu z Ruska i Ukrajiny, takže o těch událostech neustále přemýšlím. Co jsem chtěla říct, je to, že jsem se rozhodla pozastavit svůj typicky rozvržený režim z respektu k ukrajinskému lidu,“ napsala později.

  Influencerka upozornila na to, že válku si stejně jako Ukrajinci a Západ nepřejí ani ruští občané. Sdílela několik videí z početných ruských demonstrací proti vedení státu, které jasně dokazují, že si za válkou samotné Rusko nestojí, jen jeho vláda ano.

  Influencerka Mary Jelkovski původem z Ruska se veřejně postavila za Ukrajinu Influencerka Mary Jelkovski původem z Ruska se veřejně postavila za Ukrajinu | Instagram - maryscupofteaa

 • 3.Sasha Ozornin

  Ruská rodačka Sasha Ozornin na instagramu zveřejnila video, na kterém se podrobněji vyjadřuje k situaci na pohraničí. Zastala se ruských občanů, které teď mnozí lidé ze Západu považují za nepřátele, ačkoli si oni sami žádnou válku nepřáli.

  „Probudila jsem se a s naprostým zděšením zjistila, že moje země napadla Ukrajinu. Možná nejsem geopolitický expert, ale stejně mám pocit, že mám povinnost se k tomu vyjádřit,“ řekla Sasha na úvod.

  „Každý Rus, se kterým jsem mluvila, moji přátelé, moje rodina, všichni se shodujeme na tom, že to nikdo z nás nechce. Tohle vyvolala vláda a ne lid. Mnoho z nás Rusů vidí Ukrajince jako svoje sestry a bratry. A když ne sestry a bratry, tak alespoň jako sousedy, ale média a další okolnosti nás teď staví proti sobě a my se musíme sami sebe ptát, kdo z tohohle těží? Rozhodně ne Rusové, rozhodně ne Ukrajinci, ani Evropané a ani Američané,“ upozornila. „Líbilo se mi, co řekl jeden Rus: ‚Cítím se, jako bych seděl v autobuse a řidič se totálně zbláznil. A my s tím nemůžeme nic udělat.‘“

  „Vím, že mnoho z vás chce, aby se k tomu Rusové vyjadřovali, ale musíte mít neustále na mysli, že Rusko má obrovskou moc nad internetovou sférou. Mají trollí farmy, specialisty na dezinformace, hackery. Vědí přesně, jak najít a uhnat demonstranty online. Udělali to v minulosti a udělají to znovu,“ varovala.

  „Jediní, kdo z tohohle budou těžit, jsou ti, kteří na krveprolití vydělávají miliardy, ale ne Rusové, ne Evropané a ne Ukrajinci,“ řekla na závěr a požádala své sledující, aby obyvatele Ukrajiny podpořili, jak jen mohou.

  Influencerka Sasha Ozornin původem z Ruska se veřejně postavila proti ruské invazi Influencerka Sasha Ozornin původem z Ruska se veřejně postavila proti ruské invazi | Instagram - ciaosasha_

  Video  Zmrazení víz pro Rusy i zavření konzulátů ve Varech a Brně. Fiala oznámil kroky proti Rusku  - ČTK/Blesk
  Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud