Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Co je platební systém SWIFT a jak by odstřihnutí zasáhlo Rusko? Důsledky pocítí i EU

Autor: ČTK, tsv, swp - 
24. února 2022
21:41

Před několika dny vyzvala Ukrajina k odpojení Ruska od platebního systému SWIFT, dnes se k ní přidali i ministři pobaltských států, s trestem navíc vyjádřil souhlas i český prezident Miloš Zeman během svého dopoledního proslovu. Další členské země EU se k tomu ale stavějí zdráhavě. Takový krok by sice tvrdě zasáhl ruské banky, měl by ale negativní dopady také na EU.

Odstřižení země od systému by zkomplikovalo například obchodování s Ruskem, které je předním vývozcem zemního plynu a ropy. Evropské finanční instituce také vyjádřily obavy, že by Rusko po odpojení od systému mezinárodních plateb nemuselo dál hradit své závazky.

Podle francouzského deníku La Tribune by tento krok mohl dokonce Rusko dohnat k vytvoření vlastního systému společně s Čínou. Proto EU zatím pravděpodobně nepodnikne kroky k tomu, aby Rusko bylo od systému SWIFT odpojeno. Země navíc už nějakou dobu pracuje na vývoji vlastního mezibankovního systému pod názvem SPFS (System for Transfer of Financial Messages), který by dokázal SWIFT částečně nahradit, píše server Radio Free Europe.

S návrhem o odpojení Ruska poprvé přišla Velká Británie v roce 2014. Pro odstřižení tehdy hlasovala v souvislosti se sankcemi, které byly na Moskvu uvaleny kvůli ruské anexi poloostrova Krym. O odpojení Ruska od systému SWIFT se spekulovalo i při zavádění sankcí, které vyvolala otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018.

První vypadl Írán

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci, která provozuje vlastní platební systém. Platba SWIFT slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě. V rámci platebního systému SWIFT má každá zúčastněná banka svůj jedinečný identifikační kód. Systém využívá přes 11 000 finančních institucí ve více než 200 zemích světa.

SWIFT je nezávislou společností, která podléhá právu Evropské unie a vlastní ji zúčastněné instituce se sídlem v Belgii. V roce 1973 ji založily velké evropské a severoamerické banky za účelem vývoje a provozování velké mezinárodní telekomunikační sítě především pro potřeby bank a finančních institucí. V roce 2021 bylo zaznamenáno v průměru 42 milionů swiftových zpráv denně, což je meziročně zhruba o 11 procent více. Síť SWIFT provozují datová centra ve Spojených státech, Švýcarsku a Nizozemsku a k přenosu dat využívá podmořské komunikační kabely.

Pro banky má SWIFT oproti dříve používanému dálnopisu řadu výhod. Umožňuje například rychlou komunikaci s ostatními bankami a finančními institucemi po celém světě, zvyšuje produktivitu zpracování informací a snižuje náklady na jejich přenos, vyšší je i bezpečnost přenosu informací.

První zemí světa vyloučenou ze systému SWIFT se stal v březnu 2012 Írán. Íránské banky byly tehdy odpojeny v rámci zpřísnění mezinárodních sankcí vůči Teheránu za jeho sporný jaderný program. Země kvůli tomu ztratila polovinu příjmů z vývozu ropy a zhruba 30 procent zahraničního obchodu. Íránské banky byly znovu připojeny na globální transakční síť v únoru 2016.

V roce 2014 SWIFT odmítl požadavky palestinských představitelů, aby odebral izraelským bankám přístup do své sítě.

Video  Šílence je zapotřebí izolovat, vzkázal Zeman. Odsoudil agresora Putina, podpořil Ukrajinu  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa