Přátelé Václava Havla: Kněz, rocková hvězda i americká ministryně zahraničí
"Přátelství je součást lidského štěstí," řekl Jan Werich. A zesnulý prezident Václav Havel (†75) na opravdové přátele štěstí měl. Není však divu. Byl společenský a charismatický, jako disident, prezident a umělec se za svůj život potkal s velkým množstvím lidí z nejrůznějších oborů. S některými si přitom vyloženě padl do oka.
Havel a Jan Tříska: Šli si navzájem za svědky
Srpen 1968: naše státní hranice překračují komunistická intervenční vojska. Havel příjezd sovětských tanků sledoval z Liberce, kde byl v té době na návštěvě. Neváhal a zapojil se do odboje. Společně se stejně starým hercem Janem Třískou (75) předávali prostřednictvím místního rádia veřejnosti aktuální informace. S Havlem se znali již od 50. let, z fanoušků české poezie se stali celoživotní přátelé. V čem si rozuměli? Prý ve všem, ani se nikdy nepohádali. A dokonce si šli i vzájemně za svědky! Ještě se svou první manželkou Olgou vyrazil Havel na Třískovu svatbu s jeho hereckou kolegyní Karlou Chadimovou. V lednu 1997 mu to pak Tříska oplatil a byl u toho, když si své ano řekli Václav a Dáša. Z nové prezidentovy manželky byla veřejnost v šoku. Tříska nikoli: "Věděl jsem to už dlouho předtím. Nikomu jsem to ale neřekl." Věrný přítel to zamlčel i své vlastní manželce.
Havel a Pavel Landovský: Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
V roce 1959 se Havel dostal na přímluvu rodinného přítele Jana Wericha jako jevištní technik do divadelního světa. Postupně se propracoval v uznávaného divadelního dramatika, působil především Na Zábradlí. V divadelním prostředí navázal i několik významných vztahů. Třeba přátelství s dalším vrstevníkem a hercem Činoherního klubu Pavlem Landovským (75). V roce 1978 spolu natočili populární rozhlasovou nahrávku Havlovy hry Audience, při níž v prostředí pivovaru rozmlouvají sládek Landovský a intelektuál Ferdinand Vaněk, namluvený samotným Havlem. Když však dala státní bezpečnost Havla v 80. letech pod nepřetržitý dohled, mnoho lidí se začalo disidentovi vyhýbat. Kromě omezení osobní svobody však bylo Havlovou velkou ztrátou i odcestování kamaráda Landovského do Rakouska. Neviděli se pak dlouhých 11 let, přátelství rozdělila emigrace."Lanďák" se ale po revoluci vrátil a pod režisérskou taktovkou Jiřího Menzela, dalšího z Havlových přátel, převedl pivovarnickou Audienci do televizní podoby.
Havel a Miloš Forman: Kamarádi ze střední
Sešli se už na střední. Svá školní léta totiž Václav Havel i Miloš Forman (79) trávili na internátní škole v Poděbradech. Spojily je jejich záliby. Oba tíhli k umění - Havel k psaní, Forman k filmu. Ke staršímu Formanovi Havel vzhlížel, uznával ho. Byl to takový jeho skautský rádce, vzpomíná třetí do party, šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek (75). Užili si prý spolu spoustu zábavy. Zatímco se však budoucí světoznámý režisér dostal na FAMU, Havlovi bylo vysokoškolské vzdělání uměleckého směru zapovězeno. Forman pak legálně odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě, za kterou nakonec získal dva Oscary. Avšak vždy, když byla příležitost, se s Havlem rád setkal - jak doma v Čechách, tak po revoluci za Atlantikem.
Havel a Marta Kubišová: Dcera posílala Havlovi do vězení obrázky
„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ spustila z balkonu na Václavském náměstí svou Modlitbu zpěvačka Marta Kubišová (69) a tisíce lidí nadšeně aplaudovaly. Stala se symbolem odporu proti okupantům. Psal se rok 1989, Kubišová se spolu s Havlem zařadila mezi nejvýraznější tváře sametové revoluce. Nespojuje je však jen disidentská minulost, ale i dlouholeté přátelství. Plakala prý pro Havla, když ho komunisti na několik let zabásli. Měl ostatně dělat i kmotra jejímu dítěti, které v té době čekala. Dcera Kačenka pak Havlovi posílala do vězení své malůvky. Po revoluci se jejich kontakt omezil spíš jen na společenské akce, každý měl své vlastní povinnosti. A tak se alespoň sešli na Hradě třeba tehdy, když jí prezident uděloval státní vyznamenání. Kubišová se však Havla vždy na dálku zastávala. Havel se na oplátku za svou kamarádku postavil v momentě, kdy se s ní soudila její kolegyně Helena Vondráčková kvůli zrušenému turné obnovené skupiny Golden Kids.
Havel a Martin Věchet: Jmenoval ho náčelníkem svého festivalu
Znal se s Havlem z dýchánků na Hrádečku. A cenil si jeho vstřícnosti a otevřenosti. Již za komunistů se Martin Věchet, zakladatel rockového hudebního festivalu v Trutnově, snažil pořádat nejrůznější hudební akce. Když jednu z takových rozehnali estébáci, Havel pozval všechny zúčastněné na svou chalupu: "Tam se pak 150 mladých lidí, které přitom vůbec neznal, veselilo až do rána," vzpomíná Věchet. Po revoluci se stal hudební fanoušek Havel pravidelným návštěvníkem a nakonec i patronem trutnovského Open air festivalu. "Poslední naše setkání byla velmi milá, silná a veselá. Byli jsme v kině, v hospodě, koukali spolu na zprávy. Jeho oči zářily a duch byl silný, ačkoli tělo přestávalo sloužit," řekl o Havlovi bývalý disident a občanský aktivista.
Havel a Tomáš Halík: Debatovali o pravdě a lásce
Před rokem začínal své kázání o poslední adventní neděli slovy, že se během ní probouzejí andělé. „Letos se ve stejný čas probudil i anděl smrti,“ poznamenal katolický kněz Tomáš Halík (63) na adresu svého přítele, za kterého vedl v úterý 20.12. smuteční bohoslužbu v kostele Svatého Salvátora v Praze. Havla s Halíkem pojila víra v pojmy jako pravda a láska, které Havel často užíval. A také angažování v občanském životě. Podobně jako třeba Michael Kocáb se stal Halík po revoluci Havlovým externím poradcem. A obráncem před jeho odpůrci. S Havlovým nástupcem si však už tolik do oka nepadl. Halíka přitom sám Havel doporučoval jako svého možného nástupce.
Havel a Bořek Šípek: Zvelebovali Pražský Hrad
Architekta, designéra a sklářského mistra Bořka Šípka, jehož kousky jsou dnes vystavovány po celém světě, Havel oslovil, aby se připojil k jeho hradním poradcům a naplánoval s ním, jak zvelebit sídlo hlavy státu. "Nejdřív jsem si na jeho styl musel zvykat, a teď jsem si na něj zvykl natolik, že si život bez něj nedokážu představit," prohlašoval o Šípkově práci Havel. Strávili spolu spoustu času. Šípek na Hradě působil 10 let, během kterých se proměnily především hradní interiéry, židle pro Španělský sál, jídelní servis, ale třeba i zdejší obrazárna. Díky spolupráci a diskuzím výtvarníka s nevýtvarníkem se z něj a Havla stali přátelé. Emigrant Šípek Havlovi zaimponoval také svými zkušenostmi ze světa. Proto se v roce 2002 nebál darovat generálnímu tajemníkovi NATO Georgu Robertsonovi Šípkovo extravagantní soudcovské kladívko, kterým bylo následně odklepnuto přijetí nových členských států. „Je to zároveň bohém a kosmopolita, s nímž, chcete-li jít na kafe, musíte vystihnout okamžik mezi Prahou a Paříží,“ poznamenal k Šípkovi svého času Havel.
Havel a Madeleine Albrightová: (Ne)politické přátelství
Marie Jana Korbelová, dívenka židovského původu. Jen málo lidí zná rodné jméno bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové (74), jejíž rodiče utekli z Čech nejprve před Hitlerem a posléze před komunisty. S Havlem se Madeleine sblížila po jeho nástupu do prezidentského úřadu. Strávili spolu dlouhé chvíle při rozhovoru a to nejen na politická témata. Havel jí ostatně pozval i na oslavu svých nedávných 75. narozenin, ke kterým mu bývalá politička darovala starožitný americký kompas. Ani ona však netušila, že to bude naposledy, co se uvidí. Chystala se mu také, ostatně jako každý rok, popřát přes telefon veselé Vánoce. „Mrzí mě, že jsme se už nespojili,“ dodala smutně Albrightová.
Havel a Lou Reed: Zahrál mu v Bílém domě
„Srovnatelných postav na světě moc není. Prezident Václav Havel je hrdinská a inspirativní osobnost. Mám tu výsadu, že se s ním znám,“ pronesl na Havlovu adresu americký zpěvák Lou Reed, zakladatel slavných The Velvet Undreground. I on se s Havlem setkal osobně až po pádu komunismu. Začátkem roku 1990 přijel udělat s Havlem rozhovor pro časopis Rolling Stone. Schůzky s Havlem si nenechal ujít ani při dalších návštěvách. Havel se však s Reedem setkal také během svých pobytů v Americe. V roce 1998 mu Reed dokonce zahrál na státní večeři v Bílém domě. K Havlovým posledním narozeninám do ČR vzkazoval: "Mému drahému příteli: šťastné narozeniny. Velké objetí a pusu. Přál bych si, abych teď s Tebou mohl být. Vše nejlepší. S láskou Lou."
Havel a Dalajláma: Udělil mu poslední pomazání. A vyfoukl Nobelovku
Nedlouho po svém prvním nástupu do prezidentského úřadu se Havel rozhodl iniciovat setkání s tibetským duchovním vůdcem. Politicky to bylo poměrně odvážné gesto. K jejich prvnímu setkání tak došlo již v únoru 1990, jen několik měsíců po Havlově uvedení na Hrad. Prezidenta a Dalajlámu spojila i jejich společná nominace na Nobelovu cenu 1990, kterou ale mohl získat pouze jeden z nich. Vyhrál Dalajláma, Havel však rozhodně nezatrpkl. Naopak pozval svého duchovního spřízněnce do ČR ještě několikrát. Jejich setkání je vzájemně obohacovala a přerostla v přátelství. Na posledním z nich, 10. prosince 2011, prý Dalajláma Havla požádal, aby žil ještě nejméně deset let. Zároveň mu však prý udělil poslední pomazání.